XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 LISTOPADA 2009 ROK NIEDZIELA BIBLIJNA 2009-11-14



Dziś w całej naszej diecezji przeżywamy Niedzielą Biblijną, obchodzoną pod hasłem: „Bóg - Sędzia żywych i umarłych". Hasło to, odczytywane w kontekście programu obecnego roku duszpasterskiego, którego celem jest budzenie troski o życie każdego człowieka, uświadamia nam potrzebę zatroszczenia się także o życie wieczne. Źródłem tego życia - jak poucza Pismo Święte - jest sam Bóg, który posłał swojego Jednorodzonego Syna na świat, aby wszyscy ludzie życie to „mieli w obfitości".


Niech przeżywana dzisiaj Niedziela Biblijna będzie dla nas wszystkich okazją do ożywienia w sobie gorliwości w czytaniu i zgłębianiu Pisma Świętego. Poznawanie bowiem w ten sposób Chrystusa, w którym najpełniej objawił się Bóg -źródło wszelkiego życia - pozwoli nam coraz bardziej pomnażać w sobie samych życie nadprzyrodzone.


1. Po południu o godz. 17.30 Różaniec za zmarłych połączony z wypominkami. Po nim wieczorna Msza święta. Zapraszamy na wspólną modlitwę za zmarłych.


2. W tygodniu Różaniec za zmarłych połączony z wypominkami będzie w poniedziałek, wtorek i w czwartek po wieczornej Mszy świętej o godz. 17.00.

3. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będzie jak zwykle po Mszy św. wieczornej.

4. W czwartek będzie nabożeństwo z Ojcem Pio, które rozpocznie się Msza świętą o godz. 17.00. Bardzo serdecznie zapraszamy i prosimy o włączenie się do wspólnej modlitwy w Grupie Ojca Pio.

5. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy św. o godz. 7.00 będzie nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców. Odmówimy też litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświecenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi.

6. Dzisiaj jest prowadzona specjalna pierwsza w tym sezonie grzewczym zbiórka przed kościołem do skarbony na ogrzewanie Kościoła i domu parafialnego im. Jana Pawła II. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary na ten cel.

Również dzisiaj w Ramach Wojnickich Koncertów Organowych po Mszy św. o godz. 9.00 z recitalem organowym wystąpi Karolina Chmiel z Wojnicza. W programie utwory J.S. Bacha, F. Mendelsona, M. Sawy.

7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki św. Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

8. W dniu 18 listopada 2009 r. przypada 95. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny Kózkówny. Wszystkich Jej czcicieli a szczególnie młodzież zapraszamy w tym dniu o godz. 15.00 do Wał Rudy, na drogę krzyżową szlakiem Jej męczeństwa, którą poprowadzi dziekan dekanatu Proszowice ks. Henryk Makuła. Tych którzy nie będą mogli przybyć zachęcamy do duchowej łączności z uczestnikami tego nabożeństwa poprzez zapalenie świecy jako znaku pamięci o tych co zginęli oraz modlitwie w ich intencji korzystając z rozważań umieszczonych na stronie sanktuarium bł. Karoliny (www.pz.lap.pl ) a także modlitwy o Jej rychłą kanonizację.

9. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: + Józef Curyło l. 64, + Anna Kiełbasa l. 88, + Czesław Dźwierzyński l. 78. Rodzinom składamy wyrazy współczucia a Ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu …


10. Niech błogosławieństwo Boże da nam wielkie pragnienie poznawania Pisma Świętego. Niech to błogosławieństwo pomaga nam w codziennym pochylaniu się nad słowem, które umacnia naszą wiarę. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.



OGŁOSZENIA DODATKOWE



1. W poniedziałek, we wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej, modlimy się za Polonię Zagraniczną i jej Duszpasterzy. W szczególny sposób pamięcią obejmujemy Rodaków, zwłaszcza naszych bliskich, którzy żyją gdzieś w świecie, poza granicami Ojczyzny. Dzisiaj ta modlitwa jest niezwykle ważna i potrzebna. Po otwarciu naszych granic wielu Polaków wyjechało za chlebem. Inni wcześniej wyjechali za wolnością. Los wielu z nich na obczyźnie nie jest łatwy. Towarzyszy im niepewność, czyhają przeróżne zagrożenia i pokusy. Módlmy się o to, by Boga, wiarę ojców i Ojczyznę zawsze mieli w swoich sercach. Pamiętajmy też o tych, którzy są u siebie, ale granice już biegną inaczej. Im jeszcze trudniej, bo pozostali na ukochanej ziemi, ale nie w ukochanej Polsce. Niech nasze modlitwy, Msza Święta będzie dla nich specjalnym darem.


2. W sobotę, 21 listopada, wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Tradycja podaje, że gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, święty Joachim i święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś wspominając tamto Ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Bogu i szukania Jego woli.


3. Małymi krokami zbliżamy się do końca obecnego roku liturgicznego. Przyszła niedziela to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem.




ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE



Wsłuchując się w teksty dzisiejszej liturgii słowa, z pewnością każdy z nas próbuje sobie wyobrazić ów szczególny moment w dziejach świata, kiedy to ci, którzy „posnęli w prochu ziemi", powstaną do nowego życia, a w obłokach niebieskich z wielką mocą i chwałą przybędzie Syn Człowieczy, aby dokonać Sądu Ostatecznego. W tym kontekście stają nam zapewne przed oczyma artystyczne wizje wielkich malarzy, który w oparciu o lekturę Pisma Świętego próbowali przedstawić koniec świata i mający dokonać się wówczas sąd Boży. Być może jedni z nas mają przed oczyma dramatyczne dzieło średniowiecznego artysty Hansa Memlinga, na którym w obecności triumfującego Chrystusa przedstawiony jest archanioł Michał, stojący pośród rozległej równiny i oddzielający dusze błogosławione od potępionych przy użyciu wielkiej wagi, odważającej zasługi poszczególnych ludzi. Inni natomiast przypominają sobie wizję Sądu Ostatecznego, jaką na ścianach Kaplicy Sykstyńskiej przedstawił włoski artysta doby renesansu Michał Anioł, który właśnie tą sceną zwieńczył cykl fresków przedstawiających dzieje świata.

Próbując sobie wyobrazić moment końca świata i Sądu Ostatecznego, każdy z nas zadaje samemu sobie także pytanie, kiedy to nastąpi - kiedy nastąpi koniec świata. Tego rodzaju pytanie nie jest nowe, ono nurtowało już Apostołów, którzy stawiali je Chrystusowi. To pytanie stawiały sobie również pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, które powtórnego przyjścia Chrystusa spodziewały się już w czasach im współczesnych. Rozstrzygając tę kwestię, zarówno Święty Piotr, jak i Święty Paweł musieli z wielkim zaangażowaniem wyjaśniać owo zagadnienie, odpierając w ten sposób wszelkie błędne nauki fałszywych proroków, którzy przepowiadając bliski koniec świata, odciągali ludzi od codziennych zajęć i wypełniania powszednich obowiązków.

Również my, chrześcijanie dwudziestego pierwszego wieku, niejednokrotnie jesteśmy narażeni na błędne pojmowanie nauki o końcu świata, o Sądzie Ostatecznym. Nierzadko jesteśmy skłonni większą wagę przywiązywać do przepowiedni różnych jasnowidzów, wróżbitów przepowiadających przyszłość, niż do głoszonej przez Kościół nauki Chrystusa.

Przeżywana w dniu dzisiejszym w naszej diecezji Niedziela Biblijna przypomina nam, że każdy chrześcijanin przede wszystkim powinien zgłębiać tajemnicę swego życia w świetle Pisma Świętego, gdyż - jak uczy Święty Paweł - „wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu". A zatem również i tajemnicę końca świata, sądu Bożego, życia wiecznego trzeba, aby każdy z nas odkrywał i zgłębiał w oparciu o nauczanie Pisma Świętego, które nieustannie przypomina nam, że „o dniu lub godzinie przyjścia Syna Człowieczego nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec". Syn Człowieczy bowiem przyjdzie w chwili, w której ludzie nie będą się spodziewać. Z tej racji każdy chrześcijanin żyjący na ziemi powinien być świadomy, że jest niejako pielgrzymującym z dala od Pana wędrowcem, idącym po drodze życia ziemskiego, na której winien odznaczać się nieustanną czujnością i gotowością na spotkanie z Chrystusem w dniu ostatecznym.






<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie