Jubileuszowe podziękowanie 2005-11-02

Nasza parafia Św. Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie – Krzyżu przeżywa w tym roku Jubileusz 80 lecia swojego istnienia. Do tego jakże ważnego wydarzenia w życiu parafii chcemy się jak najlepiej przygotować szczególnie duchowo poprzez Misje Parafialne, które rozpoczną się 31 października i potrwają do 6 listopada. Misje poprowadzą O.O. Redemptoryści z Zamościa. Centralne uroczystości Jubileuszowe 80 – lecia parafii pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ordynariusza i zakończenie Misji Parafialnych odbędą 6 listopada.

Jubileusz powstania parafii jest przede wszystkim okazją by wyrazić wdzięczność Panu Bogu za to zechciał zamieszkać w naszej wspólnocie parafialnej, w naszej dzielnicy Tarnowa, że mamy kościół, że możemy do niego przychodzić i brać udział we Mszy świętej, w różnych nabożeństwach oraz adorować Chrystusa obecnego pod postacią Chleba Eucharystycznego w Tabernakulum. Chcemy podziękować P. Bogu za naszą wspólnotę parafialną, którą wspólnie tworzymy mimo, że wielu mieszkańców naszej dzielnicy wywodzi się z różnych stron Polski; można powiedzieć od Bałtyku po gór szczyty, od wschodu i zachodu Polski. Wdzięczni jesteśmy za powołania do służby Bogu synów i córek naszej parafii, którzy pracują dla Kościoła Powszechnego. Są nimi kapłani i Siostry zakonne. 2 Ojców Redemptorystów, 2 Księży Sercanów i 2 kapłanów diecezjalnych pracujących obecnie poza granicami kraju. Trzy Siostry Służebniczki Dębickie i dwie Siostry Franciszkanki od Cierpiących – Skrytki. Tych sześciu kapłanów i pięć Sióstr Zakonnych są radością parafii.

Chcemy podziękować Bogu za budynki parafialne jak: Dom Katechetyczny, Dom Sióstr, Plebania, Kaplica cmentarna, Kalwaria Krzyska a szczególnie za łaskami słynący Krzyż z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego i cudowny Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy poświęcony przez Św. Piusa X papieża oraz za Relikwie Krzyża Świętego.

Trudno sobie wyobrazić życie parafialne bez Sakramentów Świętych Wraz z rozwijającym się kultem Chrystusa Ukrzyżowanego i kultem Matki Bożej w Jej obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy pogłębia się i gruntuje życie duchowe parafian. Cieszy fakt, że przybywa przyjmujących Komunię św. W ubiegłym roku rozdano ponad 90 tysięcy Komunii św. na około 3.500 parafian. W ciągu 80 lecia istnienia parafii chrzest przyjęło 4649 dzieci, Sakrament Małżeństwa przyjęło 1520 par, pochowanych na naszym parafialnym cmentarzu było 2551 zmarłych.

Podziękujemy P. Bogu za wykonane remonty w kościele, wokół kościoła, budynków parafialnych i kaplicy cmentarnej i polecimy Bożej Opatrzności dalsze remonty, zwłaszcza organów i Domu Katechetycznego im. Jana Pawła II.

Jubileusz to także okazja podziękowania wszystkim, którzy trudzili się przy tworzeniu parafii od początku jej istnienia po obecną troskę włącznie z jej utrzymaniem. Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim parafianom za ich troskę o Parafię i Księży szczególnie wcześniejszym i obecnym Członkiniom i Członkom Rady Duszpasterskiej i proszę aby nie ustawali w wierności Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu zwłaszcza gdy przyjdą trudności z jej zachowaniem. Dziękuję wszystkim Kapłanom, którzy pracowali i obecnie pracującym w naszej parafii, którzy swoją pracą przyczyniają się do wzrostu duchowego i religijnego. W tej pracy pozostawiają swoje zdrowie i życie. Dziękuję Ks. Tadeuszowi Wszołkowi , Ks. Pawłowi Dudkowi za wspólne prowadzenie parafii. Dziękuję Siostrom Zakonnym byłym i obecnym, p. Organiście, pracownikom przy kościele i plebani. Składam też podziękowanie Ks. Oficjałowi Prałatowi Władysławowi Kostrzewie mojemu poprzednikowi za swój wkład w życie parafii, a także Ks. Profesorowi dr hab. Stanisławowi Piechowi z Krakowa za pomoc zwłaszcza w okresach świątecznych. Trzeba wspomnieć wszystkich zmarłych szczególnie Ks. prałata Andrzeja Kmiecika i dobrodzieja Mieczysława Kornausa.

Jubileusz ma być dla nas wszystkich czasem duchowej radości. Ma nam pomóc w pełniejszym zawierzeniu Chrystusowi. Wpatrzeni w Maryję, która jest dla każdego chrześcijanina Przewodniczką na drogach wiary i dojrzałego życia chrześcijańskiego musimy podjąć wysiłek , by nasze życie wiary stawało się coraz dojrzalszym i owocowało świadectwem dawanym Chrystusowi. Każdy z nas, cała wspólnota parafialna musi przygotować się duchowo. Potrzebna nam będzie modlitwa i mobilizacja całej parafii, każdej rodziny i każdego z nas z osobna. Modlitwa jest przecież kluczem otwierającym serca przed Jezusem. Tym kluczem musimy się posłużyć, pamiętając o obojętnych religijnie, o niepraktykujących, o osobach będących daleko od Chrystusowego Kościoła. Zwracam się szczególnie do Chorych, aby swoje cierpienia fizyczne i duchowe ofiarowali Bogu w intencji Misji Świętych i w intencji Misjonarzy. O modlitwę proszę dzieci, młodzież i wszystkie katolickie rodziny naszej parafii. Zbliżające się Misje Święte, czas Jubileuszu polećmy Matce Bożej Nieustającej Pomocy, która w cudownym Obrazie jest obecna w naszej parafii od ponad 90 lat.

Maryjo! Bądź z nami na zawsze, prowadź do Swego Syna,
Bądź Matką w każdy czas, ociemniałym podaj rękę,
Niewytrwałym skracaj mękę,
Naszą parafię, jej kapłanów i wiernych weź w opiekę.

Ks. Zdzisław Puścizna - proboszcz