VI NIEDZIELA WIELKANOCNA – 25 MAJA 2014 r. 2014-05-25

Pełna nadziei ewangeliczna obietnica Chrystusa: „Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was” – realizuje się w każdej Eucharystii. On przychodzi do nas pod osłoną znaków uchwytnych naszymi zmysłami. Choć nie widzimy Go oczyma, dostrzegamy poprzez wiarę. Dzięki Niemu bowiem żyjemy, czerpiąc moc z eucharystycznego spotkania. Duch Święty, Pocieszyciel posłany przez Boga Ojca i Syna Bożego, uzdolnia nas do tego światłem łaski. Człowiek z powodu jednak swojej słabości nie zawsze pozostaje otwarty na Jego działanie. Dzisiaj rozpoczynamy bezpośrednie przygotowanie do Jubileuszu 100 lecia obecności w naszej parafii Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który będzie 1 czerwca. Przygotowanie przeprowadzi Redemptorysta z Tuchowa O. Kazimierz Głaz Krzewiciel czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Witamy Go bardzo serdecznie.

Przeprośmy Boga za nasze grzechy byśmy mogli z czystym sercem przeżyć dzisiejszą Eucharystię.
1. Msze święte będą jak w każdą niedzielę czyli o 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i wieczorem o godz. 18.00. Wcześniej o godz. 17.30 Nabożeństwo majowe.
Po Mszy św. o godz. 7.00 zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

2. Miło nam poinformować, że od wczoraj Diecezja Tarnowska ma 23 diakonów wśród nich jest nasz diakon Sławomir Czub. To już bezpośrednie przygotowanie do kapłaństwa. Alumni przyrzekli życie w czystości i posłuszeństwo. Ich obowiązkiem będzie także odmawianie brewiarza. Diakoni mogą m.in. głosić kazania i błogosławić małżeństwa. Dopiero po święceniach kapłańskich, czyli za rok, będą mogli odprawiać Msze św. i spowiadać. Gratulujemy Sławomirowi i Rodzicom Annie i Ryszardowi Czub, że doczekali się tej godności.

3. Od jutra przez kolejne trzy dni w poniedziałek, wtorek i w środę będziemy modlić się o dobre urodzaje. Są to Dni Krzyżowe przed Wniebowstąpieniem. Tradycyjnie jeśli pozwoli pogoda udamy się w procesji z feretronami i sztandarami do odnowionej Figury Matki Bożej za szkołą. Zachęcamy do licznego udziału w tych błagalnych procesjach o godz. 18.00. Niech nie zanika tak piękna tradycja Dni Krzyżowych i modlitw o urodzaje. W drodze powrotnej będzie śpiewana Litania do Matki Bożej. Po procesji będzie Msza święta. Prosimy o obecność dzieci

4. Także jutro, 26 maja, będziemy obchodzić Dzień Matki. Z tej okazji nie tylko składajmy życzenia i podarunki naszym mamom, ale polecajmy je Bogu w modlitwie, prosząc dla nich o wszystkie potrzebne im łaski, by mogły dobrze wypełniać swoją misję. A dla tych, które już Pan powołał do wspólnoty ze sobą w niebie, prośmy o Boże miłosierdzie, aby mogły wyśpiewywać Jego chwałę na wieki. Zapraszamy serdecznie całe rodziny na specjalny program przygotowany przez dzieci dla mam po procesji Dni Krzyżowych po którym będzie wieczorna Msza święta.

5. W Polsce miesiąc maj jest tradycyjnie poświęcony Matce Bożej. Przed nami ostatni już tydzień tego miesiąca, dlatego tym bardziej zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych, które w naszym kościele odprawiane są codziennie o godz. 18.00. Jeśli nie możemy przyjść do kościoła na to nabożeństwo, odprawiajmy je w gronie rodzinnym, gromadząc się razem z sąsiadami przed figurą, obrazem Matki Bożej. Niech w naszych domach nie przestanie rozbrzmiewać śpiew Litanii loretańskiej, dziękując Bogu za dar tak wspaniałej Matki.

6. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączona będzie z nabożeństwem majowym o godz. 18.00 a po nim wieczorna Msza św. Zapraszamy szczególnie Rodziny, które przyjmowały Obraz Nawiedzenia aby uczestniczyły we Mszy świętej sprawowanej jako podziękowanie za dar nawiedzenia z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

7. W środę po wieczornym nabożeństwie w kościele będzie spotkanie mieszkańców ul. Wiśniowej w sprawie przygotowania Uroczystości Bożego Ciała. Bardzo prosimy o sumienną obecność wszystkich, którym zależy na dobrym przygotowaniu Ołtarzy.
8. W przyszłą niedzielę przeżyjemy Uroczystość Jubileuszową 100 lecia obecności w naszej parafii Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczysta Msza św. Jubileuszowa a zarazem dziękczynna będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża. W związku z tym będzie zmiana odprawiania Mszy świętych. Msze święte będą o 7.00, 9.00, 11.00. Po południu będzie o godz. 15.00 Msza święta z udzielaniem Sakramentu Chrztu. Wieczorna Msza św. będzie o godz. 18.00 połączona z Litanią do Serca Pana Jezusa.
9. Taka Uroczystość zdarza się raz na sto lat. Dlatego bardzo serdecznie prosimy o liczny udział w tym dniu w naszym kościele zwłaszcza na uroczystej Mszy św. o godz. 11.00. Zwracamy się też szczególnie do tych, którzy uczęszczają do innych kościołów aby w tę niedzielę byli obecni w naszej parafii. Podejdźmy do tego wydarzenia bardzo odpowiedzialnie i nie zmarnujmy kolejnej szansy jaką daje nam Pan Bóg aby skorzystać z czasu Bożej Łaski. Bardzo o to prosimy.

10. Do Uroczystości Jubileuszowej przygotowujemy się w szczególny sposób przez Triduum od czwartku do soboty. Msze św. będą w czwartek i piątek o godz. 8.00 rano i wieczorem o godz. 18.00 połączone z nabożeństwem majowym i o godz. 20.00 połączone z Apelem. A w sobotę rano o godz. 8.00 i wieczorem godz. 18.00. Spowiedź przed tą Uroczystością będzie przed Mszą świętą wieczorną od godz. 17.00 w środę i w czwartek a w piątek od godz. 15.00 do 18.00 przerwą o godz. 16.30 do 17.00. Ofiary dla Ojca Rekolekcjonisty złożymy na Mszach świętych w czwartek i piątek w czasie trwania Triduum.

11. W związku z tą Uroczystością pamiętajmy o dekoracji kościoła i ubiorze kwiatami naszych ołtarzy. Jeśli kto ma życzenie prosimy o ofiarę na ten cel i złożyć ją złożyć do skrzynki z podpisem na kwiaty, która znajduje się przy głównych drzwiach wejściowych do kościoła obok figury św. Antoniego lub bezpośrednio do Siostry w zakrystii.

12. We wtorek Siostry Służebniczki zapraszają Rodzinę Edmunda Bojanowskiego na Spotkanie , które rozpocznie się w kościele nabożeństwem o godz. 18.00.

13. Również Siostry Służebniczki przypominają pielgrzymce do Częstochowy w dniu 15 czerwca, oraz do Łagiewnik do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i do Centrum Pielgrzymowania św. Jana Pawła II. Koszt autobusu 35 zł. Zapisy u Siostry w zakrystii do 1 czerwca.

14. Kończy się nasz udział w liturgii, ale Duch Święty pozostaje w naszych sercach, abyśmy mogli codziennie zbliżać się do Chrystusa i objawiać Go wobec innych ludzi. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

OGŁOSZENIA DODATKOWE

Diecezjalne Radio RDN Małopolska organizuje „Otwarty dzień radia”, który odbedzie się dzisiaj 25 czerwca na placu radiowym przy ul. Bema 14 w Tarnowie.
Organizatorzy zapraszają na Mszę świetą o godz. 15.00do kościoła sw. Maksymiliana w Tarnowie a następnie na zwiedzanie siedziby radia oraz o godz. 18.00 na koncert TERESY WERNER.
W programie liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

W tym tygodniu patronuja nam:
26 V – św. Filip Nereusz (1515-1595), prezbiter; jest nazywany „apostołem Rzymu”; wprowadził zupełnie nowe formy duszpasterstwa polegające na gromadzeniu w tzw. oratoriach ludzi z różnych stanów, by rozmawiać z nimi na tematy wiary, jak też aktualnych wydarzeń; od niego wywodzą się oratorianie (filipini), którzy mimo iż żyją wspólnie, nie składają ślubów zakonnych; słynął ze swojego szczególnego poczucia humoru

29 V – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka zgromadzenia sióstr urszulanek od Jezusa konającego, popularnie zwanych szarymi; są one obecne w wielu parafiach w naszej ojczyźnie, dając nieoceniony wkład w wychowanie dzieci i młodzieży, angażując się na różne sposoby w pracę duszpasterską w parafiach


W tym tygodniu zostaną odprawione następujące Msze święte zamówione w czasie pogrzebu oraz od uczestników pogrzebu:
 

26.05.2014r. (poniedziałek), o godz. 6.30: w parafii
+Aniela Tabor od rodziny Przepaśników
poza: +Aniela Tabor od Janiny i Stanisława Przepaśników
 
27.05.2014r. (wtorek), o godz. 6.30: w parafii
+Józef Marek od rodziny Onaków
+Krystyna Osmola od rodzin: Grzegórzek, Kipiel i Krystyny Podstawskiej
poza: +Krystyna Osmola od Mariana Sołtysa z rodziną
 
28.05.2014r. (środa), poza parafią, o godz. 6.30:
+Bożena Stepek od uczestników pogrzebu
 
29.05.2014r. (czwartek), o godz. 8.00: w parafii
+Weronika Kołpa od rodziny Stachów
poza: +Weronika Kołpa od Ireny i Zbigniewa z rodziną
 
30.05.2014r. (piątek), o godz. 8.00: w parafii
+Natalia Jachym od członkiń Róży, w której była zelatorką
+Weronika Ptak-Kobierska od Janiny Mękal
poza: +Weronika Ptak-Kobierska od rodziny Kabatów i Nytków
 
31.05.2014r. (sobota), o godz. 8.00: w parafii
+Bartłomiej Graniczkowski od rodziców
+Stanisław Łakoma od Renaty i Marka Srebro
+Jerzy Orłowski od Anny i Łukasza Sikora
poza: +Jerzy Orłowski od Anny i Łukasza Sikora << wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie