UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 20 IV 2014 r. 2014-04-19


„W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy – Alleluja”. Pan nasz naprawdę zmartwychwstał. W ten szczególny dzień gromadzimy się na Mszy św., by oddać cześć naszemu Odkupicielowi. Żyjąc na świecie, ale i się z nim żegnając, mamy przed sobą prawdę już przeżytą przez Jezusa Chrystusa, jaką jest Jego zmartwychwstanie, które dziś uroczyście świętuje cały Kościół. Przeprośmy Boga za nasze grzechy, abyśmy mogli godnie sprawować Najświętszą Ofiarę.


1. Obchodzimy dziś największą uroczystość naszej wiary. To od niej bierze początek
i znajduje swoje dopełnienie nasza wiara. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest centrum roku liturgicznego, jego punktem kulminacyjnym, źródłem i szczytem tego, co celebrujemy w ciągu całego roku. Niech ta myśl szczególnie nam towarzyszy, gdy będziemy się spotykać w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół.

Msze św.: jak zawsze w niedziele, o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00. Po południu o
godz. 15.00 Msza św. połączona z udzielaniem Sakramentu Chrztu św. Msza św. wieczorna o godz. 18.00 połączona z Nieszporami świątecznymi i z Nowenną do Miłosierdzia Bożego. W tygodniu Nowenna do Miłosierdzia Bożego będzie po wieczornych Mszach świętych, które będą o godz. 18.00 jako przygotowanie do Kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

2. Jutro drugi dzień świąteczny – Poniedziałek Wielkanocny. Msze św. jak w każdą
niedzielę. Tradycyjnie tego dnia w naszych kościołach modlimy się i składamy ofiary na KUL i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

3. W tym tygodniu w liturgii trwa oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, a to oznacza, że przez kolejnych osiem dni będziemy świętować uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego też liturgiczna uroczystość św. Wojciecha, przypadająca 23 kwietnia, została w tym roku przeniesiona na 28 kwietnia, już po zakończeniu oktawy Wielkanocy. 
4. Z tego samego powodu nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w najbliższy piątek, ponieważ uroczystości znoszą ten obowiązek. Radość z dokonanego zbawienia ma się przenieść również na ten grunt. W pierwotnym Kościele obowiązywał zakaz poszczenia przez cały okres wielkanocny. Nawet jeśli ktoś miał post nakazany jako pokutę za grzechy, musiał się powstrzymać z jej wypełnieniem aż do zakończenia okresu wielkanocnego.
5. We wtorek 22 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 oraz na spotkanie w Domu Sióstr.

6. W środę pamiętajmy o Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


7. W przyszłą Niedzielę Miłosierdzia Bożego z uwagi na Kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II będzie zmiana w godzinach odprawiania Mszy świętych. Msze św. będą połączone z Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 7.00, 9.00 do południa i po południu o godz. 15.00 i wieczorem o godz. 18.00. O godz. 10.00 będzie w telewizji transmisja uroczystości kanonizacyjnych z Watykanu. Naszym przygotowaniem do kanonizacji jest specjalna Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą odprawiamy od Wielkiego Piątku do najbliższej soboty. Weźmy liczny udział w tej Nowennie. Szczególnym znakiem, który w tym roku będzie nam towarzyszył jest „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”. Jej płomień został przekazany delegacjom diecezji w Łagiewnikach. Z kolei w Niedzielę Palmową Ks. Biskup przekazał „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia” młodzieży ze wszystkich dekanatów naszej diecezji, delegacja młodzieży naszego dekanatu przekazała go naszej parafii. Od najbliższego piątku a następnie w wigilię kanonizacji bł. Jana Pawła II i w Niedzielę Bożego Miłosierdzia będziemy mieli możliwość zabrać „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia” do swoich domów (trzeba przynieść lampion).Będzie to symbol duchowej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz wspólnotą Kościoła Powszechnego zgromadzoną na uroczystościach kanonizacyjnych w Watykanie. Niech każda rodzina naszej parafii postara się w ciągu tych trzech dni zabrać „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia” z naszego kościoła. Na dzień kanonizacji wywieśmy flagi przy naszych domach oraz wystawmy w naszych oknach portrety naszego papieża bł. Jana Pawła II.

8. Jak co roku z okazji Niedzieli Miłosierdzia, która jest świętem Caritasu w naszej parafii okazujemy pomoc w różnej postaci tym razem skorzystajmy z kiosku Caritas oraz złóżmy ofiary do skarbony przy figurze Św. Antoniego.

9. Składam serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim Drogim Parafiankom i Parafianom za liczny i pobożny udział w Liturgii Wielkiego Tygodnia , w Adoracjach przy Ciemnicy i Grobie Pańskim. Dziękuję tym, którzy je przygotowali i prowadzili. Dziękuję także za liczny udział w Gorzkich Żalach i w Drogach Krzyżowych w Wielkim Poście oraz za ich przygotowanie i prowadzenie. Serdecznie dziękuję Księżom: Mirosławowi i Krzysztofowi, Szafarzom Komunii Świętej. Dziękuję Siostrom Zakonnym, Siostrze Przełożonej Albinie, Jordanie, Katarzynie, Wizennie, p. Organiście z zespołem, Ceremoniarzom, Służbie Liturgicznej Ołtarza, Dziewczęcej Służbie Maryjnej, Młodzieńcom – strażakom trzymającym straż przy Grobie Pańskim, niosącym baldachim. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania godnego przeżycia Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Dziękuję za sprzątanie kościoła, za wykonanie dekoracji w kościele, ołtarza, Ciemnicy i Grobu Bożego pod kierunkiem Siostry Albiny. Wszystkim dziękuję za poświęcenie czasu dla piękna naszego kościoła. W szczególny sposób dziękuję Rodzinie Bł. Edmunda Bojanowskiego. Kosztowało to dużo pracy i przygotowania. Dziękuję wszystkim, którzy złożyli ofiary na dekoracje i kwiaty w czasie Gorzkich Żali, które zostały przekazane Siostrze Albinie. Efekty waszych ofiar widać w kościele. Wszystkim niech wynagrodzi Chrystus Cierpiący i Zmartwychwstały. Bóg zapłać. Ks. Proboszcz

10. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze
życzenia: łask Bożych i wstawiennictwa przed Bogiem swego Patrona. Wszystkich zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.

11. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki,
pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu.

12. Niech radosne Alleluja, które za chwilę rozlegnie się podczas liturgicznego
rozesłania nas, uczniów Chrystusa, pomoże nam zanieść Chrystusowy pokój tym, którym go brakuje: chorym, cierpiącym, samotnym, bezrobotnym, wątpiącym, a nawet niewierzącym. Niech Chrystusowy pokój gości w naszych sercach, w naszych domach, wszędzie gdziekolwiek jesteśmy. Niech radość wielkanocna nigdy nie zgaśnie w naszych sercach! Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza wszystkich swoimi łaskami, darzy zdrowiem, siłą i radością. Chrystus Zmartwychwstał prawdziwie. Alleluja.

Szczęść Boże wszystkim, na radosne przeżywanie świąt i na cały wielkanocny tydzień.
Przyjmijmy Boże błogosławieństwo<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie