XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2 SIERPNIA 2009 r. 2009-08-02

Zgromadziliśmy się w tej świątyni na wspólne celebrowanie niedzielnej Eucharystii. Spotkanie z Chrystusem w słowie Bożym i eucharystycznym Chlebie ma nas przenikać i przemieniać. Chrystus Pan daje nam siebie jako Chleb Żywy, który zstąpił z nieba. Chciejmy, więc wsłuchać się w słowo Boże i posilać przy stole Ciała Pańskiego, a przez to pogłębiać nasze zjednoczenie z Bogiem i bliźnimi.

Na początku tej Mszy Świętej przeprośmy dobrego Boga za nasze zaniedbania i grzechy, abyśmy z czystymi sercami mogli w tej Najświętszej Ofierze godnie uczestniczyć.

Dzisiaj I niedziela miesiąca, dlatego po Mszy świętej pozostajemy na krótką wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu.



1. Po południu o godz. 15.00 Msza święta z racji I niedzieli miesiąca. Wieczorna Msza święta jak zwykle o godz. 18.00.
Dzisiaj przypada też Odpust Porcjunkuli. Wywodzi się z dawnej franciszkańskiej tradycji, która w późniejszych latach została rozciągnięta na wszystkie kościoły, duchownych i świeckich. Warto skorzystać z tego „skarbca Bożego Miłosierdzia” i uzyskać za przyczyną Matki Bożej Anielskiej i św. Franciszka odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy.


2. W środę Msza św. i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00

3. W pierwszy czwartek, 6 sierpnia przypada święto Przemienienia Pańskiego. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Chrystus wzywa nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.


4. Następnego dnia, w pierwszy piątek miesiąca okazja do sakramentu pokuty i Komunii Świętej wynagradzającej. Msze święte rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00. Spowiedź przed I piątkiem będzie w czwartek i piątek od godz. 17.00.

Chorych odwiedzimy z Panem Jezusem w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

O godz. 20.00 w piątek cotygodniowa Droga Krzyżowa w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II o rychłą Jego beatyfikację i kanonizację.


5. W sobotę zapraszamy na Mszę świętą na cmentarzu, o godz. 17.00. Uczcimy w sposób szczególny św. Maksymiliana Kolbego patrona kaplicy na cmentarzu. Zaprośmy również krewnych, których zmarli spoczywają na naszym cmentarzu parafialnym. Pamiętajmy o robieniu porządków przy grobach i placach. Śmieci prosimy składać do pojemników na to przeznaczonych. Dbajmy o estetyczny wygląd naszego cmentarza pamiętając o tym, że jest to wizytówka naszej troski o zmarłych.

6. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek. Prosimy o obecność wszystkich Matek należących do Róż.

7. W drugą niedzielę sierpnia zawsze ofiary na tacę przeznaczone są na KUL i PAT.

Ponieważ w II niedzielę miesiąca zbieramy ofiary na spłatę długu zaciągniętego na zakup działki na parking, dlatego ofiary na tacę na KUL i PAT będą przeniesione na trzecią niedzielę sierpnia. Dziękujemy bardzo serdecznie za złożone ofiary na ten cel w miesiącu lipcu. Składka wyniosła 2 873, 20 zł. Bóg zapłać.


8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia; błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.


W tym tygodniu patronują nam:


* 4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu (wspomnienie obowiązkowe);

* 7 VIII – bł. Edmund Bojanowski (1814-1870), Wielkopolanin, świecki założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, który szczególnie ukochał wiejskie dzieci, chorych i ubogich (wspomnienie obowiązkowe);

* 8 VIII – św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię poprzez głoszenie słowa i świadectwo życia (wspomnienie obowiązkowe).


9. Trwają przygotowania do XXVI Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Chętni do wzięcia udziału w Pielgrzymce mogą jeszcze zgłosić się u przewodników poszczególnych grup. Osoby, które z różnych powodów (zwłaszcza braku urlopu lub złego stanu zdrowia) nie mogą fizycznie wziąć udziału w tegorocznej pielgrzymce zapraszamy do duchowego pielgrzymowania. Jest możliwość powrotu autokarem koszt 35 zł. Spotkanie przedpielgrzymkowe gr. I - 9 sierpnia o godz. 16.30 w Bazylice Katedralnej.


10. Dziś przypada 18 niedziela w ciągu roku. W naszych kościołach jest to niedziela comiesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu. Naszą modlitewną pamięcią ogarniamy pielgrzymów tak licznie zdążających na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Czynimy to z głęboką wiarą w sercu, wierni tradycji, którą otrzymaliśmy od naszych ojców. Polecamy również Bogu korzystających z urlopów i wakacji, a także tych, dla których jest to czas ciężkiej pracy. W osobistych modlitwach prośmy o sprzyjającą plonom pogodę, a w szczególny sposób także o trzeźwość w naszym narodzie. Pozostańmy na wspólną krótką Adorację.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.




ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE




Podczas chrztu dziecka radość opromienia twarze i serca rodziców. Są bardzo szczęśliwi, bo ich dziecko jest już dzieckiem Bożym. Potem jest kolejna radość, bo dziecko po raz pierwszy w pełni uczestniczy w Eucharystii. A po kilku latach dary Ducha Świętego wzmocnią dojrzewającego młodego człowieka, który jeszcze tak do końca nie potrafi sam dokonywać wyborów. Następne sakramenty przyjmie już z pełną świadomością, że odpowiada swym życiem za Przymierze, jakie w ciągu życia zawierał poprzez pośrednictwo rodziców, a potem już sam dojrzale odpowiadając na wiarę. Nie można zapominać o wszelkich darach, jakimi obdarował nas Pan. Te dary nas każdego dnia przemieniają, przybliżają do Boga. Dlatego wciąż zmagamy się sami ze sobą – człowiek stary i człowiek nowy. Wciąż kształtujemy w sobie myślenie ewangeliczne.


* * *


Są tacy ludzie, którym wciąż czegoś jest za mało. Choćby nie wiadomo ile mieli, ciągle chcą mieć więcej. I nie chodzi tylko o pieniądze. Również o władzę, o godności, o zaszczyty, o medale, o obecność w mass mediach, o pierwsze miejsca na zebraniach, sympozjach, konferencjach. No cóż, taki już jest człowiek. Ciekawa rzecz, czasami nawet się zdarza, że ktoś dbał o pierwsze miejsce w podczas liturgii. A przecież wiemy, że w czasie liturgii każdy jest na tyle blisko Chrystusa, na ile jest blisko Niego swym sercem. Taka zachłanność na posiadanie wszystkiego jest widocznym efektem braku pracy nad sobą.


* * *


Gdzieś na drodze życia ucieka nam sens naszego bytowania na tej ziemi. Zbytnio angażujemy się w doczesność. Ale jak tego nie czynić, skoro gdzieś musimy mieszkać, z czegoś trzeba żyć, mieć pracę? A przecież chodzi o to, aby nie przeakcentować owego pierwiastka doczesności nad pierwiastkiem duchowym. Skoro codziennie karmimy się chlebem, to czyż można zapomnieć o Chlebie życia?

W dniu pierwszej Komunii Świętej pod koniec liturgii dzieci otrzymały po jednym małym chlebku. Ich zadaniem było podzielić się nim z wszystkimi uczestnikami przyjęcia pierwszokomunijnego. Wymowny to znak, gdy małe dziecko, obdarowane Chlebem, Ciałem Chrystusa, dzieli się codziennym chlebem ze swoimi rodzicami, krewnymi i przyjaciółmi.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie