VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 lutego 2009 r. 2009-02-22

Zebrani na Eucharystii, która jest pamiątką Paschy Chrystusa, stajemy u źródła, a zarazem na szczycie. Wierzymy, bowiem, że Eucharystia jest niewyczerpanym źródłem świętości, łaski i mocy duchowej dla każdego chrześcijanina. Jednocześnie, uczestnicząc we Mszy Świętej, uczestniczymy w najdoskonalszym akcie kultu Bożego – to jest właśnie szczyt życia chrześcijańskiego. W takim nastawieniu zechciejmy wsłuchać się w dzisiejsze słowo Boże, które przypomina nam o odpowiedzialności za życie duchowe bliźnich. Zanim to uczynimy, przeprośmy Boga za wszystkie nasze słabości i grzechy, zwłaszcza za to, że nie zawsze chcieliśmy postępować zgodnie z Jego wezwaniem, kierowanym do nas poprzez karty Pisma Świętego.


Bóg zapłać za ofiary złożone dziś ofiary na utrzymanie parafii szczególnie na pokrycie kosztów ogrzewania i prądu w budynkach parafialnych.


1. Dzisiaj ostatnia niedziela 40 Godzinnego Nabożeństwa. Porządek Adoracji jak w ubiegłe niedziele. Od godz. 14.30 Adorują dzieci, od godz. 15.00 Adorują Matki, od godz. 16 Ojcowie. Od 17.00 Adoruje Młodzież szkolna i pracująca. O 17.30 Nieszpory Eucharystyczne po nich wieczorna Msza Św. o 18.00. Tak pokierujmy swoim czasem aby brać udział w tym ostatnim 40 Godzinnym Nabożeństwie.


2. Kończy się tegoroczny Karnawał! W tym tygodniu, 25 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem.
W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.


3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Msze święte będą o godz. 7.00, 9.00, 10.30 do południa i po południu o godz. 16.00 i 18.00. Pamiętajmy, że w tym dniu obowiązuje post ścisły i abstynencja. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będzie połączona z Mszą św. o godz. 18.00.
Składka w Środę Popielcową przeznaczona jest na cele charytatywne w Diecezji.

4. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty i o dobre przygotowanie się do Świąt Wielkanocnych, o powołania kapłańskie i zakonne oraz o szczere pojednanie się z Bogiem i braćmi.

5. Także od Środy Popielcowej do II Niedzieli Wielkiego Postu będzie wystawiona Parafialna Księga Trzeźwości na ołtarzu Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do podjęcia abstynencji na dowolny okres i wpisania się do niej. Wpis jest bardzo zobowiązujący ale i dający siłę do wytrwania.

6. W piątek rozpoczynają się piękne nabożeństwa wielkopostne.
Droga Krzyżowa będzie dwa razy. Pierwsza Droga Krzyżowa z udziałem dzieci będzie o godz. 16.30 a po niej Msza święta.
Druga w intencji Jana Pawła II o rychłą Jego beatyfikację i kanonizację o 19.00.
Szczególnie dla Młodzieży i dla tych, którzy nie mogą być wcześniej.
W niedziele Gorzkie Żale będą o godz. 17.00.
Kierujemy serdeczne zaproszenie do wszystkich: do dzieci, do młodzieży i starszych by brali udział w tych pięknych nabożeństwach pasyjnych. Zechciejmy przez liczny udział w nich podtrzymać piękną tradycję naszych Ojców i Matek. Podczas Gorzkich Żali będzie jak zwykle składka na kwiaty i dekorację do Grobu Bożego, Ciemnicy i ołtarza.

7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia Imieninowe, obfitych łask Bożych oraz opieki ich świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

8. W minionym tygodniu odszedł do wieczności poza granicami kraju + Robert Bryk l. 45.
Pogrzeb będzie po sprowadzeniu zwłok prawdopodobnie w czwartek. Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jego duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie…….

9. Dziś w Parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie rozpoczyna się o godz. 19.15 Kurs Przedmałżeński. Katechezy będą głoszone w środy o godz. 19.00 i w niedziele o godz. 19.15. (tylko w Popielcową Środę o godz. 19.15). Wszystkich chętnych - od 18 lat, którzy już myślą o życiu małżeńskim zapraszamy na I spotkanie. Przypominamy, że świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej jest niezbędne i koniecznie wymagane przed zawarciem Sakramentu Małżeństwa.

Przy okazji podania tej informacji zwracamy się do przyszłych nowożeńców o zgłaszanie w kancelarii parafialnej rezerwacji daty ślubu możliwie przed zamówieniem lokalu na wesele. Chodzi o to by można było wybrać sobie termin najbardziej odpowiedni. Już niektórzy dokonali takiej rezerwacji na jesień i na przyszły rok.

10. W tym tygodniu będą spotkania; w czwartek po wieczornej Mszy św. Krąg Biblijny, w niedzielę 1 marca o godz. 16.00 kolejna Katecheza dla dorosłych. Serdecznie zapraszamy

11. Błogosławić to chcieć dla kogoś dobra. Przyjmijmy błogosławieństwo Kościoła jako znak Bożej dobroci. Ze swej strony chciejmy błogosławić naszym bliźnim, czyli pragnijmy dla nich dobra i czyńmy je. Wszystkim na cały tydzień życzymy wszystkim Szczęść Boże.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie