V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2 KWIETNIA 2006 ROK 2006-04-02

Zanurzeni w trudzie codzienności przychodzimy do świątyni, aby przede wszystkim oddać Bogu cześć. Zwracamy nasz wzrok na krzyż i prosimy, aby Bóg dał nam nowe serce i nowe oczy, które zdolne byłyby zobaczyć Chrystusa w tajemnicy Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Chcemy się wsłuchać w Boże słowo, które przygotowuje nas do przeżywania zbliżającej się tajemnicy Paschy poprzez Rekolekcje, które w Imię Boże rozpoczynamy a które poprowadzi Ks. mgr Antoni Mulka z Mielca.
W dzisiejszą niedzielę wspominamy pierwszą rocznicę śmierci naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II. Pragniemy aby Ten, który codziennie z miłością wpatrywał się w Chrystusa i ciągle nas prosił abyśmy otwierali drzwi naszego serca dla Chrystusa był dla nas przewodnikiem w odkrywaniu na co dzień Jezusa Chrystusa i przyjmowaniu Jego Słowa i Jego miłości. Tajemnica śmierci zawsze przekracza nasze pojęcia i wyobrażenia. Zechciejmy więc wsłuchać się w Chrystusowe słowa o konieczności tracenia życia i, wspominając to wszystko, co towarzyszyło odejściu Jana Pawła II z życia ziemskiego do życia wiecznego, pomyślmy o obszarach naszego życia, które jeszcze nie jesteśmy gotowi w pełni stracić oraz oddać Chrystusowi i szczerze za to Boga przeprośmy.

1. Wielki Post przybliża nas do finału wyrażonego słowami Ewangelii: „nadeszła godzina, aby Syn Człowieczy został uwielbiony”. Tym uwielbieniem było także życie i śmierć Jana Pawła II . Przeżywając pierwszą rocznicę pamiętnych wydarzeń, chciejmy w Bogu szukać zrozumienia znaków czasu, w którym żyjemy, z miłością odpowiadając na to, co nas spotyka, a w słudze Bożym Janie Pawle II upatrujmy skutecznego orędownika na trudne czasy. Niech też w tym pomogą nam Rekolekcje Wielkopostne, które dzisiaj rozpoczynajmy.

2. Ofiary na tacę z okazji Rekolekcji przeznaczone będą na wsparcie budowy kościoła Św. Trójcy w Mielcu, w której pracuje Ks. Rekolekcjonista i której nasza parafia ma obowiązek wspierania. Złożymy je w poniedziałek i we wtorek podczas Mszy świętych.

3. W związku z przeżywaną I rocznicą śmierci naszego umiłowanego Ojca św. Jana Pawła II o godz. 10.15 będzie specjalny program słowno – muzyczny a wieczorem dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Drodze Krzyżowej ulicami miasta Tarnowa o godz. 18.00 i Mszy św. o godz. 20.00 w kościele błog. Karoliny Kózka w naszym kościele będzie o godz. 21.00 Apel Jasnogórski połączony z odmawianiem cząstki Różańca za Jana Pawła II a w godzinie śmieci o 21.37 w całej Polsce odezwą się dzwony i będą dzwonić przez 10 minut. Włączmy się w wspólnej modlitwy. Korzystajmy też z licznych programów telewizyjnych, ukazujących osobę Ojca św.

4. W piątek przypada I piątek miesiąca. Spowiedź będzie od godz. 16.00. Chorych odwiedzimy od godz. 7.45. Prosimy zgłosić Ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

5. W piątek godz. 17.00 pierwsza Droga Krzyżowa a po niej Msza Święta wieczorna. Druga Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II o Jego rychłą beatyfikację i kanonizację o godz. 20.00. Zechciejmy brać liczniejszy w nich udział aby nie tylko podtrzymać piękną tradycję naszych Matek i Ojców ale wziąć w nich udział z potrzeby serca.

6. Zmiana tajemnic różańcowych dla Matek będzie w przyszłą niedzielę jak zwykle po Mszy św. o godz. 7.00.

7. Również w przyszłą niedzielę, która jest Niedzielą Palmową, poświęcenie palm będzie na Mszy św. o godz. 10.30. Prosimy o wykonanie pięknych palm jak w ostatnich latach.

8. Składka na tacę w Niedzielę Palmową jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Jest to tzw. Jałmużna postna, to znaczy, że kto korzystał z dyspensy i w okresie Wielkiego Postu spożywał pokarmy mięsne, to z tego tytułu ma złożyć ofiarę.
Ta właśnie ofiara jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Pamiętajmy o tym w przyszłą niedzielę.

9. Prosimy aby nasza młodzież wzięła udział w przyszłą niedzielę w XXI Światowym Dniu Młodzieży. Szczegóły w komunikacie Ks. Biskupa Ordynariusza (aktualności).

10. W dalszym ciągu przypominamy o nabywaniu baranków wielkanocnych, paschalików wielkanocnych które rozprowadzają panie z Caritas. Zachęcamy też do nabywania czasopism zwłaszcza Gościa Niedzielnego w którym jest płyta CD ze Słowami Papieża do Polaków.

11. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe; obfitych łask Bożych i opieki św. Patronów. Jak zwykle zapraszamy do Stołu Pańskiego.

12. Błogosławieństwo Boga Wszechmogącego niech nas teraz umocni w duchu pokuty i wspomoże nas w nadziei życia wiecznego. Niech nasze postępowanie świadczy, że nasza ojczyzna jest w niebie i stamtąd oczekujemy jak Zbawcy naszego Pana Jezusa Chrystusa. Niechaj umiłowany Papież, którego I rocznicę śmierci dzisiaj przeżywamy towarzyszy nam z wysokości i wyjedna nam od Pana łaskę, byśmy zawsze, tak jak on, byli wierni naszej misji. Wszystkim na cały tydzień zwłaszcza na Rekolekcje życzymy Szczęść Boże.