XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30 SIERPNIA 2009 r. 2009-08-29

Gromadzimy się wokół ołtarza Pańskiego w ostatnią niedzielę wakacji. Dziękujemy Panu Bogu za miniony czas, a patrząc w przyszłość, polecamy Bożej Opatrzności rozpoczynający się nowy rok szkolny. Chcemy także modlić się, aby wszyscy uczniowie Chrystusa, niezależnie od wieku, kształtowali w sobie Boży sposób myślenia i wartościowania. A za wszystkie zaniedbania, zwłaszcza te popełnione podczas wakacji, przeprośmy Boga, abyśmy mogli godnie uczestniczyć w tej Eucharystii.

1. Msze Św.: 7.00, 9.00, 11.00 i wieczorna Msza święta o godz. 18.00.

2. Do naszej rodziny parafialnej przybył jako nowy wikariusz ks. mgr Leszek Lipiński dotychczasowy wikariusz parafii p. w. Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. Przybyła też do naszej parafii nowa katechetka Siostra Renata Grabiec, również z tej samej parafii. Witamy Ich bardzo serdecznie. Otoczmy Ich naszymi modlitwami i okażmy naszą życzliwość.

3. Stojąc u progu nowego roku szkolnego, Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na Łamaniu Chleba. Dlatego zapraszamy na Mszę Świętą we wtorek;
- godz. 8.00 - Gimnazjum
- godz. 9.00 - Szkoła Podstawowa i Przedszkole

Na te Msze św. zapraszamy również Nauczycieli i Rodziców, Pracowników szkoły, aby we wspólnej modlitwie wyprosić błogosławieństwo Boże dla tego pięknego, ale trudnego dzieła wychowania dzieci i młodzieży na ludzi światłych, szlachetnych i religijnych.

4. Przy tej okazji przypominamy Rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa. Będziemy modlić się, aby wszyscy rodzice temu podołali.

5. We wtorek pierwszy dzień września, mija już 70 lat od wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1930-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.

6. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po wieczornej Mszy Świętej o godz. 18.00.


7. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota września. Msze św. wotywne o godz. 6.30 i 18.00 We czwartek będziemy się modlić o powołania kapłańskie a w piątek za misje oraz składamy wtedy ofiary na misje.

8. Spowiedź na I piątek i na rozpoczęcie roku szkolnego będzie dla dzieci i młodzieży:

- W środę od godz. 17.00 dla dzieci Szkoły Podstawowej

- W czwartek od godz. 17.00 dla Gimnazjum,

- W piątek dla młodzieży szkół średnich i starszych również od 17.00.

Można też skorzystać ze Spowiedzi rano przed czy po Mszy świętej.

W I piątek odwiedzimy chorych z Komunią św. od godz. 7.45. Prosimy ich zgłosić w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

9. W piątek przychodzimy na wieczorną Drogę Krzyżową o godz. 20.00 by modlić się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.

10. Odpust Ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w naszej parafii będzie 13 września, dlatego jeszcze przez dwie niedziele będzie porządek Mszy św. jak w niedziele wakacyjne t. j. 7.00, 9.00, 11.00, 18.00. W przyszłą niedzielę, ponieważ jest to I niedziela miesiąca, dlatego będzie Msza św. o godz. 15.00 z udzielaniem Chrztu św.

11. Informujemy, że dzieci przedszkolne, które nie uczęszczają do przedszkola, będą miały katechezę organizacyjną we środę o godz. 17.00. Na pierwsze spotkanie zaprasza Siostra katechetka Renata.

12. W sobotę 5 września 2009 o godz. 10.00 będzie I powakacyjne spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej. Prosimy o sumienną obecność wszystkich dziewcząt należących do niej a także zapraszamy chętne dziewczynki, które chciałyby należeć do niej.

13. W tym tygodniu patronują nam:

· 1 IX – bł. Bronisława (1204-1259), norbertanka pochodzącą z polskiego rodu Odrowążów (wspomnienie obowiązkowe);

· 3 IX – św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież i Doktor Kościoła, wybitny teolog i reformator Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);

· 4 IX – bł. Maria Stella i jej Towarzyszki, siostry nazaretanki, które w 1943 roku zginęły z rąk nazistów w Nowogródku (wspomnienie dowolne).

Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia obfitości Bożych łask i opieki swoich Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji imienin.


Umocnieni Eucharystią idźmy do naszych codziennych zajęć, kierując się Bożym sposobem myślenia i wartościowania. Niech nam w tym towarzyszy błogosławieństwo wypływające z tej Najświętszej Ofiary. Wszystkim na cały tydzień i nowy rok szkolny życzymy Szczęść Boże


ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE


O, jakże trudno jest podjąć trud nauczania! I nie chodzi tylko o szkołę podstawową, gimnazjum czy też średnią, ale o nauczanie dorosłych. Trudne zadanie miał Mojżesz, który pouczał Naród Wybrany, jak ma postępować, aby zachować Przymierze, które zawarł z nimi Bóg. Podobnie było w czasach Jezusa i zaraz po zesłaniu Ducha Świętego. Rola ta przypadła Apostołom i uczniom Chrystusa. Potem przyszła kolej na Ojców Kościoła. A dzisiaj? Czy to jest tylko rola biskupów, prezbiterów i diakonów? Żadną miarą! Oni odpowiadają za Kościół szczególnie, ale każdy dorosły ochrzczony jest odpowiedzialny za rozwój Kościoła. Jak to czynić? Dbać o tradycję, pogłębiać swoje wnętrze i trwać w świętej Ewangelii.

* * *

Bywa i tak, że fantastycznie zachowana jest forma, ale treści nie ma żadnej. Jeśli to dotyczy sztuki, to pół biedy. Bo przecież sztuka – malarstwo, rzeźba, muzyka, taniec, poezja – służy temu, aby człowiek wyrażał to, czego nie potrafi przekazać innymi środkami. Krytycy oceniają sztukę tak, jak ich nauczono. Są i tacy, którzy ocenią sztukę tak, jak im zapłacono.

Chrystus nie zmienia tradycji, lecz poucza, żeby wypełniać ją treścią, by nie stała się pustą formą. Bóg pragnie, abyśmy czcili Go nie słowami i gestami, lecz sercem. To może nas uchronić od obłudy. To wnętrze człowieka świadczy o jego miłości do Boga, a nie strona zewnętrzna.

* * *

Liturgia też powinna mieć swoją formę i treść. Dlatego Kościół dba o jej piękno – o piękno głoszenia słowa Bożego, śpiewu, muzyki, wystroju wnętrza, komentarza do czytań, zachowania odpowiedniej postawy, ubioru, szat liturgicznych. Dbając o zewnętrzny wymiar liturgii, nie możemy zapominać o jej sensie i o tym, abyśmy rozumieli, co czynimy. Jakikolwiek przerost zawsze się odbije na całokształcie. Słabym punktem jest przeakcentowanie formy. Treść wówczas gubi się, a czasami jest tak, jakbyśmy sprawowali liturgię dla niej samej. Czyż taka sytuacja nie jest podobna do hasła „sztuka dla sztuki”?

* * *

W Kościele katolickim zachowujemy i pogłębiamy tradycję, którą przekazali nam Apostołowie i pierwsi chrześcijanie. Pielęgnujemy ją od wieków. Ale musimy wciąż poznawać treści, jakie kryją wszelkie stare i nowe zwyczaje, gdyż w przeciwnym razie stanie się z nami tak, jak z owymi faryzeuszami, którzy patrzyli tylko na zewnętrzne zachowania Apostołów. Jezus wytłumaczył im, że trzeba umieć rozróżniać to, co pochodzi z serca ludzkiego, od tego, co jest na zewnątrz człowieka.

Sugerujemy dzieciom, aby rozmawiali z rodzicami na temat tego, czego nie rozumieją we Mszy Świętej, podczas nabożeństwa, po lekturze Pisma Świętego, podczas sakramentu spowiedzi, Komunii Świętej. Dzieci, bowiem mają bardzo dużo ciekawych pytań, ale często owe pytania pozostają bez odpowiedzi. Rolą dorosłych jest wprowadzić dziecko w świat znaków, gestów i symboli religijnych. Te rolę powinna spełniać także szkoła.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie