ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE, dekalog kierowcy i akt zawierzenia kierowców 2014-08-04

Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie, nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Popatrzmy, ile dzieci z biednych rodzin, często dotkniętych bezrobociem, rozbitych, patologicznych, nie pojechało na wakacyjny wypoczynek. Ich los nie może być dla nas obojętny.

Pamiętajmy też o ciężkim trudzie rolników podczas żniw; pamiętajmy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże!

MIVA Polska od lat propaguje dekalog kierowcy.
Niech nauczyciele i katecheci ucząc Bożych Przykazań łączą je z tym dekalogiem dla kierowców:
1.Nie będziesz egoistą na drodze!
2.Niebędziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi!
3.Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować! 4.Szanuj pieszych!
5.Nie zabijaj – bądź trzeźwy!
6.Zapnij pasy – będziesz bezpieczny!
7.Nie bądź brawurowy w prędkości!
8.Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo!
9.Pomagaj potrzebującym na drodze!
10.Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji!

Akt zawierzenia kierowców Jasnogórskiej Matce

Zawierzamy Ci Matko Jasnogórska wszystkich kierowców, aby na trasach swojego pielgrzymowania. Spraw, aby zawsze chronili i pomagali. Wynagradzamy modlitwą za tych kierowców, którzy spowodowali cierpienia i śmierć. Zawierzamy Ci Matko tych, którzy służą pomocą i uczą przezorności na naszych drogach: lekarzy, pielęgniarki, policjantów, strażaków i drogowców. Zawierzamy Ci Maryjo, wszystkich misjonarzy i ich podróże po drogach i bezdrożach świata. Prowadź ich, Maryjo, bezpiecznie po misyjnych ścieżkach, oddalaj od nich niebezpieczeństwa. Przyjmij Matko, nasze zawierzenie i modlitwę, naucz nas swojego widzenia Boga i wszystkich spraw, abyśmy byli świadkami Ewangelii Jezusa, naszego Zbawiciela. Pani Jasnogórska, wspomagaj nas na naszych drogach! Bądź nam zawsze Opiekunką i Orędowniczką!

Modlitwa Kierowcy

O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą Życia – proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną kalectwa czy śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj o Panie wszystkich, którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpiecznej prędkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.