IV NIEDZIELA ADWENTU – 18 GRUDNIA 2005 ROK 2005-12-18

Przeżywamy dziś ostatnią niedzielę naszego adwentowego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, podczas których będziemy czcili pierwsze przyjście Chrystusa między ludzi. Stając na progu świąt Narodzenia Pańskiego kierujemy swój wzrok na Maryję. Pragniemy uświadomić sobie, że to Ona dała światu Zbawiciela. Przez przykład swojej wiary Matka Boża przypomina nam, że do Boga nie może zbliżać się ten, komu brak zaufania i pokory i kto nie chce dostrzec swojej ludzkiej słabości i otworzyć się na działanie łaski. Dlatego też na początku tej Najświętszej Ofiary przeprośmy Wszechmogącego Boga za to, że często lękamy się wypełniać Jego wolę.1. Po południu o godz. 17.30 niedzielne Nieszpory a po nich Nowenna do Dzieciątka Jezus.
Po Prymarii nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

2. W poniedziałek, we wtorek, w środę i w piątek Roraty będą wieczorem o godz. 17.00 połączone z Nowenną do Dzieciątka Jezus. Bardzo serdecznie zapraszamy na nie wszystkich kto tylko może. W czwartek o godz. 18.00 a w sobotę rano o godz. 7.00.

3. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będzie połączona z Nowenną do Dzieciątka Jezus po wieczornej Mszy świętej.

4. W czwartek naszej parafii będzie Spowiedź przedświąteczna. Rozpocznie się po Mszy św. o godz. 8.00 i trwać będzie do godz. 18.00 z przerwami. W trakcie Spowiedzi są przewidziane przerwy o godz. 10.00 na czas Mszy świętej dla Chorych, Emerytów, Rencistów, i od godz. 16.00 do 16.30. Przerwa obiadowa będzie trwać od godz. 12.00 do 14.00. Chorych prosimy przywieźć do kościoła wcześniej by mogli się wyspowiadać spokojnie przed Mszą św. o godz. 10.00. Tych chorych, którzy nie będą mogli przybyć do kościoła prosimy zgłosić w zakrystii. Do nich pojedziemy w czwartek po Mszy św. dla chorych ok. godz. 10.30. Bardzo serdecznie prosimy aby tak pokierować swoim czasem aby skorzystać w tym dniu ze Spowiedzi. Kto może niech przyjdzie do Spowiedzi przed południem a kto nie może niech przyjdzie po południu. Dzieci prosimy aby przychodziły przed lekcjami w szkole jeśli mają naukę po południu, a te które uczą się przed południem niech przyjdą do Spowiedzi po południu. Podejdźmy bardzo solidnie do przyjęcia Sakramentu Pokuty aby jak najlepiej przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia.

5. W piątek pamiętajmy o wieczornej Drodze Krzyżowej o godz. 20.00 w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II o Jego rychłą beatyfikację. Uczestnictwo w niej niech będzie naszą wdzięcznością za Jego wielki Pontyfikat.

6. W sobotę Wigilia. Msze święte tylko rano o godz. 7.00. Będą to ostatnie Roraty na które serdecznie zapraszamy wszystkich kto tylko może a zwłaszcza dzieci aby pięknie zakończyć czas Adwentu i wylosować ostatnie żłóbki Dzieciątka Jezus.

7. Wieczorem zasiądziemy do stołu wigilijnego. Zadbajmy o tradycyjną oprawę Wieczerzy Wigilijnej. Siądźmy do niej pojednani w rodzinie nieraz skłóconej i powaśnionej. Rozpocznijmy ją wspólną modlitwą, czytaniem II rozdziału Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Zbawiciela Świata. Zaśpiewajmy kolędę i weźmy do ręki opłatek aby nim połamać się i złożyć sobie nawzajem życzenia. Na wigilijny stół nie podajemy w żadnej postaci alkoholu, bo wieczerza wigilijna z alkoholem nie jest wieczerzą rodziny chrześcijańskiej. Przy wigilijnym stole wspominamy tych, których już nie ma pośród nas, bo odeszli do Pana. Pamiętajmy o umieszczeniu zakupionej świecy Caritas na wigilijnym stole, przy pustym nakryciu. Jest jeszcze możliwość jej nabycia. Okres Bożego Narodzenia a zwłaszcza same święta niech będą czasem szczerego i życzliwego zainteresowania się biednymi i samotnymi, którzy są tak blisko nas a my ich nie zauważamy. Mamy okazję by zarosić ich do wspólnego stołu. Wieczór przeżywamy w radosnej atmosferze oczekiwania na Pasterkę śpiewając czy słuchając kolędy. Na Pasterkę przyjdźmy jak najliczniej aby podziękować Bogu za wielki Dar Narodzenia Zbawiciela Świata a także za dar naszego życia. Przed Pasterką będzie od godz. 23.30 specjalne czuwanie przy żłóbku.

8. W Uroczystość Bożego Narodzenia o północy Pasterka a w ciągu dnia Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. O godz. 15.00 Msza św. podczas której będzie udzielany Sakrament Chrztu św. a o godz. 17.30 Nieszpory świąteczne.

9. W drugi Dzień Bożego Narodzenia święto św. Szczepana pierwszego męczennika. Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę. Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Nieszporów nie będzie.

10. Składka w Boże Narodzenie na Pasterce przeznaczona będzie na specjalny Fundusz Ochrony Życia jak w poprzednich latach. W Dzień Bożego Narodzenia jak zawsze składka na potrzeby bieżące parafii a w drugi dzień świąt na Katolicki Uniwersytet Lubelski i Papieską Akademię Teologiczną.

11. W drugie święto Bożego Narodzenia, w święto św. Szczepana na Mszy św. o godz. 10.30 będzie uroczyste Posłanie Zespołów Kolędników Misyjnych, którzy będą chodzić po domach by zanieść Radość Bożego Narodzenia do wszystkich rodzin naszej parafii. Zewnętrznym wyrazem tej radości są wypowiedziane życzenia, umieszczone na drzwiach błogosławieństwo: C+M+B. Złożone na ich ręce ofiary będą przeznaczone na pomoc dzieciom gdzie pracują tarnowscy Misjonarze. Przyjmijmy ich życzliwie.

12. Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia pamiętajmy o naszych zmarłych, których będziemy wspominać przy naszym wigilijnym stole. Zanieśmy na ich grób symboliczny stroik, zapalmy lampion czy świąteczną świeczkę, pamiętając o modlitwie za nich. Niech będzie to nasza świąteczna jedność i pamięć o nich przed Panem. Podtrzymujmy ten piękny zwyczaj.

13. W tym tygodniu będą Spowiedzi adwentowe: w poniedziałek w Śmignie i Zaczarniu, we wtorek w Brzozówce , Starych Żukowicach i Luszowicach, w środę w Lisiej Górze, Łukowej i Pawęzowie, w czwartek w Dobrym Pasterzu w Tarnowie i u nas w Krzyżu, w piątek – u Świętego Józefa w Tarnowie.

14. Od czwartku będziemy mogli nabyć specjalny numer świąteczny: Boże Narodzenie, Nowy Rok naszego parafialnego Biuletynu Krzyskiego w którym będą różne artykuły na Boże Narodzenie i Nowy Rok, o integracji dzielnicy krzyskiej, o stu letniej Jubilatce urodzonej pod szczęśliwą gwiazdą, dane statystyczne Chrztów, ślubów i pogrzebów naszych parafian. Będą też podane obrzędy Wieczerzy Wigilijnej. Nie zabraknie różnych kolorowych zdjęć zwłaszcza z Jubileuszu 80 lecia naszej parafii. Ten numer będzie płatny i rozprowadzany w zakrystii i przed kościołem. Naprawdę warto go mieć bo to jest nasz parafialny i dzielnicowy.

15. Na stronie internetowej pojawią się nowe informacje i opracowania. Trzeba zaglądnąć na nią i zobaczyć piękną galerię zdjęć, zwłaszcza dzieci oraz przeczytać różne aktualności. Przy okazji zapraszamy do współpracy zarówno przy redakcji nowych pozycji na strony internetowe i przygotowanie kolejnych numerów Biuletynu Krzyskiego.
Przypominamy adres strony internetowej: www.parafiakrzyz.intarnet.pl

16. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary na ogrzewanie kościoła.

17. Boże błogosławieństwo, które teraz przyjmiemy, niech nam towarzyszy w tych dniach przygotowania do świąt zwłaszcza przez Spowiedź adwentową. Niech pomoże z wiarą, po chrześcijańsku, przeżyć Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Niech umocni naszą wiarę, byśmy doświadczyli obecności i miłości przychodzącego do nas Zbawiciela. Wszystkim życzymy Szczęść Boże.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie