Komunikat Biskupa Tarnowskiego z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. 2006-01-28

W najbliższy czwartek przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Z inicjatywy Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II cały Kościół już od wielu lat obchodzi w to święto Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu chcemy naszą modlitwą otoczyć osoby, które drogą rad ewangelicznych poszły za Chrystusem i Jego Matką.

Różnorodność charyzmatów i posług, jakie spełniają zakonnicy i zakonnice, czy też członkowie świeckich instytutów życia konsekrowanego, - Papież Benedykt XVI nazywa - wielkim bogactwem Kościoła. Każdy Instytut życia konsekrowanego istnieje nie dla siebie, lecz ma określoną misję do spełnienia w Kościele i w społeczeństwie. Poprzez gorliwe wypełnianie na co dzień swoich zobowiązań wobec Boga i realizację własnego charyzmatu osoby konsekrowane podejmują dzieło ewangelizacji w określonym środowisku społecznym.
Kościół w Polsce cieszy się obecnością blisko 40 tysięcy osób konsekrowanych, które są prawdziwymi ambasadorami Kościoła w naszym społeczeństwie i Polski w świecie. Swoją służbą oraz pracą przyczyniają się do wzrostu dobra duchowego i materialnego. Nasza zaś diecezja jest ubogacona świadectwem życia, służbą i modlitwą ponad 200 ojców i braci z 13 zgromadzeń męskich oraz ponad tysiąca sióstr z 39 zgromadzeń żeńskich i kilku świeckich instytutów życia konsekrowanego. To właśnie siostry podejmujące różnorakie posługi w Kościele – jak uczy Benedykt XVI - zasługują na najwyższy szacunek, a ich praca powinna być uznawana i właściwie doceniona.
Z wdzięcznością i troską myślimy o wszystkich osobach konsekrowanych, ale w szczególny sposób obejmujemy sercem siostry z trzech zakonów klauzurowych naszej diecezji: siostry klaryski ze Starego Sącza, bernardynki-franciszkanki z Zakliczyna – Kończysk oraz karmelitanki z Tarnowa,. To właśnie one poprzez swoją trwającą dzień i noc modlitwę i bezgraniczne oddanie się Chrystusowi tworzą dla nas wszystkich wielkie zaplecze duchowe i przestrzeń wielorakiego dobra. Do pomocy siostrom klauzurowym zachęca nas też Benedykt XVI, mówiąc: W szczególny sposób kładę wam na serce losy zakonów kontemplacyjnych. Ich obecność w diecezji, ich modlitwa i wyrzeczenia niech zawsze będą dla was oparciem i pomocą. Z waszej zaś strony starajcie się wychodzić naprzeciw ich potrzebom, również tym materialnym.
Osoby konsekrowane, które w życiu poszły za Chrystusem i Jego Matką, wierne złożonym ślubom są płonącymi lampami pośród mroków świata. W dniu Życia Konsekrowanego otoczmy osoby konsekrowane modlitwą, aby okazując coraz większy zapał i zdolność kochania, przenikały współczesne społeczeństwo drogocenną wonią Chrystusa. (VC 105)
Wszystkim, którzy drobnym nawet gestem życzliwości, ofiarą czy modlitwą, pomogą osobom konsekrowanym twórczo wypełniać swoje posłannictwo, serdecznie dziękuję i z serca błogosławię.

† Wiktor Skworc