NIEDZIELA PALMOWA – 24 MARCA 2013 r. 2013-03-24

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień upamiętniający ostatnie dni życia Jezusa, Jego ostatnie chwile, które mają niezmierzoną wartość dla naszego zbawienia. Ta niedziela na sześć dni przed Paschą przypomina radość towarzyszącą uroczystemu wjazdowi Jezusa do Jerozolimy, iście królewskiemu, ale przypomina też płacz Jezusa nad miastem, które nie poznało czasu swego nawiedzenia. Jezus płacze, bo tylko On wie, że Jerozolima Go odrzuci, choć i za nią przyjmie śmierć na krzyżu. Jezus otwiera dziś przed nami bramę zbawienia. „Krzyż stał się nam bramą”.

Przypominamy, że składka dzisiejsza na tacę jako jałmużna postna, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Bóg zapłać w imieniu Seminarium za życzliwe ofiary i wsparcie tej uczelni.

Poświęcenie palm z procesją po kościele na Mszy św. o godz. 10.30. Gorzkie Żale o godz.17.00 na które serdecznie zapraszamy wszystkich, szczególnie tych, którzy jeszcze nie byli w tym Wielkim Poście. O godz. 18.00 wieczorna Msza święta.

W Wielkim Tygodniu Msze św. rano tylko w poniedziałek, wtorek i w środę.

Wieczorem wszystkie nabożeństwa o godz. 18.00.

W środę jak zwykle zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po Mszy św. wieczornej. Od środy będzie przerwa w Peregrynacji Obrazu przez tydzień środy po świętach. Prosimy o przyniesienie na ten czas Obrazy z dodatkami do kościoła.
W Wielką Środę Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, która rozpocznie się na Rynku o godz. 20:00. Bardzo serdecznie zaprasza Ks. Biskup Ordynariusz.W WIELKI CZWARTEK wraz z całym Kościołem obchodzimy Pamiątkę

Ustanowienia Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Ofiary Mszy św. oraz Sakramentu Kapłaństwa. Uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W czasie śpiewu „ Chwała na wysokości Bogu”, odzywają się dzwony na znak radości z otrzymania tak bezcennego daru Eucharystii i Kapłaństwa. Komunię św. można przyjąć tylko podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Starajmy się więc jak najliczniej przyjąć Pana Jezusa do swego serca. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i rozpocznie się Adoracja, która będzie wg porządku; od 20.00 – Adorują Matki, Niewiasty, od 21.00 Ojcowie, mężczyźni, od 22.00 – Młodzież żeńska i męska. O godz. 23.00 zakończenie Adoracji. Zróbmy wszystko, aby w tym wielkim dniu nie skarżył się na nas Chrystus „Nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?”. Bądźmy więc tę godzinę na stanowej Adoracji, by dziękować Panu Jezusowi za dar Eucharystii, wynagradzając za zniewagi i grzechy oraz prosząc o potrzebne łaski.


WIELKI PIĄTEK – uświadamia nam dzieło Odkupienia całego rodzaju ludzkiego przez Mękę i Śmierć Pana Jezusa Chrystusa. Jest to również Dzień największej żałoby w roku kościelnym. Dlatego milkną dzwony i organy. Nie mogą jednak milczeć nasze serca. Zachęcamy więc do Adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy w ciągu dnia. Program szczegółowy Adoracji na Wielki Piątek i Wielką Sobotę jest umieszczony w gablocie ogłoszeń w biuletynie i na stronie internetowej. Rozpoczęcie Adoracji o godz. 8.00.

DROGA KRZYŻOWA o godz. 15.00 – jeśli będzie pogoda na Kalwarii Krzyskiej

LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU rozpocznie się o godz. 18.00. Po jej zakończeniu przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grogu Bożego, Gorzkie Żale w czasie których będzie Adoracja Krzyża i Adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do północy. Od godz. 20.00 - Adorują Matki, Niewiasty, o godz. 21.00 Droga Krzyżowa, od 22.00 - Adorują Ojcowie, od 23.00 Młodzież żeńska i męska.


Na Wielki Piątek prosimy przystroić krzyże przydrożne i przy kościele a także kapliczki przydrożne.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych.

Zachęcamy również by w miarę możliwości zachować post w Wielką Sobotę aż do Mszy świętej Wigilii Paschalnej.

Niech w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę panuje w całej naszej parafii jak

najpoważniejszy nastrój, skupienie i rozmodlenie.


Podczas Adoracji Krzyża składamy ofiary, które są przeznaczone na utrzymanie pamiątek po Chrystusie w Ziemi świętej. Do Adoracji Krzyża podchodzimy podczas śpiewu Gorzkich Zali. Podchodzimy także w późniejszym czasie jak dotychczas było w ubiegłych latach. Niech każdy w ten szczególny dzień ucałuje ze czcią Rany Jezusa i Jego Krzyż. Podobnie uczyńmy to w Wielką Sobotę przychodząc z dziećmi do poświęcenia pokarmów, nie zapominajmy odwiedzić Grób Pański i przez chwilę adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.


Bardzo serdecznie prosimy Rodziców; Ministrantów, Lektorów, Dziewczęcej Służby Maryjnej aby dopilnowali przychodzenia na Adorację w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wg wyznaczonego porządku przez ich opiekunów a także na Liturgię Triduum Paschalnego. Prosimy także starszych i Młodzież, aby pamiętali o Adoracji nie tylko w wyznaczonym czasie ale wtedy, kiedy kto może a szczególnie wieczorem w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę. Wszystkich Lektorów prosimy, aby przyszli na specjalne spotkania przygotowujące Liturgię Triduum Paschalnego we wtorek, środę po wieczornej Mszy świętej. A wszystkich Ministrantów w czwartek o godz. 9.00. Prosimy wszystkich o sumienną obecność. Prosimy o przygotowanie na procesję rezurekcyjną wszystkich feretronów i chorągwi a Młodzieńców do trzymania straży przy grobie.

WIELKA SOBOTA - Wigilia Paschalna

W ciągu dnia trwamy w głębokiej zadumie przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w kościele o godz. 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 15.00. Korzystamy z wody święconej, która będzie przed kościołem.


Liturgia Wigilii Paschalnej będzie o godz. 18.00 rozpocznie się poświęceniem nowego ognia. Później uroczysta Msza św. z homilią i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Wigilia jest najważniejszą celebrą w całym roku. Przynieśmy ze sobą świece, paschaliki by je zapalić w czasie przyrzeczeń chrzcielnych. Podejdźmy z głęboką wiarą i miłością do przeżywania tego świętego czasu naszego Odkupienia i przychodźmy jak najliczniej na sprawowaną Liturgię każdego dnia.
Procesja Rezurekcyjna będzie w niedziele rano o godz. 6.30.

W czasie Triduum Paschalnego można zyskać Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – w Wielki Czwartek za odmówienie lub odśpiewanie „Przed tak Wielkim Sakramentem”, w Wielki Piątek za pobożny udział w Adoracji Krzyża i ucałowanie Go, w Wielką Sobotę za odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych podczas obrzędów Wigilii Paschalnej.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – największe Święto w naszej religii chrześcijańskiej – katolickiej.
Uroczysta Rezurekcja będzie o godz. 6.30 po niej Msza święta

Następne Msze Święte 9.00, 10.30, 12.00. O godz.15.00 Msza św. połączona z udzielaniem Sakramentu Chrztu św. Nieszpory świąteczne będą połączone z wieczorną Mszą świętą o godz. 18.00.


W drugi dzień Świąt w Poniedziałek Wielkanocny, Msze św. jak w niedzielę o godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Składka na tacę jest przeznaczona na KUL i PAT.


W tym tygodniu wyjeżdżamy pomagać w Spowiedzi: w poniedziałek do Łukowej, we wtorek do parafii Chrystusa Dobrego Pasterza i w środę do parafii Św. Józefa i M. B. Fatimskiej.


9. Dzisiaj przed kościołem w ramach kampanii na rzecz budowy pierwszego stacjonarnego hospicjum VIA SPEI w Tarnowie prowadzoną przez Fundację Kromka Chleba, uczniowie naszego Gimnazjum rozprowadzają cegiełki Fundacji w cenie 10 zł. lub składając dowolne datki. Wraz z cegiełką darczyńca otrzyma piękny album – kalendarz na 2013 r.


10. W minionym tygodniu odeszła do wieczności + Józefa Ozga l. 84. Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jej duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie…

11. W tym tygodniu będziemy obchodzić w liturgii największą tajemnicę zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przygotujmy nasze serca na te wydarzenia. Przeżyjmy ten Wielki Tydzień tak, jak powinien przeżywać go człowiek wierzący: godnie, po chrześcijańsku, zwłaszcza te dni trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Niech one będą dla nas dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne. Na takie przeżycie tych wielkich dni przyjmijmy Boże błogosławieństwo. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie