V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 21 MARCA 2010 r. 2010-03-21

W okresie Wielkiego Postu nawracamy się, kierując nasze myśli i serce do Boga, aby w ten sposób świadczyć o darach Jego miłości i dobroci. Zostały nam one objawione najpełniej w ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. On oddał swoje życie z miłości do każdego z nas, a przez życie przeszedł, dobrze czyniąc. Każdy z nas jest powołany do tego, aby świadczyć o Jezusowej miłości i swoim dobrym życiem ukazywać i potwierdzać Bożą dobroć. Uczestnicząc regularnie w niedzielnej Eucharystii, uczymy się dobroci Boga, a napełnieni sakramentalną łaską stajemy się dobrymi ludźmi.

Prośmy dzisiaj Pana Boga o łaskę dobroci, która jest ukojeniem dla przepełnionych bólem i zalęknionych ludzkich serc. Uczyńmy to podczas tej niedzielnej Mszy Świętej, którą rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne. Rekolekcje, które w Imię Boże rozpoczynamy poprowadzi Ks. Prałat Zdzisław Sadko, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni. Przywiózł ze sobą kopię obrazu Matki Bożej Różańcowej. Witamy Go bardzo serdecznie i otaczamy Jego osobę naszą modlitwą polecając opiece Matki Bożej.


1. Dzisiaj rozpoczynają się Rekolekcje Wielkopostne dla Starszych, dla Młodzieży i dla Dzieci. Msze św. jak w każdą niedzielę. Młodzież przychodzi na Mszę Świętą o godz. 9.00 a dzieci na 10.30. Po Mszy św. o godz. 7.00 Nauka stanowa dla Matek a po wieczornej Mszy św. Nauka stanowa dla Ojców. Gorzkie Żale jak zwykle o godz. 17.00.

Msze św. z kazaniem dla Starszych w czasie Rekolekcji w poniedziałek, wtorek i w środę będą rano o godz. 8.00 i wieczorem o godz.18.00. Spowiedź będzie we wtorek cały dzień. Do chorych objazd będzie w piątek 26 marca od godz. 7.45. Ofiary dla Rekolekcjonisty będą zbierane w poniedziałek i we środę. Zakończenie Rekolekcji we środę dla wszystkich dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola o godz. 10.00 i Gimnazjum o godz. 12.00. Szczegółowy program Rekolekcji, podany w biuletynie parafialnym na stronie internetowej parafii i w gablocie ogłoszeń.

W tym tygodniu Msze święte w czasie Rekolekcji w poniedziałek, wtorek i we środę rano godz. 8.00 i wieczorem o g. 18.00. Natomiast w czwartek, piątek i w sobotę rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 17.00.


2. W czwartek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest dniem modlitw o świętość życia.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest także Dniem Duchowej Adopcji Dziecka poczętego. To szczególne zobowiązanie – osoby, które zadeklarują taką adopcję, biorą na siebie zobowiązanie do stałego modlitewnego czuwania nad jego życiem i rozwojem. Uroczyste rozpoczęcie Duchowej Adopcji będzie podczas Mszy świętej wieczornej.

3. W piątek o godz. 16.30 pierwsza Droga Krzyżowa a po niej Msza Święta wieczorna o godz. 17.00. Druga Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II o Jego rychłą beatyfikację i kanonizację o godz. 19.00.

4. Przyszła niedziela jest już Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam przeżywanie w pogłębiony sposób tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 poświęcimy palmy, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Prosimy o wykonanie pięknych palm jak w ostatnich latach.

Składka na tacę w Niedzielę Palmową jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Jest to tzw. Jałmużna postna, to znaczy, że kto korzystał z dyspensy i w okresie Wielkiego Postu spożywał pokarmy mięsne, to z tego tytułu ma złożyć ofiarę. Ta właśnie ofiara jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Pamiętajmy o tym w przyszłą niedzielę.

Również w przyszłą niedzielę nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców po Mszy świętej o godz. 7.00

W niedzielę palmową Ks. Biskup Ordynariusz zaprasza Młodzież na diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży.

5. Koniec Wielkiego Postu to sposobna okazja, aby zadbać o krzyże – symbol naszej wiary i nadziei. Znajdują się wszędzie, gdzie toczy się nasze życie: przy drogach, na placach, w przydomowych ogródkach i na innych miejscach. Kiedy będziemy świętować triumf Krzyża, niech te, obok których przechodzimy, na które spoglądamy, będą zadbane, odnowione, a ich otoczenie posprzątane.

6. Zachęcamy do korzystania z kiosku Caritas przy kościele. Są w nim do nabycia paschaliki i baranki wielkanocne. Są także do nabycia zajączki, koszyczki, kwiatki, palemki i inne przedmioty. Pamiętajmy, że nabywając je wspieramy także potrzebujących z naszej parafii. Prosimy, o korzystanie z kiosku w czasie Rekolekcji.

7. Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Tarnowie zaprasza na Dzień Otwarty organizowany 23 marca 2010 od godz. 10.00 do 13.00. Szczegóły w gablocie ogłoszeń.

8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe; obfitych łask Bożych i opieki św. Patronów. Jak zwykle zapraszamy do Stołu Pańskiego.

9. W minionym tygodniu odeszły do wieczności + Stanisława Żeleźnik l. 75 i + Teresa Kobierska – Romańczyk l. 70, której pogrzeb będzie jutro o godz. 12.30. Rodzinom składamy wyrazy współczucia a Ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie.

10. Za chwilę, na zakończenie dzisiejszej Mszy Świętej zaśpiewamy pieśń rekolekcyjną „Nie zamykajmy serc”. Śpiewając ją, dziękujmy Jezusowi, który przez krzyż i mękę swoją odkupił świat, nadał sens naszemu życiu, naszym problemom, cierpieniu i śmierci. Uczmy się prawdziwej mądrości życia z najgłębszej księgi świata – księgi krzyża. Wszystkim na cały tydzień zwłaszcza na czas Rekolekcji życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.



Zamyślenia niedzielne


Wyjątkowo dramatyczny jest opis z dzisiejszej Ewangelii. Przyłapanie jawnogrzesznicy na „gorącym uczynku” stawia bohaterów tamtego zdarzenia w niezręcznej sytuacji. Z jednej strony - w myśl starotestamentalnego prawa - Izraelici ze spokojnym sumieniem mogli jej oddać sprawiedliwość. Za podobny czyn przewidziano w prawie karę ukamienowania. Z drugiej strony w całym tym zdarzeniu kryła się potworna niesprawiedliwość. Oto bowiem sędziowie jednocześnie byli oskarżonymi i winowajcami. Różnie próbuje się interpretować postawę Jezusa Chrystusa. Niektórzy mówią, że pisał na ziemi palcem, by odnowić zmurszałą ludzką pamięć.
Przecież ci, którzy przyprowadzili do Chrystusa grzesznicę, zupełnie zapomnieli o swoich grzechach. Wystarczyło na ziemi napisać kilka słów. Aby niektórym przypomnieć niechlubne momenty życia, Jezus posłużył się jakimś imieniem, może nazwą miejsca albo datą. Reakcja była piorunująca. Ci, którzy z wielką pewnością siebie dochodzili sprawiedliwości i w „świętym uniesieniu” domagali się kary śmierci - stopniowo opuszczali tę dziwną salę sądową. Prokuratorzy zaczynali kruszeć.
W Biblii wiele jest miejsc, które wytykają faryzeizm i obłudę. Szczególnie Nowy Testament w osobie Chrystusa wytyka zakłamanie i hipokryzję osób Mu współczesnych.
W historii z dzisiejszej Ewangelii - paradoksalnie - nie tylko chodzi o obronę tej biednej kobiety. Na pierwszy rzut oka rzuca się taki właśnie wniosek: Chrystus lituje się nad nią i ratuje jej reputację za pomocą sprytnej sztuczki. Jednak w gruncie rzeczy - może nawet bardziej niżby się zdawało - Zbawicielowi chodzi o tych biednych ludzi. Jeśli kogoś ratuje - to w większym stopniu ich zatracone dusze niż jej. Przecież ona znała ciężar swojej winy. Musiała żałować, skoro wyszła zwycięsko z tej przedziwnej konfrontacji - usłyszała zbawienne słowa: idź i nie grzesz więcej. Być może w swym sercu wzbudziła oczyszczający akt żalu już wtedy, kiedy ją złapali.
Inaczej było ze „strażnikami sprawiedliwości”. Oni nie mieliby szans na przejrzenie, gdyby nie Boska pedagogia. Zachowywali się jak typowi tropiciele zła: nie dlatego wytykali nieprawość, że się nią brzydzili, ale dlatego, że tak było wygodniej. Dzięki swemu zacietrzewieniu odwracali swój wzrok ku słabości innych i mieli spokój sumienia. Nie musieli się zajmować swoimi grzechami.
W historii aż roi się od reformatorów Kościoła. Niektórzy byli bardzo gorliwi w swej ozdrowieńczej pasji. Jednak naprawdę zasłużyli się ci, którzy przetrwali do współczesności. Ich owoc się nie zepsuł. W tym miejscu warto przypomnieć postawę św. Franciszka z Asyżu. On także usłyszał słowa: odbuduj mój Kościół. W odpowiedzi nie krytykował zapamiętale, ale zaczął od siebie i swoich braci.
Tekst Ewangelii o cudzołożnicy nie powinien także zamykać oczu na grzech innych. Byłoby nieporozumieniem uciekać przed hipokryzją do granic kompromisu ze złem. Każdy chrześcijanin w sumieniu może dostrzec takie sytuacje, w których nie można pozostawać biernym. Warto przypomnieć sobie ewangeliczne wskazania na ten temat. Chrystus zachęcał, by upominać, zanim się doniesie Kościołowi.
Przy rozstrzyganiu codziennych dylematów, jak zachować się wobec słabości i grzechów wokół siebie, warto uwzględnić starożytną zasadę: Cokolwiek czynisz, patrz końca. Mamy prawo reagować, ale u podstaw naszego działania nie może chodzić o niecne intencje. Dobro Kościoła i osobiste korzyści bliźnich są najważniejsze.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie