VI NIEDZIELA WIELKANOCNA - 9 MAJA 2010 r. 2010-05-08

„Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję”. Te słowa z Ewangelii według Świętego Jana skierowane kiedyś do Apostołów dziś Chrystus kieruje do każdego z nas. Chrystusowy pokój to nie tylko dla nas dar, ale również zadanie. Jesteśmy zaproszeni do tego, aby w dzisiejszym świecie ten pokój umacniać i przekazywać go innym. Tym, co niszczy w nas wewnętrzny pokój, jest grzech. To on niszczy również nasze relacje z Jezusem i z drugim człowiekiem. Umocnieniem pokoju zaś jest Eucharystia. Prośmy zatem podczas tej Mszy Świętej Chrystusa zmartwychwstałego, który jest źródłem pokoju, aby przepełnił nasze serca swoim pokojem i miłością.
1. Parafia nasza przeżywa piękną Uroczystość I Komunii Świętej 75 dzieci klas II. Polecamy je opiece Matki Bożej, by zawsze tak jak dzisiaj z radością przyjmowały Pana Jezusa w Komunii Świętej. Dzisiaj po południu o godz. 17.30 nabożeństwo majowe po nim wieczorna Msza święta o godz. 18.00. Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.

2. Składamy serdeczne wyrazy wdzięczności i podziękowania Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za troskę i przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Za przygotowanie kościoła, za ubiór kwiatami. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali, aby przygotować dzisiejszą Uroczystość a szczególnie Ks. Leszkowi za przygotowanie dzieci do I Spowiedzi i I Komunii Świętej składam Bóg zapłać. Dziękuję Siostrze Robercie i tym, którzy ozdobili kościół oraz otoczenie. Dziękujemy za wspólny dar ołtarza Rodzicom dzieci komunijnych i bierzmowanych a jest nim Nowy Mszał, komplet lekcjonarzy (7 tomów), Obrzędy Sakramentów i Agenda Liturgiczna. Wszystkim niech wynagrodzi Bóg swoją łaską i błogosławieństwem. Bóg zapłać.

3. Od jutra dzieci pierwszokomunijne będą miały „Biały Tydzień” wdzięczności za dar I Komunii Świętej i będą przychodzić w strojach komunijnych razem z Rodzicami na nabożeństwa o godz. 18.00. A we środę Dzieci I Komunijne wraz z Rodzicami i rodzinami pojadą na tradycyjną pielgrzymkę do Tuchowa. Będą miały tam specjalną Mszę św. i oddanie się opiece Matce Bożej. Rozpoczęcie w Tuchowie o godz. 16.00. Wszyscy gromadzą się na placu sanktuaryjnym o godz. 15.45. Prosimy wziąć pod uwagę korki na trasie do Tuchowa związane z remontem ulic.

4. Od najbliższego poniedziałku, 10 maja, przez trzy kolejne dni poniedziałek, wtorek i w środę będziemy się modlić o dobre urodzaje. Są to Dni Krzyżowe przed Wniebowstąpieniem Pańskim. Tradycyjnie, jeśli pozwoli pogoda udamy się w procesji z feretronami i sztandarami do Figury Matki Bożej za szkołą. Zachęcamy do licznego udziału w tych błagalnych procesjach o godz. 18.00. Tak bardzo nam wszystkim potrzeba łaski Bożej i Bożego błogosławieństwa, które możemy wypraszać podczas tych błagalnych nabożeństw. Niech nie zanika tak piękna tradycja Dni Krzyżowych i modlitw o urodzaje, by nie zabrakło nam chleba. Prosimy o obecność Dzieci i młodzieży a także kogoś z domu. W drodze powrotnej będzie śpiewana Litania Do Matki Bożej. Po procesji będzie Msza Święta z Nowenną przed Bierzmowaniem.

5. W czwartek, 13 maja, Młodzież klas III Gimnazjum przyjmie Sakrament Bierzmowania w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza o godz. 15.30. Młodzież wraz ze świadkami musi być już o godz. 15.15. Spowiedź przed Bierzmowaniem będzie we wtorek od godz. 17.00 dla Młodzieży, Rodziców i Świadków Bierzmowania. Prosimy aby skorzystać z tego terminu bo w środę nie będzie Spowiedzi ze względu na pielgrzymkę dzieci klas II do Tuchowa. We wtorek i w środę będzie próba przed przyjęciem Sakramentu Bierzmowania. Bierzmowania udzieli Ks. Biskup Janusz Kaleta z Kazachstanu.

