XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 LISTOPADA 2008 ROK UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA 2008-11-23

Dzisiejsza uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata, to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku. Obchodzi się ją w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Mamy jeszcze w żywej pamięci Rok Święty 2000, przez który pięknie nas przeprowadził Sługa Boży Ojciec Święty Jan Paweł II. Prawdę o królowaniu Chrystusa dobrze oddawało hasło umieszczone na jubileuszowym znaku: „Chrystus wczoraj, dziś i na wieki". Dziś warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywamy rok liturgiczny i czynnie włączamy się w jego celebracje? Podczas tej Eucharystii uwielbiajmy Boga nie tylko za to, że Chrystus jest naszym Królem; uwielbiajmy Go także za to, że uczynił Chrystusa naszą drogą do swego królestwa. A ponieważ nie zawsze wytrwaliśmy przy Chrystusie, naszym Panu, przeprośmy miłosiernego Boga.

1. Dziś w niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, po Mszach świętych wystawiamy Najświętszy Sakrament, odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Akt Poświęcenia rodzaju ludzkiego. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Po południu o godz. 17.30 będzie Różaniec za zmarłych połączony z wypominkami.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych. Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

2. W tygodniu Różaniec połączony z wypominkami będzie w poniedziałek, wtorek i czwartek po Mszy świętej wieczornej. Prosimy o liczniejszą obecność na Nim by wspólnie modlić się za naszych zmarłych. Są to ostatnie dni modlitwy różańcowej połączonej z wypominkami w tym roku. W następnym będą już Roraty.

3. W środę zapraszamy jak zwykle na cotygodniową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy świętej wieczornej.

4. W piątek pamiętajmy o wieczornej Drodze Krzyżowej w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II. Będzie ona jak zwykle o godz. 19.00.

5. Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy nowy rok kościelny i okres zwany Adwentem.

Patrzymy w kierunku nocy betlejemskiej. Jest to czas radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas,
wyciszeni i odpowiednio duchowo przygotowani. W Adwencie w dni powszednie Roraty będą o godz.17.00 Zapraszamy już dziś do udziału w Roratach przynamniej po jednej osobie z każdej rodziny. Dzieci będą świecić lampiony roratnie. Już w tym tygodniu prosimy o zaopatrzenie się w lampiony.

6. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia; obfitych łask Bożych i opieki ich świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji imienin.

7. Informujemy, że w ubiegłą niedzielę ofiary na ogrzewanie kościoła i domu parafialnego wyniosły 1 642 zł. 25 groszy. Serdeczne Bóg zapłać. Od czwartku rozpoczęliśmy ogrzewanie w kościele i w domu parafialnym.

7. Trzeba, ażeby Chrystus królował – przypomniał nam dzisiaj Święty Paweł. Trzeba, ażeby Jezus królował w naszych myślach i uczuciach, w naszych wyborach i decyzjach; ażeby był Panem naszego życia. Na Jego panowanie otwórzmy nasz umysł, wolę i
serce, w pokorze przyjmując Boże błogosławieństwo. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DODATKOWE

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 24 listopada, wspominamy świętych Andrzeja Dung-Lac kapłana i Towarzyszy, męczenników wietnamskich, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862.
We wtorek, 25 listopada, prosimy o wstawiennictwo błogosławioną Marię od Pana Jezusa Dobrego Pasterza - Franciszkę Siedliską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu - nazaretanek, które otoczyły opieką ludzi biednych, chorych, samotnych i niepełnosprawnych, zajęły się wychowaniem dzieci zaniedbanych i samotnymi matkami, broniąc życia nienarodzonych.

W przyszłą niedzielę, 30 listopada, przypada święto Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem świętego Piotra. Po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę na krzyżu w kształcie litery X. Pamiątką tego są tak zwane krzyże świętego Andrzeja. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego patrona w sprawach matrymonialnych i orędownika w wypraszaniu potomstwa.

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” warto przeczytać m.in.:
* raport o prześladowaniach chrześcijan na świecie
* ciekawy wywiad z Szymonem Hołownią o tym, co katolik może zdziałać w telewizji
* czy generał Sikorski został zamordowany
* o radiu watykańskim w 70-tą rocznicę istnienia
* artykuł: Kościół i prawa człowieka
Do „GN” dołączony jest kalendarz ścienny na 2009 r. Cena bez zmian.

Natomiast w „Niedzieli” przeczytajmy:
* o prześladowaniu chrześcijan w Algierii
* czy spopielać zwłoki zmarłych czy chować tak jak dotychczas
* wywiad z Olewnikami o poszukiwaniu prawdy, dochodzeniu sprawiedliwości i przebaczeniu
Zachęcamy do zakupu katolickich czasopism i ich lektury.

Od I niedzieli adwentu Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny wzorem lat ubiegłych. Dochód z tych świec będzie przeznaczony na diecezjalne dzieła charytatywne i na dożywianie dzieci w szkołach..