UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO – 27 MAJA 2007 ROK 2007-05-27

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego zachęca nas do wdzięczności Bogu za dary, jakimi cieszymy się, które są owocem miłości Boga Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Z wdzięcznością zatem stajemy przed Bogiem i dziękujemy za sakramenty chrztu świętego i bierzmowania, dzięki którym zostaliśmy napełnieni darami Ducha Świętego. Mamy dziś także dobrą okazję, by wyrazić wdzięczność Bogu za dar Kościoła, w którym otrzymaliśmy te sakramenty i dzięki któremu możemy podążać w kierunku ostatecznego zjednoczenia z Bogiem. Kościół zaś, obdarzony asystencją Ducha Świętego, to konkretni ludzie, wśród których są biskupi, kapłani, nasi rodzice i wychowawcy. Dzięki nim cieszymy się darem wiary i ich pragniemy polecać dobremu Bogu we wdzięcznej modlitwie.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dzisiaj w naszej parafii gościmy Ks. mgr Józefa Zyzaka proboszcza z Nowej Jastrząbki, który wygłosi kazania i zbierze ofiary na budowę kościoła pod wezwaniem Matki Bożej z Gwadelupy. Witamy Go bardzo serdecznie i wspomagamy naszą modlitwą oraz ofiarą na ten zaszczytny cel.

O odnowienie w nas darów Ducha Świętego prośmy w czasie tej Eucharystii.

1. Dzisiejsze święto często nazywane jest w Polsce Zielonymi Świętami. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Obchodzono je już w czasach apostolskich. Jest uroczystością upamiętniającą początek publicznej działalności Kościoła. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano katechumenom Sakramentu Chrztu. O godz. 17.30 nabożeństwo majowe i modlitwy do Ducha Św. po nim wieczorna Msza święta.

Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

2. Jutro drugi dzień świąt – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W czasie trwania II Soboru Watykańskiego polscy biskupi złożyli Pawłowi VI prośbę o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła i oddanie Jej Macierzyńskiemu Sercu całej rodziny ludzkiej. W czasie uroczystości zamknięcia II Sesji Soborowej 21 listopada 1964 roku papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła.

3. Msze św. będą o godz. 7.00, 9.00, 10.30 do południa i po południu o godz. 16.00 i 18.00. Chociaż jest to dzień pracy i nauki, starajmy się jednak zachować w miarę możności jego religijny i świąteczny charakter uczestnicząc we Mszy świętej.

4. W tym tygodniu nabożeństwo majowe do czwartku o godz. 18.00 a po nim Msza św. Serdecznie na nie zapraszamy. Podobnie w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączona będzie z tym nabożeństwem.. W czerwcu litanię do Serca Pana Jezusa będziemy odmawiać po Mszy św. wieczornej.

5. W piątek przypada I piątek miesiąca i I sobota miesiąca. Spowiedź przed I piątkiem będzie w czwartek i piątek od godz. 17.00. Chorych odwiedzimy w I piątek od godz. 7.45. Prosimy ich zgłosić w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

Zapraszamy także na Drogę Krzyżową o godz. 20.00 w intencji Sługi Bożego Ojca św. Jana Pawła II o rychłą Jego beatyfikacje i kanonizację. Łączmy się we wspólnej modlitwie.

6. W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki świętych patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.

8. W minionym tygodniu odszedł do wieczności + Zbigniew Ćwik l. 75 i + Halina Dubin l. 50, której pogrzeb będzie we wtorek na cmentarzu w Mościcach. Rodzinom wyrażamy nasze współczucie chrześcijańskie a Ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie...

9. We wtorek o godz. 5.00 wyrusza pielgrzymka autokarowa do Częstochowy, Lichenia i Krakowa – Łagiewnik. Jest jeszcze kilka miejsc. Prosimy o punktualność.

10. W związku z uroczystościami 20 - lecia beatyfikacji Karoliny Kózkowny o których była mowa w komunikacie Ks. Biskupa Ordynariusza i pobytu Ojca św. w Tarnowie Młodzież, która przyjęła sakrament bierzmowania w tym roku jest zaproszona na te uroczystości. Dlatego prosimy o udział naszej młodzieży tym bardziej, że patronem naszego Gimnazjum jest Jan Paweł II.

11. Dzisiejsza Uroczystość kończy Okres Wielkanocny. Niech Duch Święty umacnia nas w codziennym życiu, abyśmy byli świadkami Chrystusa w każdym miejscu i w każdym czasie. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo z nadzieją, że potrafimy przyjąć dary Ducha Świętego i właściwie z nich korzystać dla naszego osobistego i wspólnego dobra. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.