IV NIEDZIELA ADWENTU – 23 GRUDNIA 2007 ROK 2007-12-23

Czas mija, wskazówki zegara są coraz bliżej by wybić tę oczekiwaną godzinę przyjścia Zbawiciela. Nasze domy migające kolorowymi światełkami budzą wielką radość. Są to znaki zapowiadające nasze przygotowanie od strony materialnej. Jest to piękne, ale nie najważniejsze. Zapytajmy też o naszego ducha, zajrzyjmy do naszych serc i zobaczmy czy tam też jest wielka radość, a może właśnie tam nie może przedostać się promień światła. A przecież On przychodzi, Jezus Chrystus nasz Zbawiciel by być z nami jak mówią nam dzisiejsze teksty liturgii. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do przyjęcia z wiarą słowa Bożego, przez które może w nas duchowo począć i narodzić się Jezus Chrystus. Niech ta nadzieja przenika nasze skupienie i naszą modlitwę.


1. Msze św. dzisiaj o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00. Po południu o godz. 17. 30 Nieszpory niedzielne połączone z Nowenną do Dzieciątka Jezus. Po nich wieczorna Msza święta.
Po Prymarii nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.


2. Jutro Wigilia. Msze św. będą tylko rano o godz. 7.00. Po nich dzieci które pięknie chodziły na Roraty otrzymają nagrody. Wieczorem zasiądziemy do stołu wigilijnego. Zadbajmy o tradycyjną oprawę Wieczerzy Wigilijnej. Siądźmy do niej pojednani w rodzinie nieraz skłóconej i powaśnionej. Rozpocznijmy ją wspólną modlitwą, czytaniem II rozdziału Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Zbawiciela Świata. Zaśpiewajmy kolędę i weźmy do ręki opłatek aby nim połamać się i złożyć sobie nawzajem życzenia. Na wigilijny stół nie podajemy w żadnej postaci alkoholu. Przy wigilijnym stole wspominamy tych, których już nie ma pośród nas, bo odeszli do Pana. Pamiętajmy o umieszczeniu zakupionej świecy Caritas na wigilijnym stole, przy pustym nakryciu. Okres Bożego Narodzenia a zwłaszcza same święta niech będą czasem szczerego i życzliwego zainteresowania się biednymi i samotnymi, którzy są tak blisko nas a my ich nie zauważamy. Mamy okazję by zarosić ich do wspólnego stołu. Wieczór przeżywamy w radosnej atmosferze oczekiwania na Pasterkę śpiewając czy słuchając kolędy. Na Pasterkę przyjdźmy jak najliczniej aby podziękować Bogu za wielki Dar Narodzenia Zbawiciela Świata a także za dar naszego życia. Dziś można zabrać sobie światło z Betlejem i dodatek do Gościa Niedzielnego.

3. W Uroczystość Bożego Narodzenia o północy Pasterka a w ciągu dnia Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. O godz. 15.00 Msza św. podczas której będzie udzielany Sakrament Chrztu św. a o godz. 17.30 Nieszpory świąteczne.

4. W drugi Dzień Bożego Narodzenia święto św. Szczepana pierwszego męczennika. Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę. Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00 Msza święta połączona z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

5. Składka w Boże Narodzenie na Pasterce przeznaczona będzie na specjalny Fundusz Ochrony Życia dzieci nienarodzonych jak w poprzednich latach. W Dzień Bożego Narodzenia jak zawsze składka na potrzeby bieżące parafii a w drugi dzień świąt na Katolicki Uniwersytet Lubelski i Papieską Akademię Teologiczną.

6. W drugi dzień Bożego Narodzenia, w święto św. Szczepana na Mszy św. o godz. 10.30 będzie uroczyste Posłanie Zespołów Kolędników Misyjnych, którzy będą chodzić po domach by zanieść Radość Bożego Narodzenia do wszystkich rodzin naszej parafii. Zewnętrznym wyrazem tej radości są wypowiedziane życzenia, umieszczone na drzwiach błogosławieństwo: C+M+B. Złożone na ich ręce ofiary będą przeznaczone na pomoc dzieciom gdzie pracują tarnowscy Misjonarze. Przyjmijmy ich życzliwie.

7. Podczas Świąt Bożego Narodzenia pamiętajmy o naszych zmarłych, których będziemy wspominać przy naszym wigilijnym stole. Zanieśmy na ich grób symboliczny stroik, zapalmy lampion czy świąteczną świeczkę, pamiętając o modlitwie za nich. Niech będzie to nasza świąteczna jedność i pamięć o nich przed Panem. Podtrzymujmy ten piękny zwyczaj.

8. W czwartek przypada święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Po Mszy św. poświęcenie wina.

9. W piątek z racji Oktawy Bożego Narodzenia nie będzie wieczornej Drogi Krzyżowej w intencji Jana Pawła II.

10. W sobotę rozpoczynamy wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Podstawową wartością kolędy pozostaje wspólna modlitwa, błogosławieństwo i poświę­cenie mieszkania. Pokropienie wodą święconą przypomina naszą przynależ­ność do Kościoła, która rozpoczęła się w momencie chrztu. Stąd chrześcijanin przyjmujący kolędę daje niejako świadectwo swojej przynależności do Ko­ścioła. Chciejmy zawsze odwiedziny kolędowe w naszych domach przeżywać w duchu bożo­narodzeniowej radości, w duchu modlitwy, serdecznej rozmowy z duszpa­sterzami. Niech błogosławieństwo kolędowe chroni Wasze domy, rodziny i umacnia na drodze życia chrześcijańskiego.

W tym tygodniu kolęda będzie tylko w sobotę od godz. 9.00 – Partuły i ul. Nowodąbrowska od Lisiej Góry w stronę miasta, lewa strona do numeru 245B oraz ul. Wiśniowa od bażanciarni do ulicy Krzyskiej. Prosimy o przyjazd po księdza.

11. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki swoich świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

12. W minionym tygodniu odeszli do wieczności + Józef Wardzała l. 67 i + Jakub Ziemba l. 16, którego pogrzeb będzie dzisiaj o godz. 14.00. Rodzinom składamy wyrazy współczucia chrześcijańskiego a Ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie…

13. Składając życzenia świąteczne życzmy sobie nawzajem i całemu światu miłości, pokoju i pojednania, które przyniosło na ziemię Dzieciątko naro­dzone w Betlejem. Wszystkim na radosne święta życzymy Szczęść Boże. Na ostatnie chwile zbawiennego adwentowego czasu oczekiwania niech wspomoże nas Boże błogosławieństwo. Przyjmijmy je z głęboką wiarą, bo jest ono szczególnym darem Bożej miłości.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie