XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 PAŹDZIERNIKA 2009 ROK DZIEŃ PAPIESKI 2009-10-11
Choć 31 rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową przypada dopiero w piątek, 16 października, już dziś oddajemy hołd wielkiemu naszemu Rodakowi. Decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”. Nie ulega wątpliwości, że pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg dziejów świata w każdym jego wymiarze. Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę Papieża – Polaka, za jego trwającą w nas katechezę, kiedy nasze serca ciągle uczył powtarzać: „Totus Tuus”! Jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, byśmy na wytyczonej przez niego drodze wytrwali.


Przypominamy, że dzisiejsza składka na tacę jest przeznaczona na spłacenie długu zaczerpniętego na zakup parceli na parking. Bóg zapłać za ofiary na ten cel


1. Po południu godz. 17.15 będzie Różaniec na który zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich a zwłaszcza tych, którzy nie mogą uczestniczyć w tygodniu. Jest to Dzień Papieski dlatego będziemy modlić się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. Po nim o godz. 18.00 Msza św. wieczorna. Po Prymarii nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.

2. Z racji Dnia Papieskiego dziś jest specjalna zbiórka dobrowolnych datków z przeznaczeniem na sfinansowanie stypendiów dla uzdolnionych uczniów gimnazjów, będących stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zbiórka przed kościołem do specjalnych puszek kwestarskich prowadzona jest przez młodzież. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę. Prosimy o wielkoduszne wspieranie Fundacji przyznającej stypendia bo w ten sposób budujemy żywy pomnik Janowi Pawłowi II.


3. W naszej świątyni są odprawiane każdego dnia nabożeństwa różańcowe o godz. 17.15. Kochani Rodzice przyprowadzajcie swoje dzieci z radością do Maryi naszej najlepszej Matki. Gdzie będziecie szukać pomocy dla swoich dzieci jak nie u Matki Bożej? To Ona właśnie szczególnie dzieci prosi o taką modlitwę. Zachęcajmy się wzajemnie i idźmy razem na wspólną modlitwę różańcową.


4. W piątek będziemy przeżywać 31 rocznicę wyboru Jana Pawła II. Zapraszamy do wspólnej modlitwy zwłaszcza wieczorem na Różaniec i Mszę św.


5. W piątek też zapraszamy na kolejną Drogę Krzyżowa o godz. 20.00 w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II. Liczna obecność będzie świadczyć o naszej pamięci o Ojcu świętym w 31 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową.


6. W sobotę na godz. 20.00 nasza parafia jest zaproszona na czuwanie Fatimskie przed Odpustem. Weźmy w nim udział jak najliczniej. O godz. 19.00 wyruszy piesza pielgrzymka z pod kościoła


7. Przyszła niedziela jest Światową Niedzielą Misyjną i inauguruje Tydzień Misyjny w całym Kościele. Składka na tacę jest przeznaczona na Papieskie Dzieła Misyjne. Gorąco polecamy ofiarności Parafian.


8. W dalszym ciągu przypominamy o robieniu porządków na cmentarzu i składaniu śmieci do pojemników na to przeznaczonych. Nie odkładajmy tych prac na ostatni dzień. Dziękujemy tym, którzy już te porządki porobili. Wykorzystujmy sprzyjającą pogodę. Niech nikt nie zostawia tych prac na ostatnie dni przed Wszystkimi Świętymi.


9. Przyjmujemy na wypominki za dusze zmarłych. Prosimy pisać czytelnie nazwiska i imiona zmarłych i przekazywać Księżom lub Siostrze w zakrystii przed lub po nabożeństwach w kościele w ciągu tygodnia lub w niedzielę.


10. W czwartek zapraszamy Grupę Ojca PIO na modlitewne spotkanie, które rozpocznie się Nabożeństwem Różańcowym o godz. 17.15. Po wieczornym nabożeństwie spotkanie Caritasu w Domu Katechetycznym. Prosimy o sumienną obecność.


11. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia; błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.


12. Zainteresowanych Kursem Przedmałżeńskim informujemy, że mogą skorzystać z niego w parafii św. Józefa i M.B. Fatimskiej od 21 października. Spotkania będą w środy o godz. 19.00 oraz w niedziele o godz. 17.00.


13. W środę, 14 października, będziemy pamiętali o nauczycielach i wychowawcach, którzy obchodzą swoje doroczne święto. Wspierajmy ich naszą życzliwością, a przede wszystkim płynącą z serca gorącą modlitwą. A w niedzielę świętego Łukasza Ewangelisty będą przeżywać pracownicy służby zdrowia. Wspierajmy te stany z serca płynącą gorącą modlitwą.


14. Choć kończy się dziś kolejny Tydzień Miłosierdzia, miejmy nadzieję, że nie pozostanie w nas jako okazjonalny gest. Ciągle naśladujmy Boga – Ojca pełnego miłosierdzia. Miłosierdzie jest aktem religijnym, nie zwykłą filantropią. Święty Paweł Apostoł zbiórkę na rzecz ubogich nazywa wręcz „liturgią”. Warto zapamiętać też słowa świętego Jakuba: „Nad tym, który nie okazał miłosierdzia, odbywa się sąd bez miłosierdzia” (Jk 2,13). Zachęcamy do korzystania z naszego kiosku Caritas i pamiętajmy, że nabywając w nim przedmioty chcemy wspierać potrzebujących , bo w ten sposób także okazujemy miłosierdzie.


15. Tych, którzy jeszcze nie odebrali darów z Caritas, prosimy aby to uczynili we wtorek lub w czwartek od godz. 16.00 do 17.00 w budynku plebani.


15. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy błogosławieństwo Boże.W tym tygodniu patronują nam:


* 12 X – bł. Jan Beyzym (1850-1912), polski jezuita, „posługacz trędowatych” na Madagaskarze (wspomnienie dowolne);
* 13 X – bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), prezbiter, kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych, przeważnie żeńskich (wspomnienie obowiązkowe);
* 14 X – bł. Radzim Gaudenty (pomiędzy 960 a 970 – pomiędzy 1006 a 1020), przyrodni brat świętego Wojciecha, który razem z nim wstąpił do benedyktynów, razem z nim przybył do Polski, był świadkiem jego męczeństwa i został pierwszym arcybiskupem gnieźnieńskim (wspomnienie obowiązkowe);
* 15 X – św. Teresa od Jezusa (1515-1582), zakonnica i Doktor Kościoła, która zreformowała zakon karmelitański; była wielką mistyczką (wspomnienie obowiązkowe);
* 16 X – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia (wspomnienie obowiązkowe);
* 17 X – św. Ignacy Antiocheński († około 117), uczeń świętego Jana Ewangelisty i następca świętego Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych Ojców Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).


ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE


Zdarza się dość często, że ludzie sprzedają wszystko, co tylko mogą i mają, i wyjeżdżają daleko – w poszukiwaniu bogatszego życia. Jednym się udaje, inni są zawiedzeni. Jedni dorabiają się majątku – a inni pozostają ubodzy.

Zdarza się jednak i tak, że ktoś nagle, w jednym momencie, dostrzega inną opcję życia. Sprzedaje lub rozdaje wszystko, co ma i… podąża za Chrystusem ubogim. Niezmiernie rzadko się to zdarza. Zazwyczaj jest tak, że ów zapał dobrowolnego ogołocenia się ze wszystkiego towarzyszy powołanemu na początku, ale już po roku na nowo gromadzi wszelkie dobra.


* * *


Propozycję pójścia za Chrystusem otrzymał ewangeliczny młodzieniec. Trzeba jednak dodać, że poszukiwał sensu życia. Pragnął dokonać wyboru – chciał osiągnąć życie wieczne. Chrystus udzielił mu rady, ale ów nie skorzystał. Gdyby ktoś z nas znalazł się w sytuacji tego młodego człowieka – jakiego dokonałby wyboru?


* * *


Wybór należy zawsze do człowieka. Nikogo nie można przymusić do wybrania życia w ubóstwie, w czystości, w posłuszeństwie. To jest swego rodzaju dar, który można wypracować w sobie.

W pewnym męskim zakonie młodzi bracia gorszyli się, że niektórzy starsi współbracia w swych celach mają radio i telewizor. Nie mogli zrozumieć, że niektórym trudno jest chodzić do salki telewizyjnej, aby zobaczyć, co się dzieje na świecie. Minęło kilkanaście lat i nastała epoka Internetu. Część z tych, którzy wówczas gorszyli się posiadaniem odbiornika TV, mają w swych pokojach dostęp do sieci. Przyszli młodzi do seminarium, którzy są zdziwieni, że nie wszyscy mają w swych pokojach komputer i dostęp do Internetu.

Czasy się zmieniają, a my wraz z nimi. Najważniejsze jest to, aby pozostać sobą i dbać o mądrość będącą cennym skarbem, który otrzymujemy od Boga. Prawdziwa mądrość to umiejętność zobaczenia i ocenienia siebie w relacji do Boga i do człowieka. To wielka łaska, którą możemy i powinniśmy sami rozwijać, czytając i rozważając słowo Boże. Tam znajdziemy wskazówki, jak żyć, aby dobrze przeżyć to życie i osiągnąć wieczne.


***


Czasem tęsknimy za życiem ofiarnym, pełnym poświęcenia dla drugiego człowieka. Właśnie wtedy Jezus spogląda na nas z miłością, tak jak patrzył na ewangelicznego młodzieńca. Czasem niewiele mamy do ofiarowania, bo niewiele posiadamy. Najważniejsze jest to, abyśmy uczyli się oddawać innym swój czas. Potrafili to papież Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty i wielu świętych. Można dzieciom krótko powiedzieć o tym, co czynili dla bliźnich (jeśli to możliwe, warto pokazać ilustracje przedstawiające ich spotkania z ludźmi). Dla dzieci dobrym przykładem będą rodzice, nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, wolontariusze (tłumaczymy dzieciom, co robią wolontariusze). Bywa tak, że jak ktoś od dzieciństwa i młodości nie nauczy się dzielić czymkolwiek, to w wieku dorosłym będzie mu bardzo trudno żyć. Takie osoby będą smutne jak bogaty młodzieniec, który nie potrafił oddać swoich bogactw i podzielić się nimi.


***


DLA DZIECI


Dzieci mają czasami bardzo dużo czasu i mówią wtedy, że się nudzą. Jeśli ktoś z was będzie kiedyś się nudził, to od razu pomyślcie tak: przecież mogę pobawić się z młodszą siostrą albo bratem; mogę pomóc mamie w kuchni, mogę pójść z psem na spacer; odwiedzę panią sąsiadkę. Spójrzcie, dzieci, ile jest możliwości, by dobrze spędzić czas dany nam od Boga.


<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie