III NIEDZIELA ZWYKŁA – 25 STYCZNIA 2009 ROK 2009-01-25

„Otoczmy troską życie” – tak brzmi hasło obecnego roku duszpasterskiego. W sposób szczególny chcemy troszczyć się o życie duchowe. Niedzielna Eucharystia to szansa na ożywienie i pogłębienie życia wewnętrznego. Prorok Jonasz, Święty Paweł Apostoł i Ewangelista Marek wzywają nas dzisiaj do nawrócenia. „Przemija bowiem postać tego świata” – jak pisze Apostoł Narodów. Aby nie przeminąć razem ze światem, ale żyć na wieki, chcemy karmić się słowem Bożym i Chlebem Życia. Przeprośmy Boga za to wszystko, co zbytnio przywiązało nas do tego świata, abyśmy mogli godnie uczestniczyć w Eucha­rystii.

Po Prymarii zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.
Dzisiaj o godz. 15.00 będą Jasełka w wykonaniu Przedszkolaków. Serdecznie zapraszamy Rodziców z dziećmi do udziału w nich.

1. W tym tygodniu wieczorne Msze święte w poniedziałek, wtorek i w środę o godz. 17.00 natomiast w czwartek, piątek i w sobotę o godz. 18.00.

2. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po wieczornej Mszy św.

3. Od czwartku do soboty będzie Triduum razem dla Matek i Ojców przed Uroczystością Ofiarowania Pańskiego. Zapraszamy wszystkie Matki i Ojców na Mszę św. o godz. 18.00. Rozważania poprowadzi Ks. Janusz. Prosimy tak pokierować swoim czasem, by w miarę możliwości brać udział każdego dnia w tym Triduum. Spowiedź będzie piątek i sobotę od godz. 17.30.

4. Po wieczornym nabożeństwie w czwartek będzie w domu parafialnym Krąg Biblijny.
Zapraszamy.

5. W piątek nie zapomnijmy o cotygodniowej Drodze Krzyżowej po wieczornej Mszy świętej w intencji Jana Pawła II o rychłe wyniesienie Go na ołtarze. Rozważania poprowadzą Róże Ojców.

6. W przyszłą niedzielę t. j. 1 II 2009 o godz. 16.00 w domu parafialnym będzie kolejna Katecheza dla dorosłych poprowadzona przez Ks. Janusza. Jej temat
„Świat potrzebuje ludzi sumienia”. Serdecznie zapraszamy.

7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia:
błogosławieństwa Bożego, opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.

8. W minionym tygodniu odszedł do wieczności + Wacław Jarek l. 60, którego pogrzeb będzie dzisiaj o godz. 14.00 na naszym cmentarzu. Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jego duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu……

9. Jeśli są parafianie, którzy nie mogli być w domu podczas kolędy a życzą sobie kapłana po kolędzie, prosimy o indywidualny kontakt z Księdzem, który chodził w tym rejonie.

10. Skorzystaliśmy z możliwości i wzięliśmy udział w niedzielnej Eucharystii.
Spotkaliśmy się z naszym Mistrzem i Panem, który nieustannie towarzyszy nam na drogach naszego nawrócenia. Niech błogosławieństwo, które za chwilę otrzymamy, pomoże nam każdą chwilę życia i każdą sytuację życiową ukierunkowywać na Boga.
Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DODATKOWE

Dzisiaj kończy się oktawa Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie na każdy dzień.

Dzisiejsza niedziela (ostatnia niedziela stycznia) tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych (ustanowiony w 1954 roku). Wiemy, jak stara i straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności i wolności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Jednym z nich był znany polski werbista, ojciec Marian Żelazek, który ponad 30 lat pracował wśród trędowatych w Indiach. Zmarł w kwietniu ubiegłego roku.

Gdyby nie dzisiejsza niedziela, 25 stycznia w liturgii obchodzilibyśmy święto Nawrócenia świętego Pawła Apostoła. Wspominając to święto, na pierwszym miejscu prosimy o łaskę Pana, aby również nas chociaż trochę zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień. Jak święty Paweł powinniśmy stać się narzędziem Bożym, a wpatrując się w jego wspaniały wzór, kroczyć wiernie po drogach wiary.

W tym tygodniu patronują nam:
• 26 I – św. Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła, znani z listów Apostoła Narodów, biskupi, obaj ponieśli śmierć męczeńską (wspomnienie obowiązkowe);
• 27 I – bł. Jerzy Matulewicz (1871-1927), biskup, reformator zakonu marianów, do którego sam wstąpił, ułożył nowe konstytucje i został jego generałem, dzięki czemu uratował to Zgromadzenie od zagłady; powołał także Zgromadzenie Sióstr Ubogich Niepokalanego Poczęcia NMP, które szybko rozprzestrzeniło się na Litwie i w Ameryce; w 1918 roku został biskupem wileńskim i umocnił katolicyzm w tej diecezji; jako wizytator apostolski na Litwie, zorganizował życie katolickie w tym kraju i naprawił stosunki ze Stolicą Apostolską (wspomnienie obowiązkowe);
• 28 I – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, wybitny uczony, twórca systemu filozoficznego i teologicznego, zwanego tomizmem, jest patronem wszystkich uniwersytetów i szkół katolickich (wspomnienie obowiązkowe).
• 29 I – bł. Bolesława Lament (1862-1946), założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.
• 31 I – św. Jan Bosco (1815-1888), założyciel salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży.

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m.in.:

* o roli rodziców chrzestnych i wymaganiach im stawianych
* rozmowę o podłożu konfliktu palestyńsko-izraelskiego w Ziemi Świętej
* propozycję ustawy zakazującej in vitro
* o akceptowanej przez Kościół metodzie leczenia niepłodności czyli o naprotechnologii
* o cudzie na rzece Hudson podczas lądowania samolotu pasażerskiego