6. W piątek przypada Dzień Skupienia i Modlitw do Chrystusa Ukrzyżowanego oraz całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczęcie Godzinkami o godz. 6.30. O 7.00 Msza święta a po niej Adorację rozpoczyna Franciszkański Zakon Świeckich i Parafialny Oddział Caritas. O godz. 17.30 Podziękowania i prośby do Chrystusa Ukrzyżowanego połączone z nabożeństwem majowym a o 18.00 Msza święta. O godz. 20.00 zapraszamy na Drogę Krzyżową w intencji Sługi Bożego Ojca św. Jana Pawła II o rychłą Jego beatyfikacje i kanonizację. Łączmy się we wspólnej modlitwie. Droga Krzyżowa po Kalwarii Krzyskiej jeśli pozwoli pogoda.

7. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Dzieci klas III przeżyją I Rocznicę I Komunii Świętej na Mszy św. o godz. 10.30. Dzieci wraz z Rodzicami zgromadzą się przed kościołem o godz. 10.15. Próba będzie w poniedziałek o godz. 16.00. Spowiedź dla nich będzie w piątek od godz. 17.00. Szczegóły przygotowania podaje siostra katechetka Renata.

Również w przyszłą niedzielę w parafii św. Józefa Odpust ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Uroczysta suma o godz. 11.00.

8. W okresie wielkanocnym jesteśmy zobowiązani przystąpić do sakramentu pojednania Ponieważ powoli czas ten zbliża się do końca, winniśmy zadbać o sumienne wypełnienie obowiązku.

9. Składka na tacę w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na pokrycie kosztów gazu i prądu. Prosimy o tym pamiętać.

10. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała. W tym roku proponujemy aby Msza święta była sprawowana przy Hostelu na ul. Modrzejewskiej a po niej procesja eucharystyczna do kościoła ulicami Modrzejewskiej, Solskiego, Woszczerowicza i Krzyską. Mieszkańców tego regionu zapraszamy na spotkanie we wtorek po wieczornym nabożeństwie.

11. W minionym tygodniu odszedł do Pana + Józef Jurek l. 84. Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jej duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie.

12. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

OGŁOSZENIA DODATKOWE

Doroczną pielgrzymka Dziewczęcej Służby Maryjnej odbędzie się w sobotę, 15 maja 2010 r. do Bazyliki św. Mikołaja w Bochni - sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Wyjazd z parkingu przy kościele o godz. 8.30.

Caritas Diecezji Tarnowskiej składa wyrazy serdecznego podziękowania wszystkim osobom, które przekazały 1% podatku na rzecz Caritas. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i wsparcie pomocy niesionej przez Caritas osobom najbardziej potrzebującym.
Wyrazy wdzięczności przekazujemy Księżom Proboszczom, wszystkim kapłanom, wolontariuszom Parafialnych Oddziałów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, stowarzyszeniom katolickim oraz lokalnym mediom, a także właścicielom, dyrektorom, prezesom firm i księgowym za informowanie i zachęcanie do skorzystania z tej formy wsparcia działalności charytatywnej. Dziękujemy również wszystkim ofiarodawcom za przekazywane na Caritas darowizny pieniężne i rzeczowe. Niech Bóg wszystkim hojnie wynagradza wrażliwość i ofiarność serca.

Centrum Formacyjno - Rekolekcyjne Diecezji Tarnowskiej Arka w Gródku nad Dunajcem serdecznie zaprasza na sesję modlitewno-wykładową przeznaczoną dla psychologów, psychiatrów, terapeutów, lekarzy, pracowników służby zdrowia, pedagogów i studentów: Chrześcijańska walka duchowa a tradycja i współczesność. Termin: 21-23 maja. Rozpoczęcie w piątek o godz. 17.00 Zakończenie w niedzielę około godz. 14.00 Krótki opis: Tradycja walki duchowej i rozeznawania duchowego jest od początku obecna w tradycji chrześcijańskiej: apostołów, mnichów, świętych. Także dziś te wypracowane wcześniej zasady mają swoje zastosowanie, gdy widzimy powrót neopogaństwa, ezoteryzmu i gnozy. Również niektóre nowe formy humanizmu, psychologii czy pedagogiki przeciwstawiają się dzisiaj wierze. Pojawiają się więc nowe zagrożenia duchowe dla wiary, które będą dosyć szczegółowo analizowane w czasie sesji, mającej charakter duszpastersko-intelektualny, oparty o zasady teologii, filozofii i nauki, także w wymiarze ekumenicznym. Potrzebne jest więc rozeznanie duchowe, uwzględniające obecne znaki czasu. Sesję poprowadzi: ks. dr hab. Aleksander Posacki SJ, teolog, filozof, znawca teologii duchowości, historii mistyki, problematyki sekt, ezoteryzmu i okultyzmu oraz zagrożeń duchowych, wykładowca WSFP Ignatianum w Krakowie. Zgłoszenia można nadsyłać pocztą elektroniczną (info@cfr-arka.pl) lub zgłaszać telefonicznie (184401300; 184401202; 605088112; 606807407). Bliższe informacje: www.cfr-arka.pl

Duszpasterstwo Niepełnosprawnych Ruchowo Diecezji Tarnowskiej i Katolickie Stowarzyszenie „Cyrenejczyk” organizuje w okresie wakacji oazy dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W roku bieżącym odbędą się 2 turnusy oazowe w Kąclowej oraz 2 turnusy w Limanowej – Łososina Górna.

Terminy turnusów:
Łososina Górna
• I turnus - 05.07. – 18.07.2010
• II turnus - 19.07. – 01.08.2010

Kąclowa
• I turnus - 03.07. – 16.07.2010
• II turnus - 14.07. – 27.07.2010

W oazach mogą wziąć udział osoby niepełnosprawne ruchowo, zdrowe umysłowo. Do opieki osób niepełnosprawnych przyjmowana jest młodzież, która ukończyła pierwszą klasę szkoły średniej. Koszt turnusu oazowego dla jednej osoby niepełnosprawnej wynosi 350 zł, dla opiekuna 220 zł. Zapisy na turnusy trwają od 20.04.2010 r. do 10.06.2010 r. w biurze Katolickiego Stowarzyszenia „Cyrenejczyk” w Limanowej przy ul. Jana Pawła II 1 /zgłoszenia pisemne/ lub telefonicznie pod numerem telefonu 018 3374707 od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 14.00

NIEDZIELNE ZAMYŚLENIA – I KOMUNIA - BIERZMOWANIE

Pierwsze spotkanie z Chrystusem poprzez przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej jest najważniejszym po Chrzcie świętym wydarzeniem w życiu małego chrześcijanina. Komunia Święta, szczególnie Pierwsza Komunia Święta, to w naszej kulturze pierwszy sakrament, który przyjmuje się w sposób świadomy, a drugi, po Chrzcie, ważny sakrament w naszym życiu religijnym. Pierwsza Komunia Święta to dowód świadomego uznania przez dzieci, że wierzą w męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wśród dzieci ta wiara jest bardzo autentyczna, a jej pielęgnowanie sprawia, że wyrosną na prawdziwych chrześcijan. Możemy mówić o duchowym oraz realnym znaczeniu Pierwszej Komunii Świętej – duchowy wymiar oznacza wypełnienie ostatniej woli Chrystusa. Komunia, szczególnie ta Pierwsza Komunia Święta, to okres, w którym może dojść do duchowego odrodzenia rodziny. Potrzeba dużo mądrości i to zarówno ze strony katechetów, jak i rodziców, aby dziewięcioletnie dziecko w sposób świadomy zrozumiało sens Eucharystii.

Dzisiaj Pierwsza Komunia Święta dla wielu ludzi zaczyna tracić właściwy sens, ponieważ skupiają się na sprawach będących jedynie otoczką uroczystości. Bardziej interesujemy się przyjęciem gości oraz prezentami. Trzeba szczerze powiedzieć, że w wieku dziewięciu lat nie wszystkie dzieci są dojrzałe do przyjęcia sakramentu, (chociaż zdarza się, że dużo młodsze dzieci wykazują taką dojrzałość), ale nikt nie bierze tego pod uwagę, a rodzice często niezbyt świadomie dążą, by dziecko przyjęło Pierwszą Komunię Świętą wraz z rówieśnikami.

Pierwsza Komunia to sakrament, który dowodzi, że przyjmująca go osoba ma świadomość, że zostaje obdarowana największym darem, jakim jest przyjęcie Eucharystii – jest to symboliczne przyjęcie ciała Chrystusa. Często istota tego sakramentu zagubiona zostaje przez skupianie się na strojach komunijnych, na prezentach, na tym, jaki film zostanie nagrany w czasie uroczystości. Kościół stara się wprowadzać różne zakazy dotyczące fotografowania i nagrywania podczas ceremonii. Robi to zazwyczaj jeden fotograf i kamerzysta, żeby nie zakłócać przebiegu uroczystości. Każde dziecko może potem zakupić film i zdjęcia z uroczystości Pierwszej Komunii – nie należy tu posądzać księży o komercjalizację Pierwszej Komunii, a raczej należy być wdzięcznym za to, że Kościół dba o spokój i zachowanie powagi uroczystości. Istota Pierwszej Komunii Świętej polega na jej wymiarze duchowym – na to trzeba zwrócić uwagę. Dziecko musi zrozumieć, że przyjmując Komunię Świętą jednoczy się z żyjącym Jezusem Chrystusem. Uroczystość to przede wszystkim przeżycie wewnętrzne – osoba wierząca wierzy, że w Eucharystii zawarte jest ciało Chrystusa i w ten symboliczny sposób łączy się z Nim – jest to największe wyznanie wiary. Jest to jednak niezwykle trudne do zrozumienia dla ucznia II klasy szkoły podstawowej – kiedyś Pierwszą Komunię Świętą przyjmowały dzieci dopiero w wieku 12-14 roku życia. Wszystko powinno skupiać się wokół tego, by dziecko zrozumiało „abstrakcyjny” wymiar Eucharystii.

Na szczęście wiara naszych dzieci jest wielka, często dużo większa niż dorosłych, i większość z nich rozumie, czym jest miłość Jezusa Chrystusa, czym jest przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej oraz uczestniczenie w kolejnych Mszach Świętych w swoim dalszym życiu, a także, czym jest życie z poczuciem przynależności do wspólnoty katolickiej.

Dziecko w tym dniu jest żywym tabernakulum, ma w sercu samego Boga, niesie Go do domu, rozsiewa wokół siebie Boży blask, dzieli się Bożą miłością i radością. Dobrze by było, aby dziecko jak najdłużej miało Boga w swoim serduszku. Czekają na niego pułapki życia, podczas którego będzie musiało dokonywać wyborów pomiędzy dobrem i złem. Na ile uczeń potraktuje tę uroczystość jako ważne wydarzenie w swoim życiu? Jakie inne uroczystości czekają na niego w drodze świadomego chrześcijanina?

Zaraz po niedzielnej uroczystości dzieci biorą udział w tak zwanym Białym Tygodniu. Jak sama nazwa wskazuje przychodzą one ubrane w stroje komunijne. Podczas uczestnictwa w biało-tygodniowych uroczystych nabożeństwach dzieci mają możliwość oswojenia się ze świadomym uczestnictwem we Mszy świętej. W tym czasie obowiązuje uroczysty ceremoniał, ponieważ chodzi o to, aby podtrzymać charakter święta i radości. Biały Tydzień zwieńczony jest Mszą odbywającą się w kolejną niedzielę. Charakter jej jest niezwykle podniosły i uroczysty. Wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej zyskujemy przepustkę do pełnego uczestnictwa zarówno we wspólnocie Kościoła, jak również możliwość doskonalenia duchowego. To na ile Bóg będzie ważny w Twoim życiu zależy głównie od Ciebie. Czy pozwolisz mu zamieszkać w swojej duszy? Czy stanie się Twoim przyjacielem, doradcą i powiernikiem w trudnych chwilach? We współczesnych czasach trudno wierzyć w Boga. Może zatem potraktować wiarę jako wyzwanie i tym bardziej się na nią otworzyć?

Dzieci naśladują swoich rodziców i jeśli nie widzą, że rodzice modlą się, to dla nich również codzienna modlitwa będzie czymś obcym. Ważne jest, aby rodzice regularnie uczestniczyli w Mszach Świętych i przystępowali do Komunii, przynajmniej podczas przygotowań do Pierwszej Komunii – taką postawą uczą swoje dzieci, jak mają zachowywać się w życiu jako katolicy. Postawa rodziców ma decydujący wpływ na zachowanie dzieci. O tym powinni pamiętać rodzice w każdej chwili swojego życia.

*************************************************************************************

Bierzmowanie to sakrament ustanowiony przez Pana Jezusa w momencie, gdy zesłał w dniu pięćdziesiątnicy Ducha Świętego na apostołów i tych, którzy byli zgromadzeni na modlitwie w wieczerniku. Podczas bierzmowania Duch Święty umacnia chrześcijanina, aby wiarę swą mężnie wyznawał, bronił jej i według niej żył. Bierzmowanie zajmuje drugie miejsce wśród sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, do której zaliczają się również Eucharystia i Chrzest. Celem bierzmowania jest umacnianie nas w wierze. Sakrament ten może przyjąć osoba, która została ochrzczona, jest dojrzała i odpowiedzialna za swoją wiarę oraz w pełni świadoma podejmowanej decyzji.

W Polsce sakrament bierzmowania przyjmuje się w 16 roku życia (klasa trzecia gimnazjalna) lub później. Natomiast udzielić tego sakramentu, czyli być szafarzem bierzmowania, ma prawo biskup lub w wyjątkowych sytuacjach kapłan przez niego wyznaczony.

W czasie sakramentu Chrztu Świętego decyzję o wstąpieniu do wspólnoty chrześcijańskiej podjęli za nas nasi rodzice. Tymczasem bierzmowanie jest NASZYM świadomym, dobrowolnym, dorosłym i odpowiedzialnym przypieczętowaniem wiary, a także przynależności zarówno do Kościoła powszechnego jak i do parafii. Zacieśnia ono także naszą więź z Bogiem, Synem Bożym i Kościołem. Każdy dojrzały, świadomy i naprawdę wierzący chrześcijanin powinien chcieć przyjąć ten sakrament oraz uświadomić sobie jak wielkie dary i łaski z niego płyną.
Dzięki bierzmowaniu umacniamy i dopełniamy łaski chrztu, której doznaliśmy, będąc małym dzieckiem.
Dzięki sakramentowi bierzmowania stajemy się w doskonalszy sposób członkami wspólnoty Kościoła, w którym jest obecny Duch Święty. W czasie tego sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej Duch Święty pomnaża w nas swoje dary: mądrość, rozum, radę, męstwo, umiejętność i bojaźń Bożą. Ponadto umacnia nas on do świadczenia o wierze chrześcijańskiej słowem i czynem.
Dzięki bierzmowaniu poprzez głębsze zakorzenienie nas w synostwie Bożym ściślej jednoczymy się z Chrystusem, Bogiem i Duchem Świętym. Co więcej uodparniamy się na niebezpieczeństwo moralnego zepsucia i wyrzekamy się wszystkiego, co wiąże się z szatanem i może nas prowadzić do zła.
Bierzmowanie niesie ze sobą także pewne zobowiązania. Sakrament ten uzdalnia chrześcijanina do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za własne życie. Ten, kto przyjął sakrament bierzmowania, przyjmuje na siebie pełnie praw i obowiązków chrześcijańskich. Należy o tym pamiętać, gdyż jest to także część naszej odpowiedzialności i dojrzałości chrześcijańskiej.
Dla mnie przyjęcie sakramentu bierzmowania będzie obietnicą złożoną Bogu. Obietnicą życia według wiary, zachowywaniu na co dzień przykazań Dekalogu, poszerzania i pogłębiania mojej wiedzy religijnej oraz mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad. Dzięki sakramentowi bierzmowania z WŁASNEJ WOLI stanę się w pełni dojrzałym chrześcijaninem.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie