Obchody 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej 2013-06-30

Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości zaprasza do uczestnictwa w tarnowskich obchodach 70. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez szowinistów ukraińskich na naszych rodakach zamieszkujących województwa południowo-wschodnie II Rzeczpospolitej.
Rozpoczynające się obchody, obejmują organizację wykładów wybitnych historyków i twórców, seanse filmowe, spotkania autorskie, nabożeństwa w intencji ofiar oraz Apel Pamięci pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu (9 lipca). Obchody zakończy w dniu 11 lipca wyjazd do Warszawy, na organizowany tam - po raz pierwszy w powojennej historii - ogólnopolski Marsz Pamięci o ofiarach kresowych rzezi. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w cyklu, szczególnie młodych ludzi.

Program obywatelskich obchodów w Tarnowie

1 lipca (poniedziałek)

godz. 17:00 - seans filmu "Było sobie miasteczko" (reż. T. Arciuch, M. Wojciechowski, 49 minut) a po nim otwarte spotkanie z trójką znakomitych, zasłużonych popularyzatorów wiedzy o ludobójstwie na Kresach. Będą to:

dr Joanna Wieliczka - Szarkowa - historyk, autorka m.in. książek: Czarna księga Kresów , Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie oraz serii książek historycznych dla dzieci Kocham Polskę. W Tarnowie pani Joanna promować będzie wydaną kilkanaście dni temu książkę "Wołyń we krwi 1943".

dr Paweł Naleźniak - historyk, inspektor Biura Edukacji Publicznej w Oddziale IPN w Krakowie

Maciej Wojciechowski, dokumentalista, m.in. współautor filmu "Było sobie miasteczko"

Aula Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38, wstęp wolny

9 lipca (wtorek)

godz. 16:30 - główne obywatelskie uroczystości pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu (modlitwa, odczytanie Apelu Pamięci, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy)

godz. 17:00 - Msza Święta o spokój duszy okrutnie pomordowanych rodaków w 70. rocznicę rzezi na Wołyniu, Kościół p.w. św. Maksymiliana, ul. Urszulańska 9

godz. 17:50 - spotkanie z ks. prof. Józefem Mareckim, historykiem, archiwistą, pracownikiem naukowym IPN i Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II, badaczem historii Kościoła na Kresach, członkiem kilkunastu komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych męczenników, byłym wicepostulatorem procesu Sługi Bożego o. Serafina Kaszuby, autorem blisko 30 książek i 200 artykułów.

Tematem spotkania będzie "Postawa Kościoła wobec ludobójstwa na Kresach".

Aula Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38, wstęp wolny

11 lipca (czwartek)

godz. 6:30 - wyjazd spod hotelu Tarnovia zorganizowanej grupy chętnych na ogólnopolski Marsz Pamięci o Ofiarach w Warszawie. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to pierwszy po wojnie Marsz Pamięci, Jedności i Solidarności Kresów.

Koszt całodziennego wyjazdu na MARSZ w klimatyzowanym autokarze to ok. 50 złotych.

Zgłoszenia telefoniczne: 692 282 970, 608 807 004, kontakt@intarnet.pl