I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 10 LUTY 2008 ROK 2008-02-10

W minioną środę rozpoczęliśmy Wielki Post. Ten szczególny czas wyciszenia, pokuty i umartwienia ma nas przygotować do najważniejszych świąt w ciągu roku. Jest to dla nas sposobność do umocnienia się na drodze zbawienia. Ewangelia dzisiejszej, pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, przypomni nam o potrzebie walki z pokusami szatana. Przykład, jak skutecznie przeciwstawiać się złu, ukazuje nam sam Pan Jezus. Razem z Nim możemy pokonać wszelkie nasze słabości i złe przywiązania. Niech udział w tej Mszy Świętej umocni nas w tym przekonaniu.

Przypominamy, że dzisiejsze ofiary na tacę są przeznaczone na potrzeby bieżące parafii z tytułu jej prowadzenia. Bóg zapłać za życzliwe ofiary na ten cel.

1. Po południu o godz. 17.00 będą Gorzkie Żale na które bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, kto tylko może: dzieci, młodzież i starszych. Za pobożny udział w Gorzkich Żalach można zyskać Odpust Zupełny pod zwykłymi warunkami. Nie żałujmy czasu i odwagi, by pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym Krzyżu - znaku zbawienia. Podczas nich będzie zbierana składka na dekorację i kwiaty do Grobu Bożego, Ciemnicy i ołtarza na Wielkanoc, podobnie jak to było w ubiegłych latach. Ta składka będzie zbierana podczas wszystkich Gorzkich Żali. Pamiętajmy o tym.
Po Mszy św. o godz. 7.00 zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.

2. We wtorek na wieczorną Mszę Św. o godz. 17.00 zapraszamy dzieci klas II przygotowujących się do I Spowiedzi i I Komunii świętej na comiesięczne spotkanie modlitewne. Prosimy wszystkich o sumienną obecność i przyniesienie Świadectwa Chrztu dzieci, które są ochrzczone poza naszą parafią a do tej pory tego nie uczynili.

3. W środę zapraszamy jak zwykle na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po Mszy św. wieczornej o godz. 17.00.

4. W czwartek zapraszamy młodzież klas III Gimnazjum na comiesięczne spotkanie przed Sakramentem Bierzmowania w czasie nabożeństwa wieczornego o godz. 17.00
Także prosimy o sumienną obecność wszystkich młodzieży i Rodziców i przyniesienie Świadectwa Chrztu, przez tych którzy zostali ochrzczeni poza naszą parafią a do tej pory tego nie uczynili. Będą też omawiane sprawy związane z bezpośrednim przygotowaniem do Sakramentu Bierzmowania.

5. W piątek o godz. 16.30 pierwsza Droga Krzyżowa a po niej Msza święta. Druga Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II będzie o godz. 19.00. Gdy czas nie pozwoli przyjść na I Drogę Krzyżową, prosimy aby przyjść na drugą. Bardzo serdecznie prosimy Rodziców o przysyłanie dzieci i młodzieży na nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

6. W najbliższą sobotę będzie konsekracja biskupia Ks. Wiesława Lechowicza w Bazylice Katedralnej o godz. 12.00. Osobę nowego Ks. Biskupa polecamy Bogu w modlitwie.

7. Również w sobotę 16 lutego będzie wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do Stadnik jak w poprzednich latach. Wyjazd z pod kościoła o godz. 11.00. W drodze do Stadnik nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii tylko do środy. Koszt przejazdu i ubezpieczenie 20 złotych. Przy zgłoszeniu podajemy dane potrzebne do ubezpieczenia: Imię, nazwisko, adres i nr pesel.

8. W przyszłą niedzielę składka na tacę będzie na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Ks. Biskupa Ordynariusz wyraża wdzięczność za dotychczasową pomoc i prosi o dalszą. Także w przyszłą niedzielę będzie zbiórka przed kościołem do puszek na ogólnopolski Fundusz Misyjny. Prosimy o przeprowadzenie tej zbiórki Szkolne Koło Caritas.

9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i czytania w niej ciekawych artykułów zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Szczególnie polecamy Gościa Niedzielnego.

10. Jutro w poniedziałek, 11 lutego, przypada święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się Bernadecie Soubirous. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych.
Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, tych, których mamy bardzo blisko siebie, i tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan.
W tym dniu w naszym kościele będzie specjalna Msza św. dla Chorych o godz.17.00 połączona z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na wzór Nabożeństwa w Lourdes. Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy na to nabożeństwo chorych, rencistów, emerytów i ludzi w podeszłym wieku. Prosimy umożliwić wszystkim chętnym takie spotkanie wspólne w kościele, a mających samochody by nimi usłużyli potrzebującym. Zwracamy się jak zwykle o pomoc do Caritas.

11. Pan Jezus uświadomił nam dzisiaj potrzebę nieustannego przeciwstawiania się pokusom szatana. Pokazał nam też najlepszy sposób działania w chwilach pokusy. Niech przyjęte błogosławieństwo umocni nas do naśladowania Jego postawy. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.