I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 13 MARCA 2011 r. 2011-03-13

W Środę Popielcową nasze głowy zostały posypane popiołem. W ten sposób rozpoczął się czas pokuty, nawrócenia, modlitwy, postu i jałmużny. To wszystko po to, byśmy pamiętali, że Wielki Post musi być inny od naszej codzienności. Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do duchowego wejścia na pustynię, miejsce, gdzie dokonuje się wewnętrzna walka. Ciągle w swoim życiu doświadczamy pokus, aby w codziennych sprawach i wyborach nie liczyć się z Bożą wolą. Wsłuchajmy się zatem uważnie – podczas liturgii słowa – w stanowczy głos Jezusa, który odpowiada na pokusy szatana. Niech Jego przykład przeciwstawienia się pokusom umocni nas na ścieżkach rozpoczynającego się Wielkiego Postu i na drodze ku wieczności.

1. W Środę Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. W głębokim przeżywaniu Wielkiego Postu niech pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszej świątyni wraz z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzać będziemy Drogę Krzyżową dwa razy o godz. 16.30 i 19.00. W niedziele będziemy rozpamiętywać Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali, które będą o godz. 17.00. Podczas nich będzie zbierana składka na dekorację i kwiaty do Grobu Bożego, Ciemnicy i ołtarza na Wielkanoc, podobnie jak to było w ubiegłych latach. Będzie ona zbierana podczas wszystkich Gorzkich Żali. Bóg zapłać za troskę o wystrój kościoła. Kazania pasyjne będzie głosił Ks. Leszek.

Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek
.
Dzisiaj na Mszy św. o godz. 10.30 będzie obrzęd przyjęcia 8 ministrantów. Gratulujemy i dziękujemy Rodzicom, a także nowym ministrantom za podjęcie tej decyzji. Życzymy ministrantom sumiennej służby według wyznaczonego porządku przez opiekuna Ks. Leszka Lipińskiego. Jemu także dziękujemy za przygotowanie do służby ministranta. Bóg zapłać.

2. Młodzież klas III Gimnazjum przyjmie Sakrament Bierzmowania 21 marca w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie. Przygotowanie będzie w każdy dzień podczas wieczornej Mszy świętej o godz. 17.00 z Nowenną do Ducha Świętego z wyjątkiem piątku. W piątek będzie Spowiedź przed Sakramentem Bierzmowania dla Młodzieży i Świadków Bierzmowania od godz. 18.00 O godz. 19.00 Młodzież poprowadzi Drogę Krzyżową podczas której otrzyma krzyże do bierzmowania. Dziś i w przyszłą niedzielę młodzież będzie miała przygotowanie po Mszy św. o godz. 9.00.

3. W czasie Wielkiego Postu wielu z nas podejmuje trud dowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie Bogu za nasze grzechy i za grzechy naszych bliźnich. Powstrzymajmy się od spożywania napojów alkoholowych, jako wynagrodzenie Bogu za grzechy pijaństwa. Jakże wielkim cierpieniem na naszym życiu, nie tylko jednostek, ale i całego społeczeństwa, kładzie się ten grzech i jego opłakane skutki. Można też uczynić inne postanowienia na ten szczególny czas. Niech to będzie nasz dar dla Jezusa Cierpiącego. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią na ołtarzu Serca Pana Jezusa znajduje się Księga Trzeźwości. Zachęcamy do wpisywania się do niej, by wytrwać w trzeźwości przynajmniej przez jakiś okres.

4. W środę zapraszamy na Mszę św. wieczorną i na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy która będzie połączona z nowenną do Ducha Świętego.

5. Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze Krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

6. W sobotę, 19 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Msze św. będą rano o godz. 6.30 i wieczorem o 17.00. Przypominamy, że Nowenna do Św. Józefa będzie codziennie rano po Mszy św. o godz. 6.30 ponieważ wieczorem będzie Nowenna przed Sakramentem Bierzmowania. Zapraszamy. Dzisiaj Nowenna po Gorzkich Żalach.

7. Przyszła II Niedziela Wielkiego Postu jest Niedzielą Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Dzień ten będzie przeżywany jako szczególna okazja do solidarności z polskimi misjonarzami i zaangażowania się na rzecz wsparcia ich działań edukacyjnych, medycznych i charytatywnych. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” działające w strukturach Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przeprowadzi zbiórkę ofiar pieniężnych do puszki – tzw. jałmużna wielkopostna na misje. Również w naszej parafii będzie przeprowadzona zbiórka na ten cel przed kościołem.

8. W czwartek po wieczornym nabożeństwie w Domu Katechetycznym będzie spotkanie całej Rady Duszpasterskiej po wieczornym nabożeństwie. Prosimy o obecność wszystkich członkiń i członków Rady.

9. W najbliższą sobotę 19 marca od godz. 16.00 do 17.00 będzie można nabyć komplety strojów do I Komunii św. dla dziewczynek i chłopców. Zapraszamy rodziców z dziećmi do skorzystania z tej okazji. Będzie można wybrać strój według wzrostu dziecka w tym alby, tuniki a nawet buciki dla dziewczynek i chłopców.

10. Od przyszłej niedzieli Caritas parafialna będzie rozprowadzać baranki wielkanocne i inne przedmioty. Po zimowej przerwie będzie otwarty kiosk Caritasu.

11. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe; błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

12. W minionym tygodniu odeszli do wieczności; + Genowefa Słupek l. 88, której pogrzeb odbył się w sobotę na cmentarzu w Przybysławicach i + Jerzy Płaza l. 75 , którego pogrzeb będzie w piątek o godz. 14.30. Rodzinom składamy wyrazy współczucia a Ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie……

13. Wszystkim na cały tydzień i Wielki Post życzymy Szczęść Boże.