I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1 MARCA 2009 ROK 2009-03-01

W Środę Popielcową Kościół rozpoczął czterdziestodniowy post. W tym dniu zostaliśmy wszyscy wezwani do wzmożonej pracy nad sobą. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, te słowa rozbrzmiewają przez całe dzieje Kościoła, stanowiąc zachętę do ciągłego pogłębiania życia chrześcijańskiego. Każda Eucharystia jest ponowieniem zachęty Chrystusa do nawrócenia. Niech Jego przykład przeciwstawienia się pokusom umocni nas na ścieżkach rozpoczynającego się Wielkiego Postu i na drodze ku wieczności. Dziś I niedziela miesiąca, dlatego po Mszy św. będzie wspólna Adoracja.


1. W Środę Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. W głębokim przeżywaniu Wielkiego Postu niech pomogą nam nabożeń­stwa wielkopostne. W każdy piątek w naszej świątyni wraz z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzać będziemy Drogę Krzyżową dwa razy o godz. 16.30 i 19.00. W niedziele będziemy roz­pamiętywać Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali, które będą o godz. 17.00. Nie żałujmy czasu i od­wagi, by w zlaicyzowanym dziś świecie pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym Krzyżu - znaku zbawienia. Niech ten Krzyż przypomina światu, zwłaszcza wrogom Kościoła, iż największą wartością w życiu jest miłość płynąca z tego właśnie Krzyża: „W krzyżu miłości nauka"...

2. W czasie Wielkiego Postu wielu z nas podejmuje trud dowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie Bogu za nasze grzechy i za grzechy naszych bliźnich. Powstrzymajmy się od spożywania napojów alkoholowych, jako wynagrodzenie Bogu za grzechy pijaństwa. Jakże wielkim cierpieniem na naszym życiu, nie tylko jednostek, ale i całego społeczeństwa, kładzie się ten grzech i jego opłakane skutki. Powstrzymajmy się też od palenia papierosów. Można też uczynić różne postanowienia na ten szczególny czas. Niech to będzie nasz dar dla Jezusa Cierpiącego.

3. Już dziś o godz. 17.00 będą Gorzkie Żale, na które bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, kto tylko może: dzieci, młodzież i starszych. Za pobożny udział w Gorzkich Żalach można zyskać Odpust Zupełny pod zwykłymi warunkami. Podczas nich będzie zbierana składka na dekorację i kwiaty do Grobu Bożego, Ciemnicy i ołtarza na Wielkanoc, podobnie jak to było w ubiegłych latach. Ta składka będzie zbierana podczas wszystkich Gorzkich Żali. Pamiętajmy o tym.

4. W czwartek 5 marca młodzież klas III Gimnazjum przyjmie Sakrament Bierzmowania w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie o godz. 15.30.
W związku z Bierzmowaniem Młodzież klas III będzie przychodzić w poniedziałek, wtorek i w środę godz. 17.00 na specjalne Triduum przygotowujące do przyjęcia Sakramentu. Obecność wszystkich obowiązkowa a we środę także Rodziców i świadków Bierzmowania. W czasie spotkań będą omawiane także szczegóły Bierzmowania. Spowiedź przed Sakramentem Bierzmowania będzie we środę od godz.
16.00. Po wieczornej Mszy św. młodzież otrzyma kartki do Bierzmowania.
W czasie każdego Bierzmowania w diecezji składka przeznaczona jest na Fundusz stypendialny im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza dla uzdolnionej lecz biednej młodzieży szkół średnich w naszej diecezji.

5. W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca. Msze św. wotywne rano o godz. 6.30 i wieczorem w piątek po I Drodze Krzyżowej a w sobotę o godz. 17.00.

Spowiedź przed I piątkiem; w środę, czwartek i piątek od godz. 16.00.

Z racji I piątku odwiedzimy chorych w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

W piątek o godz. 16.30 pierwsza Droga Krzyżowa a po niej Msza święta. Druga Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II będzie o godz. 19.00. Gdy czas nie pozwoli przyjść na I Drogę Krzyżową, prosimy aby przyjść na drugą. Bardzo serdecznie prosimy Rodziców o przysyłanie dzieci i młodzieży na nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

6. W przyszłą niedzielę nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek po Mszy św. o godz. 7.00. Prosimy wszystkie Matki należące do Róż o sumienną obecność. Składka na tacę będzie przeznaczona na spłatę długu zaciągniętego na parking.


II Niedziela Wielkiego Postu jest Niedzielą Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Po raz trzeci dzień ten będzie przeżywany jako szczególna okazja do solidarności z polskimi misjonarzami i zaangażowania się na rzecz wsparcia ich działań edukacyjnych, medycznych i charytatywnych. Pod hasłem „Misjonarz sługą Życia”, Dzieło Pomocy „Ad Gentes” działające w strukturach Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przeprowadzi zbiórkę ofiar pieniężnych do puszki – tzw. jałmużna wielkopostna na
misje. Również w naszej parafii będzie przeprowadzona zbiórka na ten cel.


7. W tym tygodniu będą spotkania po wieczornym nabożeństwie w Domu Katechetycznym;

W środę – Caritas i woluntariusze oraz zespół charytatywny z Gimnazjum w czwartek po wieczornej Mszy św. - Krąg Biblijny w piątek po wieczornej Mszy św. rozpoczną się Prelekcje medyczne, które poprowadzą nasi lekarze dr Zbigniew Martyka i dr Wroński. Będą one prowadzone w I piątki miesiąca jako rozmowy o zdrowiu. Będzie możliwość zadawania pytań. W najbliższy piątek będzie omawiany temat; „Jak wcześnie rozpoznawać cukrzycę, by uniknąć powikłań skracających życie? Spotkanie poprowadzi dr Zbigniew Martyka.


8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe; błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.


9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i czytania w niej ciekawych artykułów zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Szczególnie polecamy Gościa Niedzielnego.

10. Na ołtarzu Serca Pana Jezusa znajduje się Księga Trzeźwości.

11. Wszystkim na cały tydzień i Wielki Post życzymy Szczęść Boże. Pozostańmy na wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie