XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 21 LISTOPADA 2010 r. UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA 2010-11-21

W ostatnią niedzielę roku kościelnego gromadzimy się w świątyni, aby uczestnicząc w Najświętszej Ofierze, która jest świadectwem nieskończonej miłości Boga do człowieka, uwielbić Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Liturgia określa Chrystusowe królestwo słowami prefacji jako królestwo prawdy, życia, świętości i łaski, a w wymiarze społecznym – jako królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju. Rozpoczynając udział w ofierze Mszy Świętej, zapytajmy siebie: Jakie miejsce te wartości zajmują w naszym życiu, a tym samym jakie miejsce my zajmujemy w królestwie Chrystusowym?
Prośmy Boga o miłosierdzie, aby oczyścił nasze serca z grzechów i zaniedbań, które uniemożliwiają lub utrudniają realizację zasad królestwa Bożego w naszym życiu.
Dzisiaj prowadzona jest specjalna pierwsza w tym sezonie grzewczym zbiórka przed kościołem do skarbony na ogrzewanie. Bóg zapłać za życzliwe ofiary na ten cel.

1. Po południu o godz. 17.30 będzie Różaniec za zmarłych połączony z wypominkami. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych..

2. W tygodniu Różaniec połączony z wypominkami będzie w poniedziałek, wtorek i czwartek po Mszy świętej wieczornej. Prosimy o liczniejszą obecność na Nim by wspólnie modlić się za naszych zmarłych. Są to ostatnie dni modlitwy różańcowej połączonej z wypominkami w tym roku.

3. W środę zapraszamy jak zwykle na cotygodniową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy świętej wieczornej.

4. W czwartek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy na kolejne spotkanie dla klas I Gimnazjum przed Sakramentem Bierzmowania. Prosimy o sumienną obecność Młodzież jak i Ich Rodziców.

5. W piątek pamiętajmy o wieczornej Drodze Krzyżowej w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II. Będzie ona po Mszy św. wieczornej. Zapraszamy.

6. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się w Kościele Adwent, czas, który ma nas przygotować do świąt Bożego Narodzenia. Wkraczamy w kolejny rok życia w liturgii i dzięki liturgii Kościoła bogatsi o doświadczenia mijającego roku.
Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: obfitych łask Bożych i opieki ich świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji imienin. Szczególne życzenia kierujemy pod adresem naszej siostry katechetki Katarzyny. Życzymy dobrego zdrowia, ludzkiej życzliwości, łask płynących z Chrystusowego Krzyża i nieustannej opieki Matki Najświętszej.
Bóg zapłać za pracę i Szczęść Boże na dalsze życie zakonne i katechetyczne.

8. 22 listopada oddajemy cześć świętej Cecylii, rzymskiej męczennicy, patronce chórzystów, muzyków i organistów. Cieszmy się, że muzyka organowa i dobry śpiew rozbrzmiewają na chwałę Bogu w naszej świątyni. Zasługa to w dużej mierze organisty P. Wojciecha Chruściela, któremu z okazji Święta Patronalnego, składamy życzenia. Niech święta Cecylia wyprasza ducha radości i uwielbienia oraz łaskę głębokiego wniknięcia w tajemnicę liturgii. Dziękujemy za sumienną pracę i piękną grę na odnowionych organach. Swoją wdzięczność okażemy niedługo, kiedy odwiedzi nasze domy i dostarczy opłatki na Boże Narodzenie. Skorzystajmy z tej posługi i złóżmy Mu ofiarę. Przypominamy, że jest to ofiara nie za opłatki, tylko za pracę w kościele. Po parafiach pojawiają się oszuści roznoszący opłatki. Gdyby tacy pojawili się w naszej parafii prosimy ich nie przyjmować. Pan Organista będzie miał imienne, aktualne zaświadczenie z pieczątką parafii i podpisem Ks. Proboszcza.

9. Od przyszłej I niedzieli adwentu Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny wzorem lat ubiegłych. Dochód z tych świec będzie przeznaczony na diecezjalne dzieła charytatywne i na dożywianie dzieci w szkołach. Jednocześnie ze świecami można nabyć wyjątkowe upominki mikołajkowe oraz ozdoby na Boże Narodzenie. Prosimy aby świece nabywać już teraz, gdyż przed świętami może ich zabraknąć w centrali w Tarnowie jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

10. W odpowiedzi na Apel Ks. Bpa Ordynariusza, Parafialny Oddział Caritas, przeprowadzi w niedzielę 28 listopada, zbiórkę pieniędzy sprzed denominacji, banknotów i bilonu, celem wymiany w NBP w Krakowie, które zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację dzieci. Kto posiada takie nominały pieniędzy niech skorzysta z tej formy pomocy dla Caritasu.

11. W minionym tygodniu rozpoczęły się prace przy parkingu koło Domu Katechetycznego. Potrwają jeśli będzie sprzyjała pogoda około 2 - 3 tygodni. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy o wyrozumiałość. Można korzystać z parkingu przy plebanii.


12. Znalazca czarnego telefonu bezprzewodowego proszony jest o skontaktowanie się z jego właścicielem przy ul. Sosnowej 11.


13. Przyjmijmy błogosławieństwo Boga, który nas posyła, abyśmy byli świadkami Jego miłości i w ten sposób przyczyniali się do budowania Jego królestwa w nas samych, w sercach naszych bliźnich oraz w życiu wspólnot, które współtworzymy, społeczeństwa i narodu. Niech łaska Chrystusa Króla sprawi, aby ziarno dobra i prawdy rzucane przez nas w glebę ludzkich sumień wzrastało i przynosiło obfite owoce coraz ściślejszej więzi z Nim, który jest „Ten sam wczoraj, dziś i na wieki”. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy błogosławieństwo Boże.


PILNE,/b>

Ks. Piotr Szweda saletyn, zwraca się z gorącą prośbą o przesłanie dostępnych informacji na temat historii obrazu Jezusa Miłosiernego (1950) autorstwa pana Adolfa Hyły z Krakowa, znajdującego się w naszym kościele. Wg notatki sporządzonej przez samego malarza, obraz został ufundowany do kościoła parafialnego przez panią Józefę Jaworską. Kim była ta Pani? Zamieszkiwała jak zapisał malarz – Krzyż, Korołówka, te nazwy nic mi nie mówią. Czy jest możliwość dotarcia do dalszej, żyjącej Rodziny tej pani? Może jeszcze starsi ludzie pamiętają historię sprowadzenia tego obrazu do kościoła i zechcieliby podzielić się ze mną na piśmie swoimi wspomnieniami? Gdzie ewentualnie mógłbym się zwrócić w tej sprawie?

Potrzebuje tych informacji do przygotowywanej na Wydziale Historii Kościoła i Dziedzictwa Kulturowego na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie dysertacji doktorskiej nt. malarstwa Adolfa Hyły pod kierunkiem ks. prof. UPJPII dr hab. Andrzeja Witko.
Jeżeli kto posiada informacje na ten temat proszony jest o dostarczenie takich informacji do Ks. Proboszcza do końca listopada. Najlepiej na piśmie. W kronice parafialnej nie ma żadnej wzmianki na ten temat.


Dziś jest obchodzony dzień „pro orantibus”, czyli wdzięczności i wsparcia dla klasztorów kontemplacyjnych. Noszą one na swoich ramionach ciężar modlitwy za cały Kościół, co jest wielką łaską dla każdej wspólnoty wiary. Pamiętajmy zatem dziś o modlących się za nas i dziękujmy Bogu za ich wierną służbę Kościołowi.W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

* kalendarz na rok 2011 z fotografiami z Jasnej Góry
* wywiad z bokserem Tomaszem Adamkiem o wierze i tęsknocie za niebem
* kto i dlaczego postawił w Świebodzinie ogromną figurę Chrystusa Króla?
* wywiad z Ks. Kard. Stanisławem Dziwiszem m. in. na temat problemu z ludźmi
uważającymi się za katolików a wypowiadającymi się publicznie za in vitro
* o rozmowach przez komórkę w czasie jazdy samochodem (kierowca reaguje wtedy jak
osoba mająca 0,8 promila alkoholu we krwi)

Cena „GN” bez zmian mimo kalendarza ściennego. Zamówiliśmy większą ilość „GN”.


<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie