I NIEDZIELA ADWENTU – 30 XI 2008 ROK 2008-11-30

Rozpoczynamy dziś kolejny rok duszpasterski, a zarazem nowy okres liturgiczny zwany Adwentem, podczas którego chce­my przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, a także uświa­domić sobie potrzebę gotowości na spotkanie z Jezusem, gdy przyjdzie ponownie, aby sądzić żywych i umarłych. Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas, abyśmy zachowali czuj­ność w naszym codziennym życiu, które jest Bożym darem i zarazem zadaniem. Wsłuchujmy się w to wezwanie przez cały Adwent, aby godnie przeżyć spotkanie z przychodzącym do nas Chrystusem, Panem naszym. Stojąc u progu nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, prośmy Maryję, Niepokalaną Matkę Zbawiciela, by prowadziła nas po adwentowych ścieżkach naszego życia, abyśmy byli gotowi, kiedy w chwili, której się nie spodziewamy, Syn Człowieczy przyjdzie.

1. Po południu o godz. 17.30 zapraszamy na Różaniec połączony z wspominkami. Po nim wieczorna Msza św.

2. Zachęcamy do licznego udziału w Roratach codziennie o godz. 17.00. Przed Roratami będziemy śpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Prosimy, aby dzieci przychodziły z lampionami. Mogą je nabyć w zakrystii u Siostry. Dzieci, które będą przychodziły codziennie na Roraty będą losowały małe Dzieciątko Jezus ze żłóbkiem, które stanie się ich własnością. Dlatego niech przynoszą małe karteczki ze swoim imieniem, nazwiskiem, klasą do której chodzą i dobre uczynki. Także zachęcamy przedszkolaków. Karteczki będą zbierane przed Roratami a losowanie będzie po skończonych Roratach każdego dnia. Na zakończenie Rorat, dzieci, które będą przynajmniej 15 razy, rozlosują Dzieciątko Jezus w Wigilię rano.

3. W czwartek zapraszamy Młodzież klas III Gimnazjum na comiesięczne spotkanie modlitewne przed przyjęciem Sakramentu Bierzmowania. Prosimy o udział również Rodziców. Po nabożeństwie sprawdzenie obecności.

4. W piątek przypada I piątek miesiąca. Wotywa o Sercu Pana Jezusa rano o godz. 6.30 Spowiedź przed I piątkiem w środę, czwartek i piątek od godz. 16.00.
Chorych odwiedzimy w piątek od godz. 7.45. prosimy zgłosić ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

5. W piątek pamiętajmy o Drodze Krzyżowej w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II, która będzie od tego tygodnia po Mszy św. wieczornej.

6. W przyszłą niedzielę będą też zbierane ofiary przed kościołem na pomoc materialną Kościołowi katolickiemu na Wschodzie. Bóg zapłać za te ofiary.

7. Od tego tygodnia będzie wystawiony kosz przed figurą św. Antoniego, w którym będzie można składać dary w produktach spożywczych dla biednych z naszej parafii.
Postarajmy się pomóc w miarę możliwości potrzebującym. Można też złożyć ofiarę do skarbony na ten cel.

8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe; błogosławieństwa Bożego i opieki Ich świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

9. W sobotę św. Mikołaja. Jest On przede wszystkim przykładem chrześcijańskiej dobroci. Pozostała po Nim sława, że czynił dobrze bez rozgłosu, w sposób dyskretny, bez afiszowania się i bez własnej chwały. Pragnął, aby o jego czynach nikt nie wiedział
prócz Boga. Dziś naśladujemy Go, podsuwając podarki swoim najbliższym zwłaszcza dzieciom. Dlatego chcemy poinformować, że św. Mikołaj przyjdzie 6 grudnia w sobotę o godz. 10.00 do Dziewczęcej Służby Maryjnej i do Liturgicznej Służby Ołtarza. Spotkanie z nim będzie w domu parafialnym.

10. Od dzisiejszej niedzieli Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny. Najniższa ofiara wynosi 5 zł. Dochód ze świec w całej diecezji przeznaczony jest na dożywianie dzieci. Informuje też o tym afisz w gablocie. Prosimy, aby nabywanie świec nie odkładać na dni tuż przed świętami, gdyż może ich zabraknąć w biurze Caritasu w Tarnowie.
Należy nabywać je dziś i w ciągu najbliższych dni.

11. Na dobre przeżycie tegorocznego Adwentu przyjmijmy Boże błogosławieństwo.
Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.

Ogłoszenia dodatkowe.

W tym tygodniu patronują nam:

• 2 XII – bł. Rafał Chyliński (1694-1741), prezbiter z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (wspomnienie obowiązkowe);
• 3 XII – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);
• 4 XII – św. Barbara, dziewica i męczennica z przełomy III i IV wieku, szczególna patronka górników i hutników (wspomnienie obowiązkowe);
• 4 XII – św. Jan Damasceński (ok. 650-750), prezbiter i Doktor Kościoła, autor kanonów Kościoła Wschodniego (wspomnienie dowolne);
• 6 XII – św. Mikołaj, biskup Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku; sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości (wspomnienie dowolne).

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajdziemy m.in.:

* pierwszy odcinek adwentowego cyklu “Piszę do Ciebie”, ze specjalnym listem dla czytelników
* debatę o tym, czy sześciolatki powinny chodzić do szkoły
* raport o kościele katolickim w Wielkiej Brytanii
* zapiski Ks. Kard. Wyszyńskiego o wyborze Jana Pawła II
* czy warto w Polsce wprowadzić euro
* relację z pobytu Ks. Kard. Grocholewskiego w Tarnowie

Natomiast w „Niedzieli” znajdziemy:

* cykl adwentowy – adwent z JPII
* oraz raport o prześladowaniach chrześcijan