NIEDZIELA PALMOWA – 28 MARCA 2010 r. 2010-03-27


Dzisiejsza Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień upamiętniający ostatnie dni życia Jezusa, Jego ostatnie chwile, które mają niezmierzoną wartość dla naszego zbawienia. Ta niedziela na sześć dni przed Paschą przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, wjazd podobny do wjazdów królewskich, ale przypomina też płacz Jezusa nad miastem, które nie poznało czasu swego nawiedzenia. Jezus płacze, bo tylko On wie, że Jerozolima Go odrzuci, choć i za nią będzie umierał. Jezus otwiera dziś przed nami bramę zbawienia. Dziś „Krzyż stał się nam bramą”.Przypominamy, że składka dzisiejsza na tacę jako jałmużna postna, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie, na jego rozbudowę. Bóg zapłać w imieniu Seminarium za życzliwe ofiary i wsparcie tej uczelni.

1. Poświęcenie palm z procesją po kościele na Mszy św. o godz. 10.30. Gorzkie Żale o godz. 17.00 na które serdecznie zapraszamy wszystkich kto tylko może, szczególnie tych, którzy jeszcze nie byli w tym Wielkim Poście. O godz. 18.00 wieczorna Msza święta.

Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic dla Ojców.


2. W Wielkim Tygodniu Msze św. rano tylko w poniedziałek, wtorek i w środę.
Wieczorem wszystkie nabożeństwa o godz. 18.00 oprócz soboty.

3. W środę jak zwykle zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po Mszy św. wieczornej.

4. W WIELKI CZWARTEK wraz z całym Kościołem obchodzimy Pamiątkę Ustanowienia Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Ofiary Mszy św. oraz Sakramentu Kapłaństwa. Uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W czasie śpiewu „ Chwała na wysokości Bogu”, odzywają się dzwony na znak radości z otrzymania tak bezcennego daru Eucharystii i Kapłaństwa. Komunię św. można przyjąć tylko podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Starajmy się więc jak najliczniej przyjąć Pana Jezusa do swego serca. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i rozpocznie się Adoracja, która będzie wg porządku; od 20.00 – Adorują Matki, Niewiasty, od 21.00 Ojcowie, mężczyźni, od 22.00 – Młodzież żeńska i męska. O godz. 23.00 zakończenie Adoracji. Zróbmy wszystko, aby w tym wielkim dniu nie skarżył się na nas Chrystus „Nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?”. Bądźmy więc tę godzinę na stanowej Adoracji, by dziękować Panu Jezusowi za dar Eucharystii, wynagradzając za zniewagi i grzechy oraz prosząc o potrzebne łaski.

5. WIELKI PIĄTEK – uświadamia nam dzieło Odkupienia całego rodzaju ludzkiego przez Mękę i Śmierć Pana Jezusa Chrystusa. Jest to również Dzień największej żałoby w roku kościelnym. Dlatego milkną dzwony i organy. Nie mogą jednak milczeć nasze serca. Zachęcamy więc do Adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy w ciągu dnia. Program szczegółowy Adoracji na Wielki Piątek i Wielką Sobotę jest umieszczony w gablocie ogłoszeń w biuletynie i na stronie internetowej. Rozpoczęcie Adoracji o godz. 8.00.

1. DROGA KRZYŻOWA o godz. 15.00 – jeśli będzie pogoda na Kalwarii Krzyskiej


2. LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU rozpocznie się o godz. 18.00. Po zakończeniu
przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grogu Bożego, Gorzkie Żale w czasie których będzie Adoracja Krzyża i Adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do północy. Od godz. 20.00 - Adorują Matki, Niewiasty, o godz. 21.00 Droga Krzyżowa, od 22.00 - Adorują Ojcowie, od 23.00 Młodzież żeńska i męska.

3. Na Wielki Piątek prosimy przystroić krzyże przydrożne i przy kościele a także kapliczki przydrożne.

4. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych.

Zachęcamy również by w miarę możliwości zachować post w Wielką Sobotę aż do Mszy świętej Wigilii Paschalnej.

5. Niech w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę panuje w całej naszej parafii jak najpoważniejszy nastrój, skupienie i rozmodlenie.

6. Podczas Adoracji Krzyża składamy ofiary, które są przeznaczone na utrzymanie pamiątek po Chrystusie w Ziemi świętej. Do Adoracji Krzyża podchodzimy podczas śpiewu Gorzkich Zali. Podchodzimy także w późniejszym czasie jak dotychczas było w ubiegłych latach. Niech każdy w ten szczególny dzień ucałuje ze czcią Rany Jezusa i Jego Krzyż. Podobnie uczyńmy to w Wielką Sobotę przychodząc z dziećmi do poświęcenia pokarmów, nie zapominajmy odwiedzić Grób Pański i przez chwilę adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

7. Bardzo serdecznie prosimy Rodziców; Ministrantów, Lektorów, Dziewczęcej Służby Maryjnej aby dopilnowali przychodzenia na Adorację w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wg wyznaczonego porządku przez ich opiekunów a także na Liturgię Triduum Paschalnego. Prosimy także starszych i Młodzież, aby pamiętali o Adoracji nie tylko w wyznaczonym czasie ale wtedy, kiedy kto może a szczególnie wieczorem w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę. Wszystkich Lektorów prosimy, aby przyszli na specjalne spotkania przygotowujące Liturgię Triduum Paschalnego w poniedziałek i we środę po wieczornej Mszy świętej. A wszystkich Ministrantów w czwartek o godz. 9.00. Prosimy wszystkich o sumienną obecność.

6. WIELKA SOBOTA - Wigilia Paschalna

1. W ciągu dnia trwamy w głębokiej zadumie przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

2. Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w kościele o godz. 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 15.00. Korzystamy z wody święconej, która będzie przed kościołem.

Liturgia Wigilii Paschalnej będzie miała miejsce w Wielką Noc Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 20.00 zgodnie z decyzją Ks. Biskupa Ordynariusza mającą walor obowiązującej normy i rozpocznie się poświęceniem nowego ognia. Później uroczysta Msza św. z homilią i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Po Mszy św. będzie Procesja Rezurekcyjna. Jest ona uroczystym ogłoszeniem prawdy o Zmartwychwstaniu Pańskim, manifestacją wiary chrześcijan – na wzór kobiet, które po doświadczeniu pustego grobu poszły ogłosić tę wieść uczniom. Procesja jest też symbolem wędrówki Nowego Ludu Bożego razem ze swoim Panem do ojczyzny niebieskiej. Dlatego starajmy się całymi rodzinami brać udział w Liturgii Wigilii Paschalnej i w Procesji Rezurekcyjnej. Wigilia Paschalna należy już do Wielkanocy. Jest najważniejszą celebrą w całym roku. W niedzielę procesji rezurekcyjnej już nie będzie. Przynieśmy ze sobą świece, paschaliki i lampiony by je zapalić w czasie przyrzeczeń chrzcielnych i procesji. Podejdźmy z głęboką wiarą i miłością do przeżywania tego świętego czasu naszego Odkupienia i przychodźmy jak najliczniej na sprawowaną Liturgię każdego dnia.

7. W czasie Triduum Paschalnego można zyskać Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – w Wielki Czwartek za odmówienie lub odśpiewanie „Przed tak Wielkim Sakramentem”, w Wielki Piątek za pobożny udział w Adoracji Krzyża i ucałowanie Go, w Wielką Sobotę za odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych podczas obrzędów Wigilii Paschalnej.

8. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – największe Święto w naszej religii chrześcijańskiej – katolickiej. Msze Święte o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00. O godz.15.00 Msza św. połączona z udzielaniem Sakramentu Chrztu św. O godz. 17.30 Nieszpory świąteczne a po nich wieczorna Msza święta o godz. 18.00.

W drugi dzień Świąt w Poniedziałek Wielkanocny, Msze św. jak w niedzielę: o godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Składka na tacę jest przeznaczona na KUL i PAT.

9. W tym roku rocznica śmierci Jana Pawła II wypada w Wielki Piątek. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana Msza św. W tym dniu będzie odprawiona specjalna Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II o godz. 21.00. Liturgiczne obchody 5 rocznicy śmierci Jana Pawła II będą - decyzją Episkopatu - sprawowane w sobotę, 10 kwietnia. Wtedy przypada wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego, którą dla całego Kościoła ustanowił Jan Paweł II, wypełniając wolę Jezusa przekazaną w objawieniach s. Faustynie Kowalskiej.

10. W minionym tygodniu odeszła do wieczności + Zofia Przybylska l. 65. Pogrzeb Jej będzie we wtorek o godz. 15.00. Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jej duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie….

11. Dziś rozpoczęła się bogata Liturgia Wielkiego Tygodnia, która ma nas bezpośrednio wprowadzić w przeżywanie tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego. Przeżyjmy ten Wielki Tydzień tak, jak powinien przeżywać go człowiek wierzący: godnie, po chrześcijańsku, zwłaszcza te dni trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Niech one będą dla nas dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne. Na takie przeżycie tych wielkich dni przyjmijmy Boże błogosławieństwo. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.

Uzupełnienie ogłoszeń

1. Komunia św. w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę będzie rozdzielana tylko w czasie wieczornych obrzędów liturgicznych.2. Prosimy o przygotowanie na procesję w sobotę wieczór wszystkich feretronów i chorągwi. 3. W tym tygodniu wyjeżdżamy pomagać w Spowiedzi: w poniedziałek do parafii Chrystusa Dobrego Pasterza i w środę do parafii Św. Józefa<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie