I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 26 LUTY 2012 ROK 2012-02-26

W minioną środę wymownym gestem posypania głów popiołem cały Kościół rozpoczął Wielki Post. Dziś pierwsza niedziela tego niezwykle ważnego okresu w życiu wspólnoty Kościoła. Poszczególne niedziele Wielkiego Postu będą wyznaczać nam kierunek naszej duchowej wędrówki, której celem będzie przeżycie tajemnicy paschalnej Chrystusa, Kościoła i każdego człowieka wierzącego. Rozpocznijmy dzisiaj nasze wielkopostne ćwiczenia, które pozwolą nam wniknąć do głębi tajemnicy paschalnej i bardziej ją zrozumieć.

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. W głębokim przeżywaniu Wielkiego Postu niech pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszej świątyni wraz z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzać będziemy Drogę Krzyżową dwa razy o godz. 16.30 i 19.00. W niedziele będziemy rozpamiętywać Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali, które będą o godz. 17.00. Podczas nich będzie zbierana składka na dekorację i kwiaty do Grobu Bożego, Ciemnicy i ołtarza na Wielkanoc, podobnie jak to było w ubiegłych latach. Będzie ona zbierana podczas wszystkich Gorzkich Żali. Bóg zapłać za troskę o wystrój kościoła. Kazania pasyjne będzie głosił Ks. Mirosław.

Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

Młodzież klas III Gimnazjum przyjmie Sakrament Bierzmowania 6 marca w

kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie. Przygotowanie będzie w każdy dzień podczas wieczornej Mszy świętej o godz. 17.00 z Nowenną do Ducha Świętego z wyjątkiem piątku. W czwartek będzie Spowiedź przed Sakramentem Bierzmowania dla Młodzieży i Świadków Bierzmowania od godz. 16.00. Dziś i w przyszłą niedzielę młodzież będzie miała Nowennę przed Bierzmowaniem po Gorzkich Żalach.

W czasie Wielkiego Postu wielu z nas podejmuje trud dowolnego umartwienia,

jako wynagrodzenie Bogu za nasze grzechy i za grzechy naszych bliźnich. Powstrzymajmy się od spożywania napojów alkoholowych, jako wynagrodzenie Bogu za grzechy pijaństwa. Jakże wielkim cierpieniem na naszym życiu, nie tylko jednostek, ale i całego społeczeństwa, kładzie się ten grzech i jego opłakane skutki. Można też uczynić inne postanowienia na ten szczególny czas. Niech to będzie nasz dar dla Jezusa Cierpiącego. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią na ołtarzu Serca Pana Jezusa znajduje się Księga Trzeźwości. Zachęcamy do wpisywania się do niej, by wytrwać w trzeźwości przynajmniej przez jakiś okres.

W środę zapraszamy na Mszę św. wieczorną i na Nowennę do Matki Bożej

Nieustającej Pomocy która będzie połączona z Nowenną do Ducha Świętego.


5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi.

Spowiedź przed I piątkiem będzie w środę, czwartek i piątek od godz. 16.00. Chorych odwiedzimy w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić Ich w zakrystii.

W I piątek pierwsza Droga Krzyżowa o godz.16.30 a po niej Msza święta. Druga Droga Krzyżowa o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy.

6. Przyszła II Niedziela Wielkiego Postu jest Niedzielą Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Dzień ten będzie przeżywany jako szczególna okazja do solidarności z polskimi misjonarzami i zaangażowania się na rzecz wsparcia ich działań edukacyjnych, medycznych i charytatywnych. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” działające w strukturach Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przeprowadzi zbiórkę ofiar pieniężnych do puszki – tzw. jałmużna wielkopostna na misje. Również w naszej parafii będzie przeprowadzona zbiórka na ten cel przed kościołem.


7. Od przyszłej niedzieli Caritas parafialna będzie rozprowadzać baranki

wielkanocne, paschaliki i inne przedmioty.


8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze

życzenia imieninowe; błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.


9. W minionym tygodniu odeszli do wieczności; + Izabela Marek l. Rodzinom składamy wyrazy współczucia a Ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie……


10. Rozpoczęliśmy wielkopostną wędrówkę ku Świętom Paschalnym. Przeżywając z wiarą i pobożnością każdą niedzielną Eucharystię, postępujmy na drodze naszego zbawienia, aby dawać świadectwo coraz pełniejszego zrozumienia tajemnicy Chrystusa i Jego Kościoła, który jest naszym domem.

Wszystkim na cały tydzień i Wielki Post życzymy Szczęść Boże.PILNE


1. Prezydent Miasta Tarnowa informuje, że II spotkanie uczestników scalenia gruntów w celu określenia zasad szacunku gruntów objętych postępowaniem scaleniowym odbędzie się w Szkole Podstawowej Nr 14 w Tarnowie – Krzyżu w dniu 29 lutego 2012 r. (środa) dla:

obiektu I – obręby: 10, 11, 23 – godz. 16.00

obiektu II – obręby: 12, 13, 17, 18, 39, 40, 41 – godz. 17.00

obiektu III – obręby: 42, 43, 44, 45, 47, 48 – godz. 18.00

Ze względu na wagę tego tematu oraz obowiązujące zasady głosowania proszę uczestników o niezawodny udział w zebraniu osobiście – z dokumentem potwierdzającym tożsamość bądź przez umocowanego pisemnie pełnomocnika.


2. Zarząd Klubu Sportowego "Iskra" Tarnów zaprasza wszystkich członków, sympatyków, rodziców zawodników na Walne Zebranie Sprawozdawcze Klubu za 2011 rok, które odbędzie się dnia 2 marca 2012 r./piątek/ o godz. 18.00 w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 14 .


3. Dom Pielgrzyma OPOKA – przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu zaprasza na Wielkopostne rekolekcje zamknięte dla małżeństw; od 9 do 11marca 2012.

Zachęcamy, aby z takiej formy rekolekcji chociaż raz każde małżeństwo skorzystało. Szczegóły w gablocie z ogłoszeniami.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie