V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17 MARCA 2013 r. 2013-03-17


Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy piąty tydzień Wielkiego Postu. Od dziś będziemy szczególniej rozważać Mekę naszego Zbawiciela. Nie skupiajmy się jednak na okrucieństwie oprawców, ale na ogromie Bożej miłości. Niech nasze nawrócenie będzie jej naśladowaniem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie miłosierdzie Boże, które odpuszcza nam grzechy i daje szansę na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Bóg nigdy nie potępia grzesznika, ale wybaczając, ciągle zachęca idź i nie grzesz więcej.1. Msze św. do południa jak każdą niedzielę o 7.00, 9.00, 10.30, 12.00. Po południu o godz. 17.00 Gorzkie Żale na które serdecznie zapraszamy. Po nich Nowenna do św. Józefa. Pamiętajmy o ofiarach na kwiaty i dekorację na Wielkanoc, które będą zbierane podczas Gorzkich Żali. Wieczorna Msza św. o 18.00.


2. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.


3. We wtorek 19 marca, przypada uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Jezusa. Na Mszę Świętą zwłaszcza wieczorem zapraszamy wszystkich Jego czcicieli a szczególnie mężczyzn, bowiem święty Józef jest ich wspaniałym patronem i opiekunem. W tym dniu nastąpi inauguracja pontyfikatu Ojca świętego Franciszka. Korzystajmy z przekazów telewizyjnych tej uroczystości.

4. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie jak zwykle po wieczornej Mszy świętej.


5. W piątek uczestniczymy w Drodze Krzyżowej. Pierwsza o godz. 16.30 po niej Msza święta i druga o godz. 19.00. Będzie to Droga Krzyżową - Misterium pt. "Krzyżowa trumna". Została ona przygotowana przez Rodzinę bł. Edmunda Bojanowskiego. Na nią zapraszamy młodzież i dorosłych.


Również w piątek o godz. 17.00 Msza św. dziękczynna dla klas III Gimnazjum po przyjęciu Sakramentu Bierzmowania.


6 . Przyszła niedziela, 24 marca, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 poświęcimy palmy, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Prosimy o wykonanie pięknych palm jak w ostatnich latach.


7. Składka na tacę w Niedzielę Palmową jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Jest to tzw. Jałmużna postna, to znaczy, że kto korzystał z dyspensy i w okresie Wielkiego Postu spożywał pokarmy mięsne, to z tego tytułu ma złożyć ofiarę. Ta właśnie ofiara jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Pamiętajmy o tym w przyszłą niedzielę.


8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe, obfitych łask Bożych oraz opieki ich świętych patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.


9. Przypominamy, że Caritas rozprowadza paschaliki i baranki wielkanocne. Ofiara wynosi przynajmniej 5 złotych. Prosimy aby już dziś nabywać paschaliki i baranki a nie czynić tego tuż przed świętami bo może ich zabraknąć w centrali Caritasu.


10. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary przed kościołem na pokrycie kosztów ogrzewania i prądu w tym sezonie grzewczym.


11. W czwartek 21 marca od godz. 10.00 do 12.00 będzie DZIEŃ OTWARTY w Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II. Szczegóły na afiszu w gablocie.


12. „Pędzę ku wyznaczonej mecie" - tymi słowami św. Paweł przypomina nam dzisiaj o naszym ostatecznym celu, jakim jest życie z Bogiem na wieki. Jest to życie łaski. Rozpoczyna się ono już tutaj, na ziemi. Potrzebujemy Bożej pomocy, aby to życie łaski wciąż się w nas odnawiało. Dlatego przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Wszystkim życzymy pięknego przeżycia Dnia Pańskiego i wielu łask Bożych w tym tygodniu. Szczęść Boże.


W tym tygodniu zostaną odprawione następujące Msze święte zamówione w czasie pogrzebu oraz od uczestników pogrzebu:


18.03.13 (poniedziałek), godz. 6.30: +Edward Kiwior od Urszuli Dobroś z rodziną

18.03.13 (poniedziałek), poza (ogł. o 6.30): +Edward Kiwior od uczestników pogrzebu

19.03.13 (wtorek), poza (ogł. o 6.30): +Wiktoria Małek od uczestników pogrzebu20.03.13 (środa), poza (ogł. o 6.30): +Zuzanna Cieplak od uczestników pogrzebu

20.03.13 (środa), godz. 17.00: +Zofia Wojtanowska od syna Romana z Rodziną

21.03.13 (czwartek), poza (ogł. o 6.30): +Józef Piaskowy od uczestników pogrzebu

22.03.13 (piątek), poza (ogł. o 6.30): +Andrzej Kołpa od uczestników pogrzebu

22.03.13 (piątek), godz. 17.00: +Mieczysław Szatko od żony Adeli

23.03.13 (sobota), poza (ogł. o 6.30): +Józef Cyganowski od uczestników pogrzebu<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie