XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 1 SIERPNIA 2010 r. 2010-08-01


Na początku sierpnia – miesiąca, który w sposób szczególny jest związany z licznymi rocznicami ważnych dla naszej ojczyzny wydarzeń – pragniemy zwrócić również naszą uwagę na jakże istotną kwestię trzeźwości w życiu narodowym i społecznym.

Prośmy podczas tej Najświętszej Ofiary, abyśmy starali się jak najlepiej, poprzez nasze modlitwy, korzystanie z sakramentów świętych i przykład codziennego życia, o moralną odnowę oraz o wyrwanie z nałogu pijaństwa wielu naszych sióstr i braci.


Dzisiaj obchodzona jest 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Poległo wówczas bardzo wielu młodych ludzi, którzy odznaczali się wielką miłością do Ojczyzny. Oby ofiara ich życia przemówiła także do nas i skłoniła nas do budowania w sobie patriotyzmu, potrzebnego nie tylko w czasie wojny, ale i pokoju.

Dzisiaj I niedziela miesiąca, dlatego po Mszy świętej pozostajemy na krótką wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu.


1. Dziś można uzyskać odpust Porcjunkuli, czyli odpust związany z postacią świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie kościoła parafialnego. Korzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone nam w sakramencie pojednania, a jednak nie naprawione przez nas.

Msze św. według porządku wakacyjnego 7.00, 9.00, 11.00. Po południu o godz. 15.00 Msza święta z racji I niedzieli miesiąca podczas której będzie udzielany Chrzest. Wieczorna Msza święta jak zwykle o godz. 18.00.

2. W środę Msza św. i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00

3. W pierwszy piątek, 6 sierpnia przypada święto Przemienienia Pańskiego. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Chrystus wzywa nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

4. W pierwszy piątek miesiąca okazja do sakramentu pokuty i Komunii Świętej wynagradzającej. Msze święte rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00. Spowiedź przed I piątkiem będzie w czwartek i piątek od godz. 17.00.

Chorych odwiedzimy z Panem Jezusem w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

O godz. 20.00 w piątek cotygodniowa Droga Krzyżowa w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II o rychłą Jego beatyfikację i kanonizację.

5. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek. Prosimy o obecność wszystkich Matek należących do Róż.

6. W drugą niedzielę sierpnia zawsze ofiary na tacę przeznaczone są na KUL i PAT.

Ponieważ w II niedzielę miesiąca zbieramy także ofiary na potrzeby bieżące parafii dlatego ofiary na ten cel będą przeniesione na trzecią niedzielę sierpnia. Bóg zapłać.


7. W tym tygodniu patronują nam:


* 4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu

* 7 VIII – bł. Edmund Bojanowski (1814-1870), Wielkopolanin, świecki założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, który szczególnie ukochał wiejskie dzieci, chorych i ubogich


Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia;

błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.

8. Trwają przygotowania do XXVI Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.


9. Sierpień tradycyjnie przeżywany jest jako miesiąc trzeźwości. Podejmując wyrzeczenie picia napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.


10. Dziś przypada 18 niedziela w ciągu roku. W naszych kościołach jest to niedziela

comiesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu. Naszą modlitewną pamięcią ogarniamy pielgrzymów tak licznie zdążających na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Czynimy to z głęboką wiarą w sercu, wierni tradycji, którą otrzymaliśmy od naszych ojców. Polecamy również Bogu korzystających z urlopów i wakacji, a także tych, dla których jest to czas ciężkiej pracy. W osobistych modlitwach prośmy o sprzyjającą plonom pogodę, a w szczególny sposób także o trzeźwość w naszym narodzie. Pozostańmy na wspólną krótką Adorację.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.
<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie