XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 10 LIPCA 2011 r. 2011-07-10

Wakacje, a zwłaszcza wakacyjne niedziele, to czas szczególnie sprzyjający pogłębieniu komunii z Bogiem i bliźnimi. A już najlepszą do tego okazją jest niedzielna Eucharystia. Dobrze, że jej nie pominęliśmy w naszych planach. Jezus dzisiaj zaprasza nas do słuchania słowa Bożego. Pragnie, abyśmy się stali jak żyzna ziemia, która przyjmie to słowo jak ziarno i która pozwala mu się w sobie rozwijać.


Składka na tacę przeznaczona dziś na potrzeby bieżące parafii. Bóg zapłać za złożone ofiary.


1. Porządek Mszy św. wakacyjny; 7.00, 9.00, 11.00 i wieczorna Msza św. o godz. 18.00. Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.


2. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po Mszy św. wieczornej.


3. W sobotę, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Odpust w Tarnowie na Burku i klasztorze Sióstr Karmelitanek. Szczegóły na afiszu.


4. W przyszłą niedzielę składka na tacę będzie na Seminarium Duchowne w Tarnowie


5. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki Ich Świętych Patronów. Jak zwykle zapraszamy do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.

W poniedziałek, 11 lipca, obchodzimy święto świętego Benedykta (480-547), opata, patrona Europy.

We wtorek 12 VII – św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu (974-1009), biskupa

W środę 13 VII – św. św. Andrzeja Świerada (†1030-1034), i jego uczenia Benedykta (†1033-1037)

W piątek 15 VII – św. Bonawentury (1218-1274), biskup i Doktor Kościoła


6. W czwartek o godz. 5.30 wyrusza z pod kościoła pielgrzymka do Ludźmierza, Zakopanego do Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach i do Starego Sącza na plac papieski. Uczestników prosimy o punktualność.


7. Wychodzimy z tej Mszy Świętej posileni słowem, ale dopiero nasze życie ma ukazać, jaką jesteśmy glebą. Niech zasiane przez Boga ziarno słowa w nas się zakorzenia. Pielęgnujmy je przez częste czytanie i zgłębianie w modlitwie Pisma Świętego, przyjmowanie sakramentów świętych i naszą codzienność. Niech Boże błogosławieństwo umocni nas, byśmy przynosili obfity plon dobrych uczynków.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.


OGŁOSZENIA DODATKOWE


1. Dziś kolejna lipcowa niedziela, 15. w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.


2. W poniedziałek, 11 lipca, obchodzimy święto świętego Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież Paweł VI w 1964 roku obwołał św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Ale swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek.


3. W sobotę, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie znajduje się święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest święty Rafał Kalinowski.


4. To wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie