XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 PAŹDZIERNIKA 2007 ROK ROCZNICA POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA 2007-10-28

Rozpoczynamy uroczyste sprawowanie Najświętszej Ofiary, obchodząc dzisiaj rocznicę poświęcenia naszej świątyni. Świątynia jest znakiem obecności Boga i miejscem naszego z Nim spotkania. Tutaj Bóg udziela nam swoich darów, wysłuchuje modlitw, obdarza miłosierdziem i karmi Ciałem swego Syna. Dziś z wielkim pietyzmem i miłością patrzymy na mury naszej świątyni i wspominamy trudny czas jej wznoszenia i odnowy, która wciąż trwa. Dziękujemy Bogu, że mamy tę świątynię i wszystkim, którzy swoimi ofiarami i pracą troszczyli i troszczą się o piękno naszej świątyni i dobro całej parafii. Modlimy się za nich, by Dobry Bóg wynagrodził im obficie swoją łaską i błogosławieństwem za każdą ofiarę i dar serca dla parafii. Sami zaś chciejmy otwartym sercem dalej wspierać każdą pracę w parafii i inicjatywy dla dobra całej wspólnoty parafialnej. Podczas Eucharystii, wyraźmy Bogu naszą gotowość troski o nasza świątynię parafialną, a także o piękno naszego życia chrześcijańskiego pamiętając, że wszyscy jesteśmy żywymi kamieniami tej wspaniałej żywej budowli naszego serca.

Przypominamy, że dzisiejsze ofiary na tacę są przeznaczone na budujące się kościoły w naszej diecezji. Bóg zapłać za ofiary na ten cel.

1. Prośba Matki Bożej „Odmawiajcie Różaniec” była zachętą do udziału w naszym kościele w codziennym nabożeństwie różańcowym w miesiącu październiku. Przyjdźmy dzisiaj, jutro, we wtorek i w środę jak najliczniej na godz. 17.15 aby modlić się wspólnie na Różańcu. Nie rozstawajmy się jednak z różańcem. Zbliża się bowiem listopad, miesiąc poświęcony pamięci zmarłych. Różaniec może okazać się nieocenioną pomocą, jaką możemy zaoferować drogim naszym sercom zmarłym. Genialny artysta włoskiego renesansu, Michał Anioł, we fresku zdobiącym Kaplicę Sykstyńską przedstawiającym Sąd Ostateczny, namalował duszę wydobywaną różańcem z męki czyśćcowej. Oby ta twórcza wyobraźnia inspirowała także nas do niesienia pomocy duszom czyśćcowym.
Po Prymarii zmiana Tajemnic różańcowych dla Ojców.

2. W czwartek Uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Wypada aby być w kościele na Mszy świętej do południa i po południu na cmentarzu. W naszym kościele Msze św. będą o godz. 7.00, 9.00, 10.30 do południa. Nie będzie Mszy św. o godz. 12.00 i 18.00. Po południu o godz. 14.00 będzie Msza św. na Cmentarzu a po Niej procesja po cmentarzu połączona z odmawianiem Różańca i modlitwami za zmarłych. Bardzo serdecznie zapraszamy na tę Mszę św. i modlitwy w czasie procesji po cmentarzu. W czasie Mszy św. o godz. 14.00 na cmentarzu można przyjąć po raz drugi Komunię św. i ofiarować Ją w intencji dusz w czyśćcu cierpiących. Będzie też na cmentarzu składka podczas Mszy św.

3. W Dzień Zaduszny Msze św. 7.00, 8.00, o godz. 14.00 na cmentarzu i o godz. 18.00 w kościele. Wypominki będą czytane jak do tej pory. W Dzień Zaduszny 6.30, 7.30, 17.15. W sobotę również o godz. 17.15 połączone z Różańcem. Po nich będzie Msza św. wieczorna. W niedziele w ciągu roku wypominki będą czytane przed Mszą świętą o godz. 9.00.

4. Od południa Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny można zyskać Odpust Zupełny dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej pod zwykłymi warunkami: łaska uświęcająca, Komunia Święta, nawiedzenie kościoła lub kaplicy cmentarnej i odmówienie tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga Ojca..., oraz modlitwy w intencji Ojca świętego np. Pod Twoją obronę. Można też zyskiwać Odpust Zupełny w dniach od 1 – 8 listopada, gdy nabożnie odwiedzimy cmentarz i pomodlimy się za zmarłych, spełniając zwykłe warunki zyskania Odpustu. Bardzo serdecznie zachęcamy do zyskiwania tych Odpustów i ofiarowania ich za dusze zmarłych.

5. W tych najbliższych dniach będziemy pamiętać o naszych zmarłych. Pamięć ta niech będzie wyrazem nie tylko naszej kultury ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenia dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane zanieśmy im dar modlitwy zwłaszcza dar Mszy świętej, wypominek i to co naprawdę kosztuje, trochę ofiary i poświęcenia z naszej strony – nasze nawrócenie i pokutę. Uszanujmy też miejsce na którym spoczywają zmarli. Niech cmentarz, który jest miejscem poświęconym będzie miejscem modlitwy i ciszy. Na swoim miejscu niech pozostaną kwiaty i znicze. Odwiedzając groby zmarłych pamiętajmy o modlitwie stojąc nad mogiłami. To jest przecież sens naszych odwiedzin. Pamiętajmy o grobach naszych, dobrodziejów, kapłanów a zwłaszcza o Ks. Prałacie Andrzeju Kmieciku. Nawiedzajmy kryptę grobów pod kaplicą cmentarną.

6. Kto ma jeszcze życzenie pomóc duszom zmarłych przez wypominki może to uczynić przynosząc je do zakrystii przed czy po nabożeństwach. Pamiętajmy również o zamawianiu Mszy świętych za dusze zmarłych.

7. Aby zyskać odpusty zupełne za dusze zmarłych z okazji Wszystkich Świętych i Tygodnia Modlitw za Zmarłych, trzeba przystąpić do spowiedzi św. Spowiedź w naszym kościele będzie we środę przed Wszystkimi Świętymi 31.X od godz.16.00. Będą obcy księża. Prosimy wykorzystać tę okazję do spowiedzi św., ponieważ w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny nie będziemy spowiadać. Będzie to zarazem spowiedź przed I Piątkiem miesiąca.

8. W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca listopada. Msze święte wotywne będą rano o godz. 7.00 i wieczorem o godz. 18.00.

9. Chorych odwiedzimy w I piątek zanosząc im Pana Jezusa od godz. 9.00. Prosimy zgłosić Ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

10. W piątek nie zapomnijmy o wieczornej Drodze Krzyżowej o godz. 20.00 w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II o wyniesienie Go na ołtarze.

11. Dzisiaj w całej Polsce odbywa się we wszystkich kościołach liczenie wiernych. Głównym celem niedzielnego liczenia wiernych w polskich parafiach będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do Komunii świętej. Dane posłużą do uaktualnienia statystyk w polskim Kościele katolickim. Wyniki liczenia wiernych w parafiach trafią do Kurii Diecezjalnych, a następnie zostaną przekazane do Konferencji Episkopatu Polski. Liczeni będą wszyscy wierni powyżej siódmego roku życia.

12. Zwyczajem ostatnich lat zbierane będą ofiary na cmentarzach z okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Celem kwesty jest utrzymanie naszego diecezjalnego Seminarium, które pomimo zmieniającej się sytuacji społecznej wciąż opiera się na dobrowolnych ofiarach wiernych. „Niech Bóg miłosierny obdarzy wszystkich Dobroczyńców naszego Seminarium obfitością swych łask” - tymi słowami dziękuje Ks. Rektor.

13. Zgodnie z zarządzeniem Ks. Bpa Ordynariusza 25 listopada 2007 r. odbędą się w naszej diecezji wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich. Kadencja Rad będzie trwać 5 lat. Parafialna Rada Duszpasterska zbiera się dwa razy w roku i opracowuje roczne plany duszpasterskie w parafii, animuje działalność grup duszpasterskich w parafii, inspiruje działalność charytatywną, troszczy się o podejmowanie inicjatyw duszpasterskich uwzględniając zachodzące przemiany społeczno – kulturowe. Prosimy od dziś zgłaszać odpowiednich kandydatów na kartce, podając imię, nazwisko oraz adres kandydata. Należy też podać kto zgłasza kandydata. Kartki składamy w zakrystii lub przy figurze św. Teresy. Wybierzemy 7 osób do Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

14. Kończy się jeszcze jedno nasze spotkanie w naszej parafialnej świątyni. Umocnieni Bożymi łaskami idźmy do naszych domów i rodzin, by troszczyć się o trwałość i piękno naszych świątyń ducha. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo na cały tydzień i szczególny czas pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie