V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 6 KWIETNIA 2014 r. 2014-04-06

Gromadzimy się na Eucharystii w piątą niedzielę Wielkiego Postu. To dziś tradycyjnie zasłania się wizerunki Chrystusa Ukrzyżowanego, aby ponownie odsłonić je dopiero w czasie Triduum Paschalnego. W ten sposób Kościół pragnie uwypuklić i podkreślić znaczenie Ofiary krzyżowej Jezusa, dzięki której wszyscy otrzymaliśmy w darze zbawienie. Każda Eucharystia jest również Ofiarą krzyżową Chrystusa, dokonaną sakramentalnie, w sposób bezkrwawy. Jest to ta sama Ofiara i jedyna Ofiara Chrystusa, która przynosi nam zbawienie i obdarza nas życiem wiecznym. Uczestnicząc dzisiaj w ofierze Mszy św., prośmy Boga o żywą wiarę, abyśmy obficie zaczerpnęli ze źródeł zbawienia, które rozlewa na nas Chrystus Umęczony i Zmartwychwstały, który pokonał śmierć i na życie rzucił światło przez nieśmiertelność. Uczynimy to zwłaszcza podczas Adoracji z racji I Niedzieli miesiąca.

1. Msze św. do południa jak każdą niedzielę o 7.00, 9.00, 10.30, 12.00. Po południu o godz. 15.00 Msza święta z udzielaniem Chrztu a o godz. 17.00 Gorzkie Żale na które serdecznie zapraszamy. Pamiętajmy o ofiarach na kwiaty i dekorację na Wielkanoc, które będą zbierane podczas Gorzkich Żali. Wieczorna Msza św. o 18.00. Podczas Mszy św. o godz. 10.30 będzie przyjęcie chłopców do grona ministrantów i dziewczynek do Dziewczęcej Służby Maryjnej.

2. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.

3. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie jak zwykle po wieczornej Mszy świętej. Zapraszamy zwłaszcza te Rodziny, które przyjęły obraz Nawiedzenia. Od środy będzie przerwa w Peregrynacji Obrazu do środy 30 kwietnia. Prosimy o przyniesienie na ten czas Obrazu z dodatkami do kościoła. Wtedy jeszcze obraz odwiedzi te Rodziny, które do tej pory nie miały Obrazu w domu.

4. W czwartek zapraszamy dzieci klas II i ich Rodziców na comiesięczne spotkanie modlitewne przed I Komunią. Obecność obowiązkowa. Będzie omawiane bezpośrednie przygotowanie do tej uroczystości.

5. W piątek przypada Dzień Skupienia i Modlitw do Chrystusa Ukrzyżowanego oraz całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczęcie o godz. 6.30 Godzinkami o Męce Pańskiej o 7.00 Msza święta a po niej rozpoczyna Adorację Franciszkański Zakon Świeckich . Szczegóły w gablocie ogłoszeń. Adoracja potrwa do godz. 17.15 na jej zakończenie będą Podziękowania i Prośby do Chrystusa Ukrzyżowanego. O godz. 17.30 uczestniczymy w I Drodze Krzyżowej a po niej będzie Msza święta. Druga Droga Krzyżowa będzie o godz. 20.00. Zarówno pierwsza Droga Krzyżowa jak i druga będzie o charakterze - Misterium pt. „KRZYŻOWA SZACHOWNICA”. Została ona przygotowana przez Rodzinę bł. Edmunda Bojanowskiego. Na nią zapraszamy młodzież i dorosłych.

6. Przyszła niedziela będzie już Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 poświęcimy palmy, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Prosimy o wykonanie pięknych palm jak w ostatnich latach. Po Mszy świętej o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.

7. Składka na tacę w Niedzielę Palmową jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Jest to tzw. Jałmużna postna, to znaczy, że kto korzystał z dyspensy i w okresie Wielkiego Postu spożywał pokarmy mięsne, to z tego tytułu ma złożyć ofiarę. Ta właśnie ofiara jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Pamiętajmy o tym w przyszłą niedzielę.

8. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary przed kościołem na pokrycie kosztów remontu domu Sióstr.

9. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe, obfitych łask Bożych oraz opieki ich świętych patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.

10. Przypominamy, że Caritas rozprowadza paschaliki i baranki wielkanocne. Ofiara wynosi przynajmniej 5 złotych. Prosimy aby już dziś nabywać paschaliki i baranki a nie czynić tego tuż przed świętami bo może ich zabraknąć w centrali Caritasu.

11. Liturgia tego tygodnia koncentruje nas na przygotowaniu do wydarzeń paschalnych, dlatego też nie obchodzimy w tym czasie żadnych wspomnień czy świąt świętych.

12. W dniach od środy  9 kwietnia do soboty 12 kwietnia br. odbędzie się po raz czwarty w Tarnowie Festiwal Paschalny MUSICA POETICA. Wszystkie koncerty odbędą się w  Bazylice Katedralnej o godz. 19.30. Festiwal honorowym patronatem objął Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Wstęp wolny.

13. W okresie letnim wieczorne Msze święte będą o godz. 18.00. Rano jak zwykle o godz. 6.30.

14. Wszystkim życzymy pięknego przeżycia Dnia Pańskiego i wielu łask Bożych w tym tygodniu. Szczęść Boże. Pozostańmy na wspólną Adorację.


W tym tygodniu zostaną odprawione następujące Msze święte zamówione w czasie pogrzebu oraz od uczestników pogrzebu:


W tym tygodniu zostaną odprawione następujące Msze święte zamówione w czasie pogrzebu oraz od uczestników pogrzebu:

07.04.2014r. (poniedziałek), o godz. 6.30: w parafii
+Jan Woźny od szefostwa i pracowników Firmy PAPITAR
+Weronika Ptak-Kobierska od Wacława i Danuty Kobierskich z rodziną
 
08.04.2014r. (wtorek), o godz. 6.30: w parafii
+Aniela Tabor od rodziny Taborów z Suchoręcza
+Jerzy Orłowski od syna Tomasza z żoną Barbarą i dziećmi
 
09.04.2014r. (środa), o godz. 6.30: w parafii
+Krzysztof Trela od Beaty z mężem i dziećmi ze Szczurowej
+Krystyna Osmola od Wiesławy Kaziród z rodziną

10.04.2014r. (czwartek), o godz. 6.30: w parafii
+Helena Jarek od rodziny Majorków ze Szczepanowic
+Józef (on) Marek od Alicji i Józefa Krupa z rodziną
 
11.04.2014r. (piątek), poza parafią: o godz. 7.00
+Bożena Stepek od uczestników pogrzebu

12.04.2014r. (sobota), poza parafią: o godz. 6.30
+Kazimierz Zdziebko od uczestników pogrzebu<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie