XII NIEDZIELA ZWYKŁA – 20.06.2010 Diecezjalne Święto Rodziny 2010-06-20

Gromadzimy się na niedzielną Eucharystię. Słuchając Bożego słowa oraz karmiąc się eucharystycznym Chlebem, pragniemy umacniać naszą wiarę, by codziennym życiem odpowiadać na zadane w dzisiejszej Ewangelii pytanie: Kim dla nas jest Jezus? Dzisiejsza niedziela jest także w kościele tarnowskim przeżywana jako Diecezjalne Święto Rodziny. W Starym Sączu przy ołtarzu papieskim gromadzą się przedstawiciele rodzin z całej diecezji. Łącząc się z nimi w modlitwie, prośmy Boga o wyniesienie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Jana Pawła II. Polecajmy Bogu także nasze rodziny, modląc się, by stawały się wspólnotami naśladowania Chrystusa.Przeprośmy Pana Boga za wszelkie grzechy i zaniedbania, abyśmy mogli godnie uczestniczyć w tej Najświętszej Ofierze.

1. Msze św. jak w każdą niedzielę. Po południu o godz. 17.30 nabożeństwo czerwcowe a po nim o godz. 18.00 Msza św. wieczorna.

2. W tygodniu Msze święte wieczorne o godz. 18.00 po nich nabożeństwo czerwcowe.

3. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie połączona z nabożeństwem czerwcowym po wieczornej Mszy św. o 18.00.

4. Również w środę 23 czerwca 2010 r. o godz. 17.00 będzie obrzęd błogosławieństwa ministrantów Słowa Bożego, czyli lektorów w parafii Matki Bożej Różańcowej w Lisiej Górze. Z naszej parafii będzie 10 chłopców. Prosimy o udział Rodziców.

5. W czwartek, 24 czerwca obchodzić będziemy uroczystość narodzenia świętego Jana Chrzciciela. Jest on jedynym świętym oprócz Matki Bożej, którego narodzenie wspomina się w liturgii Kościoła. Wynika to z jego ogromnego znaczenia jako poprzednika Mesjasza.

6. W piątek zakończenie Roku Szkolnego. Msza święta dla Gimnazjum o godz. 8.00 a dla Szkoły Podstawowej, zerówek i przedszkola będzie o godz. 9.00. Szczegóły informacji zakończenia roku podaje Dyrekcja Gimnazjum i Szkoły Podstawowej.

7. Również w piątek o godz. 20.00 Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II o rychłą beatyfikację i kanonizację. Przyjdźmy jak najliczniej.

8. W przyszłą niedzielę przeżyjemy Uroczystość Odpustową ku Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczysta Suma będzie o godz. 11.00, której będzie przewodniczył Ks. dr Janusz Paciorek dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Po Sumie będzie Procesja Eucharystyczna, dlatego prosimy o liczny udział w procesji zwłaszcza dzieci do sypania kwiatków i dzwonienia, dzieci klas II w strojach komunijnych. Prosimy o zabranie feretronów, sztandarów.

Po Mszy św. o godz. 7.00 zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

9. Od przyszłej niedzieli Msze święte będą według porządku wakacyjnego, czyli o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00. O tych godzinach na czas wakacji będą Msze święte niedzielne i świąteczne. W pierwszą niedzielę miesiąca będzie też Msza św. o godz. 15.00, podczas której będzie udzielany Sakrament Chrztu Świętego.

10. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

11. Komunikaty Szkoły Podstawowej;

A. Dyrekcja, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie szkoły Podstawowej nr 14 im. Stefana Jaracza w Tarnowie, serdecznie zapraszają na Mszę Świętą 24 czerwca 2010 r. /tj. w czwartek/ o godz. 16.00 w naszym kościele, podczas której poświęcony zostanie nowy Sztandar Szkoły. Równocześnie wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć finansowo to przedsięwzięcie, zachęcamy do zakupu cegiełki w kwocie 5, 10, 50 lub 100 złotych, w kancelarii szkoły.


B. Kiermasz podręczników szkolnych odbędzie się w szkole Podstawowej nr 14 w Tarnowie,. Dnia 21 czerwca tj. w poniedziałek od godz. 14.30 do 17.00. Będzie można zakupić podręczniki szkolne dla klas szkoły Podstawowej i Gimnazjum.


12. DZIŚ WYBORY PREZYDENCKIE. Rozpisanie przyspieszonych wyborów prezydenckich stało się konieczne po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wraz 95 innymi osobami zginał 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu, którym polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katania. Polecajmy Bogu w naszych modlitwach ten dzień – jakże ważny dla naszej Ojczyzny i dla nas samych. Idąc na wybory pamiętajmy o dowodach osobistych.


13. Na świadome i ustawiczne odpowiadanie codziennym życiem, iż Jezus jest dla nas Zbawicielem namaszczonym i posłanym przez Boga – przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Wszystkim na cały tydzień życzymy SZCZĘŚĆ BOŻE.


NIEDZIELNE ZAMYŚLENIAKtoś, kto JEST, nie musi tego krzykliwie udowadniać, a nawet, jeśli jego JESTEM jest wyjątkowe, boskie, będzie się starał jak najbardziej skromnie je ukryć.

Za kogo uważają Mnie tłumy? Za kogo Mnie uważacie? Za Mesjasza Bożego. Nikomu o tym nie mówcie. Wydaje się, że Jezus unika prawdy o sobie, nie chce szczerze ujawnić siebie tłumom, a z największą trudnością odsłania prawdę o sobie tym kilku czy kilkunastu mężczyznom.

Dzisiaj ludzie bardzo chętnie mówią o sobie, nawet o najintymniejszych sekretach, o seksie, rozpaczy, zdradach, nienawiści, skrajnych poglądach czy orientacjach, fizjologii, i to często dość wulgarnie, ekscentrycznie, demonstracyjnie. Nie istnieją już żadne granice dyskrecji. Mówi się o sobie i o innych. Wystarczy zajrzeć do internetu, aby nasza wrażliwość została znokautowana. Podejrzewam, że ten rodzaj szczerości jest raczej wyrazem usilnego pragnienia zaistnienia, rozpaczliwym zmaganiem z dojmującym odczuciem uczuciowej pustki oraz doświadczaniem czegoś w rodzaju korozji istnienia. Ktoś, kto JEST, nie musi tego krzykliwie udowadniać, a nawet jeśli jego JESTEM jest ekskluzywne, wyjątkowe, boskie, będzie się starał jak najbardziej skromnie je ukryć. Bóg jest absconditus, ponieważ jego istnienie jest absolutnie niezachwiane. Wśród ludzi ci pragną zaistnieć, którzy przeczuwają, że są niczym. Są tacy, którzy fotografują się z wielkimi ludźmi, inni występują w talk-show.
Jezus nie tylko nie dba o reklamę, ale nawet jej zakazuje. To wbrew temu światu. Gdy chociaż trochę ujawni się w nas dobra, trąbimy o tym przez wiele miesięcy. Gdy komuś uda się ze ściskiem serca pożyczyć kilka tysięcy złotych i po wielu miesiącach daruje dług, jest w stanie o tym opowiadać przy każdym piwie do emerytury. Gdy wyręczymy koleżankę i odbierzemy jej córeczkę z przedszkola, bo akurat ona na czas nie dojechała, możemy nawet stworzyć mit o niedobrej matce i szlachetnej przyjaciółce. Jezus był prawdziwy, nie tworzył mitu JEZUSA. Nigdy nie napisał własnej autobiografii ani nawet nie zadbał o to, by inni mieli o Nim dobre zdanie. Zależało Mu na uczniach. Zależało Mu tylko na prawdziwym rozpoznaniu Go przez tych, których wybrał. Jest dobrze, gdy zależy mi nie na tym, by wszyscy dobrze o mnie myśleli, ale bardziej na tym, by prawdziwi przyjaciele znali o mnie prawdę. Nie wszystkim mówi się prawdę, bo nie wszyscy do niej dorośli. Nie wszystkim mówi się prawdę o sobie, bo nie wszyscy są prawdziwymi przyjaciółmi. To wcale nie oznacza kłamstwa. Nie mówić prawdy wszystkim, to znaczy być dyskretnym i skromnym. Zresztą bywa tak, że powiedzenie komuś prawdy w oczy służy tylko do tego, by nad kimś zatriumfować albo kogoś zranić. Niekiedy też powiedzenie prawdy o sobie, czyli zwierzenie się, może doprowadzić do tego, że ktoś tę prawdę zohydzi, wyszydzi, że użyje jej przeciw nam. Prawdę mówi się prawdziwym przyjaciołom. Innym mówi się w przypowieściach.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie