Sprawozdanie z działalności Rady Duszpasterskiej 2014-05-04

Drodzy Przyjaciele i Sąsiedzi – Mieszkańcy Dzielnicy i Parafii Krzyż !

Upłynęło już półtora roku od czasu, gdy powierzyliście nam, jako Nowej Radzie Duszpasterskiej zaszczyt zajmowania się sprawami naszego Kościoła i Parafii. Już na samym początku naszej służby przedstawiliśmy Wam ogólny program spraw i problemów duszpasterskich, dobroczynnych i gospodarczo-inwestycyjnych, którymi chcemy się zając w trakcie trwania tej kadencji Rady. Do każdej z wymienionych dziedzin, zostały w ramach Rady powołane oddzielne Zespoły, odpowiedzialne za jak najlepszą ich realizację.

Wszystkie Zespoły pracują pod przewodnictwem Księdza Proboszcza, będącego jednocześnie z mocy prawa Przewodniczącym Rady Duszpasterskiej. W sprawach Duszpasterskich pod przewodnictwem duchowym Księży i Sióstr Zakonnych, Rada uczestniczy i wspiera wszystkie parafialne grupy modlitewne, chóralne, pielgrzymkowe i oprawy liturgicznej, - dziecięce, młodzieżowe, dorosłych i senioralne.

W sprawach dobroczynnych Rada bezpośrednio nadzoruje, organizuje i wspiera działalność przede wszystkim „CARITASU” parafialnego, wypełniając w ten sposób ideę miłosierdzia i pomocy ubogim, tak bardzo leżącą na sercu Ojcu Świętemu Franciszkowi.
Działalność ta w różnych formach jest na co dzień widoczna w otoczeniu Kościoła, a przede wszystkim odczuwalna przez tych którzy potrzebują pomocy.
Najbardziej zaś widoczna i odczuwalna przez bardzo wielu z nas, przede wszystkim w sposób materialny, jest działalność gospodarczo-inwestycyjna Rady Duszpasterskiej, która wymaga niestety poświęcenia i dużych środków finansowych od nas wszystkich.

Dla niektórych działalność ta jest być może nieco kontrowersyjna. Kontrowersji nie powinno tu być jednak żadnych, jako, że Rada Duszpasterska nie czyni niczego dla nikogo prywatnie, ani dla nikogo spośród członków Rady, ani dla Proboszcza, ani dla sióstr, ani dla nikogo innego indywidualnie.
Działalność ta prowadzona jest wyłącznie dla Chwały Bożej oraz ochrony i utrzymania obiektów kultu religijnego, będących własnością Parafii, czyli nas wszystkich, nas Wspólnoty Parafialnej.

W zakresie gospodarczo-inwestycyjnym Rada Duszpasterska od początku podjęła się wykonania szeregu niezbędnych prac w obiektach parafialnych. Jako pierwszego zadania (podjętego zresztą za powszechną aprobatą parafian), zdecydowaliśmy o remoncie mocno podupadającego Domu Sióstr. Dom Sióstr jest oczywiście własnością Parafii.

Remont Domu Sióstr, dobiega już praktycznie końca - pozostały już właściwie tylko prace porządkowe na zewnątrz budynku. W ramach remontu dokonano znacznej przebudowy wewnątrz Domu z przeniesieniem i adaptacją Kaplicy do innego pomieszczenia oraz ociepleniem i zagospodarowaniem strychów m. in. na salę Rodziny Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.
Poświęcenia tych miejsc modlitwy, dokonał Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, w czerwcu 2013 r.

Ponadto wewnątrz domu dokonano wymiany przegniłych okien i drzwi, remontu i częściowej wymiany nieczynnych instalacji, przebudowy kuchni sanitariatów, łazienek, pralni i piwnic. Na zewnątrz zaś dokonano ocieplenia i naprawy elewacji, remontu i ocieplenia kominów oraz malowania zabezpieczającego dach.
Całkowity koszt wykonanych prac wynosi 90 000,- zł. Zaznacza się przy tym, że kwota ta nie obejmuje niektórych prac wykonanych nieodpłatnie bądź ufundowanych przez różne osoby, zakłady pracy i samo Zgromadzenie Sióstr. Do tej pory w formie comiesięcznych zbiórek przed Kościołem oraz wpłat od osób prywatnych pozyskaliśmy kwotę 49 865 zł. Zaległości płatnicze na rzecz wykonawców, wynoszą zatem blisko 40 000, - zł.
Wszystkim ofiarodawcom, nie wymieniając nikogo z Imienia i Nazwiska, składamy tą drogą „Wielkie i Serdeczne Bóg Zapłać”.

Drodzy Przyjaciele naszego Kościoła, Drodzy Sąsiedzi, Parafianie Krzyscy, apelujemy w dalszym ciągu - nie ustawajmy w ofiarności na potrzeby materialne naszego Kościoła i naszej parafii.
Na dzisiaj musimy nie tylko spłacić wysoki dług za remont Domu Sióstr, ale już niemal natychmiast czeka nas konieczność wykonania kolejnych bardzo kosztownych prac. Pierwsza z nich, widoczna gołym okiem przy każdym wejściu do Kościoła, to naprawa i remont wszystkich głównych drzwi Kościoła, zdewastowanych upływem czasu i warunków atmosferycznych.

Następne to remont ogrzewania Kościoła, mocno już wyeksploatowanego i z tego powodu bardzo kosztownego w utrzymaniu ciepła w kościele, oraz wiele innych, których tymczasem nie wymieniamy.
O ofiarność i wsparcie zwracamy się do wszystkich, a szczególnie do tych, którzy dotąd nie mogli w niej uczestniczyć. Wierzymy jednocześnie, że w życzliwej ofiarności, nie ustaną także Ci którzy nigdy nie zawodzą.

Ofiary w dalszym ciągu będą zbierane w każdą III- cią niedzielę miesiąca, przez członków Rady Duszpasterskiej, przed drzwiami Kościoła do skrzynki opisanej „REMONT”. Indywidualnych wpłat można także dokonać na Rachunek Bankowy Parafii lub bezpośrednio u Siostry Przełożonej.

Każdą ofiarność na rzecz Kościoła, wynagrodzi zapewne hojnie wszystko widzący Bóg i Matka Boża Nieustającej Pomocy, której stuletnią obecność w naszym Kościele, w Cudownym Obrazie, będziemy czcić za niecały już miesiąc.

My jako Rada Duszpasterska, powierzając nas wszystkich opiece Boga oraz Jego i naszej Matki, z góry wyrażamy naszą wdzięczność, zawołaniem „Bóg Zapłać”.
Wszystkim bez wyjątku przekazujemy Serdeczne Pozdrowienie!

Szczęść Boże!
Rada Duszpasterska Parafii Świętego Krzyża i MBNP.